Argan Yağının Saç Sağlığına Faydaları

Argan yağı, kuzey Afrika ülkesi Fas’a özgü argan ağacının çekirdeklerinden üretilmektedir. Bu meyve yüzyıllar boyunca Fas yerlileri tarafından kuru cildi canlandırmak, saçı beslemek ve nemlendirmek için kullanılmıştır. İçeriğinde bol miktarda antioksidan, yağ asitleri ve E vitamini barındıran argan yağı, cildi nemlendirme ve güneşten koruma konusunda harika bir üründür.

Argan Yağının Saç Sağlığına Faydaları

Argan yağı, tıpkı cilt konusunda bir hayli yararlı etkilere sahip olduğu gibi saç üzerinde de saymakla bitmeyen faydalara sahiptir. İçeriğindeki yağ asitleri ve E Vitamini de dahil olmak üzere argan yağı saç sağlığına yararı olan bileşenler bakımından oldukça zengindir. İşte argan yağının saça faydalarından bazıları:

1. Kepekle mücadeleye yardımcı olur

Kuru bir saç derisi sadece tahrişe neden olmaz, aynı zamanda saçınızda beyaz pullar oluşmasına da neden olabilir. Argan yağı, saç derinizi nazikçe nemlendirerek kepekle mücadele etmenize yardımcı olur, böylece kepeğe veda edebilir ve daha mutlu bir saç derisine merhaba diyebilirsiniz!

2. Elektriklenmeyle mücadeleye yardımcı olur

Sıkça elektriklenen ve kontrol altına alınamayan saçlara sahipseniz argan yağı en yakın arkadaşınız olabilir! Saça argan yağı sürmek, bu sinir bozucu başıboş saç tellerini kontrol altına almanın yanı sıra saçınızın parlaklığını artırmanıza yardımcı olur.

3. Saçı hasardan korur

Argan yağı saçlarınızı sıcak şekillendirme araçlarından günlük kirliliğe, güneş ışınlarının zararlarından hava kuruluğuna kadar pek çok faktörden koruyabilir. İçeriğindeki zengin antioksidan özellikleri sayesinde argan yağı, saç hasarını nötralize etmenin yanı sıra gelecekteki hasarları, bölünmeleri ve kırılmaları önlemeye yardımcı olmak için saçın ihtiyaç duyduğu nemi kazanmasına yardımcı olur.

4. Parlaklık katmaya yardımcı olur

Argan yağı, içerdiği yüksek antioksidan, esansiyel yağ asitleri ve E vitamini sayesinde saçın elastikiyetini artırmaya ve cansız görünen saçlara muhteşem bir parlaklık kazandırmaya yardımcı olur. Tüm bu özellikleri sayesinde argan yağı saç tellerinin kalitesini arttırmada, hasarlı ve kırılmış saçları onarmada oldukça başarılı sonuçlar vermektedir.

Saç İçin Argan Yağı Nasıl Kullanılır?

Artık argan yağının saça nasıl fayda sağladığını biliyorsunuz, bu yağın saçlarınızda en iyi sonucu vermesi için argan yağının nasıl kullanılacağını açıklayalım!

1. Şampuan ve saç kremi

Saçlar özellikle ıslakken kırılmaya ve yıpranmaya daha meyilli bir hale gelmektedir. Saç kırıklarını onarmada ve bölünen saç uçlarını iyileştirme konusunda adeta bir usta olan argan yağını saç kremlerinize veya şampuanlarınıza ekleyerek saçlarınızı duş esnasında koruma altına alabilirsiniz. Aynı zamanda argan yağını doğrudan saç kremi yerine kullanarak duş sonrası saçlarınızın dolaşmasını engelleyebilir, saçlarınızı kuruturken ısı zararından koruyabilirsiniz.

2. Saç maskesi veya saç kremi

Argan yağını saç maskesi olarak da kullanabileceğinizi biliyor muydunuz? Saçın ihtiyacı olan tüm vitaminleri almasını sağlayan argan yağı, özellikle lavanta yağı ile karıştırılarak kullanıldığında elektriklenmeyi azaltmak, saçları yumuşatmak ve parlaklık katmak konusunda bir hayli başarılı sonuçlar göstermektedir.

3. Saç yağı

Argan yağını saçlarınızda doğrudan saç kremi olarak kullanabilirsiniz. Bu işlem saçlarınızın duş sonrası dolaşmasını engellemeye ve beraberinde kolay açılmasına yardımcı olacağı gibi duş öncesi kullanımlarda ısıya bağlı hasarı veya klor, deniz tuzu gibi zararlardan saçı korumaktadır.

İlgili Mesajlar

Lavanta Yağının Saça Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

[email protected]

Parlak ve Sağlıklı Saçlar İçin Bentonit Kili | Evde Saç Bakım Önerileri

[email protected]

Saç Büyümesine Yardımcı Olan En İyi 10 Aloe Vera Tarifi

[email protected]

Yorum Yap