Beyaz Saçlar İçin Evde 6 Pratik Çözüm

Günümüz dünyasında erken grileşme maalesef öksürük ve soğuk algınlığı kadar yaygın bir hal almıştır. Yirmili yaşlarının başlarında dahi endişe verici bir oranda grileşen şaçlar, birçok farklı nedene bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Genellikle genlere bağlı olarak meydana gelen saç beyazması, aynı zamanda dengesiz beslenmeye bağlı olarak fast food, beyaz unla yapılan yiyecekler, gazlı içecekler ve şekerlerden kaynaklanabilmektedir.

Sağlıklı saçlara sahip olmak için B12, demir ve omega 3 içeren diyetler tüketilmelidir. Beslenmenize taze salatalar, yağsız etler, meyveler ve yeşil sebzeler eklemeniz gerektiğini unutmayın. Ayrıca alkol alımını kısıtlamak ve sigara tüketiminden kaçınmakta hem saç sağlığının korunmasında hem de vücut sağlığı açısından oldukça önemlidir. Bu yazımızda beyaz saçlar için denenmiş ve test edilmiş bitkisel tedavi yöntemlerini sıraladık. Her biri birbirinden etkili saç beyazlamasını durdurmaya yardımcı olan 6 bitkisel yöntem!

1. Amla Tozu

Saç sağlığına faydalarıyla bilinen amla tozu, aynı zamanda grileşen saçları önlemenin harika bir yolu olarak kullanılmaktadır. Yaklaşık 1 bardak amla tozunu bir kap içerisinde kül haline gelene kadar ısıtın. Karışımınızın içerisine 500 ml hindistancevizi yağı ekleyin. Daha sonra karışımı 20 dakika daha kısık ateşte ısıtın. Karışımı 24 saat dinlenmeye bıraktıntan sonra hava geçirmez bir şişeye süzdürün. Bunu haftada iki kez saçlarınıza saç yağı olarak uygulayın.

2. Köri Yaprağı

Alternatif tıbbın yüzyıllardır saç ve cilt sağlığında kullandığı köri yaprağı, beyazlayan saçların giderilmesinde de oldukça etkili bir yöntemdir. Bir demet köri yaprağını 2 çay kaşığı amla tozu ve 2 çay kaşığı bakopa tozu ile karıştırın. Karışımı saçlarınıza saç maskesi olarak uygulayın. Uygulama sırasın saç köklerini iyice kapattığınızdan emin olun. Doğal saç maskesini 1 saat kadar saçınızdan beklettikten sonra hafif bir bitkisel şampuanla iyice durulayın.

3. Çivit ve Kına

Çivit veya kına, yüzyıllardır saçları boyamada kullanılan doğal ürünler olarak bilinmektedir. Çivit (indigo boya), kendine özgü mavi bir renge sahip olan organik bir bileşendir. Kınas ise kına bitkisinin yapraklarının kurutulması ve sonrasında öğütülmesi sonucunda elde edilen boyayıcı bir maddedir. Ülkemizde hem saç hem cilt boyama işlemlerinde sıklıkla tercih edilen kına, saçlarda kızılımsı siyah bir renk oluşturmaktadır. Çivit ise saçlarda mavimsi bir siyahlık katmaktadır.

4. Hindistan Cevizi Yağı

Saç sağlığı ve cilt sağlığı başta olmak üzere insan sağlığına saymakla bitmeyen faydaları olan hindistan cevizi yağı, aynı zamanda saç beyazlamasını önlemede de oldukça etkili bir ürün olarak bilinmektedir. Özellikle grileşmeleri önlemek için hindistancevizi yağı ve limon suyu karışımının saç koyulaşmasına yardımcı olduğu bilinmektedir. Bu iki ürünün kombinasyonu, saçın bir süreliğine doğal olarak koyulaşmasına yardımcı olan kimyasal bir reaksiyona neden olmaktadır. Bu iki ürünü karıştırarak saçlarınıza gönül rahatlığıyla uygulayabilirsiniz.

5. Siyah Çay

Siyah çay , gri saçları önlemeye yardımcı olabilecek başka bir etkili bileşendir. Şampuan sonrası durulama olarak kullanılan bu bitki, aynı zamanda saç maskesi olarak da kullanılabilmektedir. Tek yapmanız gereken yaklaşık 200 ml çay demini saçlarınızı şampuanladıktan sonra saç kremi olarak kullanmanız olacak. Ayrıca siyah çay yapraklarını 2 saat ılık suda ıslatıp pürüzsüz bir macun haline getirebilirsiniz. İçerisine biraz da limon suyu katarak saçlarınızı durulamadan önce saç maskesi olarak uygulayabilirsiniz. (40 dakika)

6. Bitkisel Karışım

preparation with rosemary essential oils

Bu bitkisel tarif, saçlardaki beyazlamayı yavaşlatmak için mükemmel bir kür olarak bilinmektedir. Evde kolayca hazırlayabileceğiniz beyazlama karşıtı kürünüz için 1 çay kaşığı amla tozu, 2 çay kaşığı siyah çay, 1 çay kaşığı sert kahve, 1 parça ceviz kabuğu, 1 çay kaşığı çivit ve 1 çay kaşığı triphala malzemelerini 2 litre suya ekleyin ve kısık ateşte yaklaşık 30 dakika ısıtın. Soğumaya bıraktığınız karışımı hava geçirmeyen bir şişeye süzdürün. Karışımı saçlarınızı şampuanlamadan 30 dakika önce kafa derisine kadar uygulayın. Bu işlem sonrasında saçlarınızın renginde belirgin bir fark göreceksiniz!

İlgili Mesajlar

Sigara İçmek Saça Zarar Verir mi?

[email protected]

Saç Köklerinin İltihaplanması: Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

[email protected]

Saçlarda Kepek Neden Olur? Kepek Giderme Yöntemleri

[email protected]

Yorum Yap