Bağışıklık Sistemi Bozuklukları Sağlıksız Saçlara Neden Olur mu?

Yeni bir yazıyla herkese merhaba! Okurlarımızdan gelen bağışıklık sistemi ve saç sağlığı arasında ki ilişki hakkında merak edilenleri bu yazımızda açıkladık. Peki bağışıklık sistemimiz saç sağlığımızı gerçekten etkileyebilir mi? Peki sizde kendinize şu soruları soruyor musunuz? “Oldukça sık hastalanırım…. bağışıklığımın düşük olduğu söylendi. Sürekli saç dökülmesi yaşamamın nedeni de bu mu?”, “Alopesi ve bağışıklık arasındaki bağlantı nedir?” Tüm bu sorulara genel bir soruyla göz atacağınız. Öncelikle “Saç sorunlarımın nedeni bağışıklık sistemim mi? Bağışıklık seviyemin saçımı etkileyip etkilemediğini nasıl anlarım?” cevaplayalım.

Evet. Bağışıklık sisteminizdeki herhangi bir dengesizlik saç bozukluklarını tetikleyebilir veya şiddetlendirebilir. Alopesi, buna örnek olan bir oto-immün bozukluktur ve daha hafif düzeyde, bağışıklığınız düşük olduğunda sık sık hastalanabilirsiniz. Bu tür her sağlık endişesi saçınıza yansır. Ateş ve hastalıklar saç dökülmesine neden olabilir. Öncelikle “bağışıklık” kelimesinin ne anlama geldiğine ve saçınızın kendi bağışıklık sisteminizin sağlığını nasıl yansıttığına hızlıca bir göz atalım!

Bağışıklık nedir?

Bağışıklık, bir organizmanın spesifik antikorların veya duyarlı beyaz kan hücrelerinin etkisi sayesinde belirli bir enfeksiyona veya toksine direnme yeteneğidir. Hastalık veya herhangi bir istenmeyen biyolojik istila ile savaşmak için yeterli biyolojik savunmaya sahip olan dengeli bir durumu ifade eder. Ayrıca alerjiler ve otoimmün hastalıklarla savaşmak için yeterli toleransa sahip olmayı ifade eder. Basitçe söylemek gerekirse, belirli organ ve süreçleri içeren bağışıklık sisteminiz mikroplara, yabancı cisimlere, toksinlere saldırır ve sizi sağlıklı tutar. Sizi koruyan savunma sisteminizdir!

Bağışıklık seviyesi zamanla değişir mi?

Evet. Özellikle yaşla birlikte bağışıklık seviyesi giderek azalır. Yaşlıların enfeksiyonlara ve rahatsızlıklara daha duyarlı olmasının nedeni budur. Yaşlandıkça, bağışıklık tepkileriniz azalır ve bu da enfeksiyonlara yatkınlığa yol açar. Bu duruma örnek olarak solunum yolu enfeksiyonları, zatürree ve şu anda tanık olduğumuz COVID-19 pandemisi, özellikle 65 yaş ve üzeri bireyleri daha şiddetli etkilemektedir.

Yaşla birlikte, timusun atrofisi ve enfeksiyonla savaşmak için daha az T hücresi üretmesi nedeniyle bağışıklık hücrelerinde bir azalma meydana gelir. Bununla birlikte, bağışıklık sisteminizin bilinçli olarak üzerinde çalışılabilecek, dengeli beslenerek ve aktif kalarak onu güçlendirebilecek bir şey olduğunu anlamak da önemlidir. Sağlıklı bir bağışıklık sistemi dengeli ve düzenli beslenmeye ihtiyaç duyar. Beslenme eksikliklerinin bağışıklık sisteminin işleyişini değiştirdiği bilinmektedir.

Bağışıklık sisteminizi ne zayıflatabilir?

Otoimmün bozukluklar, kanser ve kemoterapi, steroid kullanımı, konjenital bozukluklar, dengesiz beslenme ve yaşam tarzı gibi faktörler , viral ve ciddi enfeksiyonlara daha hızlı yakalanmanıza neden olabilecek bağışıklık azaltan hastalıklardır. Vücudunuzdaki WBC (kemik iliğinde üretilen, kan ve lenf dokusunda bulunan bir kan hücresi türüdür) sayısını düşüren özel endişeler arasında yetersiz beslenme ve vitamin eksiklikleri, anemi, HIV/AIDS, Lösemi, Lupus, Hipersplenizm, Romatoid artrit ve diğer otoimmün bozukluklar, Tüberküloz ve diğer bulaşıcı hastalıklar bulunur.

Bağışıklık hücreleri ve saçlarınız arasındaki bağlantı:

Bağışıklık sisteminiz saç büyümesini olumlu veya olumsuz etkileyebilir. Sağlıklı ve aktif bağışıklık hücreleri saçın yenilenmesini sağlarken, kusurlu bağışıklık hücreleri büyümeyi bozabilir ve saç dökülmesini tetikleyebilir. Son zamanlarda yapılan çalışmalar, bağışıklık sisteminin saç köklerinin yenilenmesinde rol oynadığını göstermiştir.

Daha önceki yazılarımızda da belirttiğimiz gibi, vücudumuzdaki her saç, büyüme aşaması (anagen) ve dinlenme aşaması (telojen) arasında döngü yaparak belirli bir kalıptan geçer. Bağışıklık sisteminizdeki çeşitli oyuncular arasında, düzenleyici T hücreleri adı verilen bir hücre sınıfı vardır. Bunlar öz ve yabancı antijenlere karşı toleransı korur, otoimmün hastalıkları önlemeye ve kronik inflamatuar hastalıkları sınırlamaya yardımcı olur.

T hücreleri çoğunlukla lenf düğümlerinde, kas veya dokularda bulunur. Bulundukları vücut bölgesine özgü benzersiz roller üstlenirler. Araştırmalar, T hücreleri daha çok deride ve saç köklerinin çevresinde bulunduğunu göstermiştir. Doğrudan tetikleyicidirler ve saç büyüme yaşam döngüsünde önemli bir rol oynarlar. Foliküllerin etrafında kümelenme hızları saç büyüme döngüsünü etkiler. Çalışmalar, telojen fazı sırasında Treg’lerin, telojen fazı civarındayken, normal hızın üç katı kadar, foliküllerin etrafında toplandıklarını göstermiştir.

T hücreleri ayrıca derideki kök hücreleri tetikleyerek saç büyümesini destekler. Bu bağışıklık hücreleri sizin için doğru çalışmadan anajen fazda saçı yeniden oluşturamaz. Bu nedenle, saç büyüme döngünüz bu T hücreleri olmadan tam olarak gerçekleşmez.

İlgili Mesajlar

Seyrek Saçlar Nasıl Gürleşir? Kel Noktaları Gizlemenin İpuçları

[email protected]

Beyaz Saçlar İçin Evde 6 Pratik Çözüm

[email protected]

Kuru Saçlara Ne Yapılır? Saçı Nemlendirmenin Yolları

[email protected]

Yorum Yap