Alopesi (Saç Kaybı) Tipleri Nelerdir?

Yastığınızda, saç fırçanızda veya banyonuzda normalden daha fazla kıl fark ettiniz mi? Normal bir insan bünyesinin günde yaklaşık 50 ila 100 saç teli dökmesi normal olarak kabul edilmektedir. Bununla birlikte, günlük olarak bundan daha fazlasını döküyorsanız, derhal doktor kontrolüne gitmeniz gerekmektedir.

Saç dökülmesi birçok nedenden dolayı meydana gelebilir. Erkeklerde saç dökülmesinin çoğu androgenetik alopesi (erkek tipi kellik olarak da adlandırılır) nedeniyle meydana gelirken , diğer bazı alopesi türleri de geçici veya kalıcı saç dökülmesine neden olabilir. Neyse ki, saç dökülmesinin çoğu türü yaşam tarzınızda yapacağınız değişiklikler ve ilaç tedavileriyle kontrol altına alınabilir.

Androgenetik Alopesi (Erkek Tipi Kellik)

Androgenetik alopesi yaygın bir saç dökülmesi türüdür. Erkekleri etkilediğinde, genellikle erkek tipi kellik olarak adlandırılır . Androgenetik alopesi, erkeklerde en sık görülen saç dökülmesi türüdür. Androgenetik alopesinin en yaygın belirtileri arasında:

  • Saç dökülmesi, genellikle saç çizginizden başlar
  • Saç çizgisi “M” şeklini alan kademili bir dökülme yaşar
  • Zamanla, başınızın arkasında ve yanlarında U şeklinde önemli saç dökülmesi meydana gelir.

Androgenetik alopesi kaynaklı saç dökülmesi, dihidrotestosteron veya DHT olarak adlandırılan bir hormona genetik duyarlılıktan kaynaklanır. DHT, kafa derinizdeki reseptörlere bağlanabilir ve saç köklerinize zarar verebilir. Zamanla bu hasar saç köklerinizin yeni saç üretmesini engeller.Androgenetik alopesi kaynaklı saç dökülmesi genellikle kalıcıdır. Bununla birlikte, erken tedavi etmek, daha fazla saç dökülmesini durdurmanıza, hala sahip olduğunuz saçları korumanıza ve hatta bazı durumlardagözle görülür bir saç büyümesi fark edilebilir.

Alopesi Areata

Alopesi areata , saç köklerinize saldıran ve zarar veren bir hastalıktır. Genellikle saçınızın küçük yamalar halinde dökülmesine neden olur. Alopesi areata genellikle saç derinizi etkiler, ancak aynı zamanda sakalınızı, kaşlarınızı ve vücut kıllarınızı etkileyen düzensiz saç dökülmesine de yol açabilir. Uzmanlar, alopesi areata’nın büyük olasılıkla bağışıklık sisteminizin saç köklerinizi hedeflediği, saldırdığı ve zarar verdiği bir otoimmün durum olduğunu düşünmektedir. Alopesi areatanın en yaygın belirtileri arasında:

  • Yuvarlak yamalar şeklinde saç dökülmesi
  • Yaklaşık 6 ay sonra toplu saç kayıpları

Alopesi areata için kesin bir tedavi olmamakla birlikte, eğer saç dökülmeniz yaygın değilse, tedavi olmaksızın birkaç ay içinde kendi kendine uzayabilir.

Telogen Effluvium

Telogen effluvium , fiziksel travma, psikolojik stres veya diğer beklenmedik şok veya değişim türleri tarafından tetiklenen bir saç dökülmesi şeklidir. Ayrıca telogen effluvium, ameliyat, fiziksel yaralanma, psikolojik stres, aşırı diyet veya kilo kaybı, beslenme yetersizlikleri ve bazı ilaçlardan kaynaklanabilir.

Telogen effluvium kaynaklı saç dökülmesi, kıllar büyüme döngüsünün telojen aşamasına erken girdiklerinde meydana gelir. Telojen fazdaki saçların dökülmesi zaman aldığından, bu tip saç dökülmesini ilk etapta fark etmeyebilirsiniz. Telogen effluvium genellikle birkaç ay içinde kendi kendine iyileşir.

Çekiş Alopesi

Çekiş alopesi , saç köklerinizin sürekli olarak çekilmesinden kaynaklanan bir saç dökülmesidir. Özellikle saçlarını sıkı örgülerle veya saç köküne baskı yapan diğer saç stillerinde şekillendiren kişilerde sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Çekiş alopesinden kaynaklanan saç dökülmesi, erken tedavi edilmesi durumunda kolayca atlatılabilir. Bununla birlikte, uzun süreli tedavi edilmeyen çekiş alopesi durumları yara izine neden olabilir ve sıklıkla kalıcı saç dökülmesiyle sonuçlanır.

Tinea Capitis

Tinea capitis veya kafa derisi saçkıranı, kafa derinizi etkileyebilecek bir mantar enfeksiyonudur. Bazı durumlarda enfeksiyon saç köklerinize ve saç tellerine girerek kafa derinizde saç dökülmesine neden olabilir. Tinea capitis kaynaklı çoğuı saç dökülmesi geçicidir. Bununla birlikte, tinea capitis enfeksiyonu iltihaplanmaya neden olduğunda kalıcı saç dökülmesine neden olabilir. Bazı durumlarda tinea capitis, kaşlarınız ve kirpikleriniz dahil olmak üzere yüzünüzdeki diğer kıllara kafa derisinden yayılabilir.

Skatrisyel Alopesi

Skatrisyel alopesi, saç köklerinize kalıcı hasar ve yara dokusu gelişimini içeren bir grup saç dökülmesi bozukluğudur. Bu tür saç dökülmelerinde saç kökleriniz cilt yüzeyinizin altında gelişen iltihapla zarar görür. Kökler daha sonra yara dokusuna neden olarak kalıcı saç dökülmesine sebebiyet verebilir. Diğer bir durumda ise yaralanma veya yanık, enfeksiyon veya tümör gibi durumlar bu alopesi türüne neden olabilir.

İlgili Mesajlar

Saç Dökülmesi Sebepleri ve Çözümü

[email protected]

Saçların Grileşmesine Neden Olan 5 Yaygın Sebep!

[email protected]

Saç Kırıklarının 10 Yaygın Nedeni

[email protected]

Yorum Yap