Daha Güçlü Saçların 5 Sırrı

Sağlıklı saçlar çoğu zaman büyük hacimli, süper parlak ve fırçaladıktan sonra çok az dökülmesiyle bilinmektedir. Ancak bazılarımız cansız görülen mat saçlar, duş sonrası dökülen saç telleri ve fırçaya takılan sayısız saç yumağından şikayetçiyiz. İşte bu yazımızda sağlıklı ve güçlü saçlara nasıl sahip olabileceğinizi anlattık.

Güçlü Saçların Sırrı Ne?

Sağlıklı saç uzaması genleriniz, diyetiniz, beslenmeniz, psikolojik durumunuz, UV ışınları ve hava kirliliği gibi dış etkilere bağlı olarak şekillenmektedir. Peki ya güçlü saçların sırrı ne? İşte daha sağlıklı ve güçlü saçların 5 ipucu…

Doğal şampuanlar kullanın.

Saç derinizdeki yağ bezleri tarafından üretilen sebum birikimi saçınızın kirlenmesine neden olabilir. Aynı zamanda toz ve ter gibi çevresel faktörler de saçlarınızın kirlenmesine sebebiyet verebilir. Bu nedenle saçlarınızı temizlerken doğru şampuanı tercih etmeniz son derece önemlidir. Şampuan seçiminizi her daim saç tipinize veya saçınızın durumuna göre seçmeniz gerekmektedir. Örneğin yağlı saçlara sahipseniz, güçlü sebum giderme kabiliyetine sahip şampuanlar kullanmanız önerilmektedir veya kepekle mücadele ediyorsanız içeriğinde kepek önleyici bileşenlere sahip şampuanlar kullanmanız gerekmektedir.

Saç kremi kullanmayı deneyin.

Saç kremi şampuanlamadan sonra kaybedilen nemin yeniden kazanılmasına yardımcı olmaktadır. Bu işlem saça parlaklık, hacim ve yumuşaklık katmaktadır. Derin saç kremleri daha konsantredir ve aşırı kuru saçlar, boyama veya diğer kimyasal işlemlerden geçmiş saçlar için daha uygundur. Bu tür saç kremleri tipik olarak yaklaşık 20 dakika ile 30 dakika arasında saçta bekletilmelidir.

Omega 3 yağ asitleri alın.

Daha güçlü, daha kalın ve daha sağlıklı saçalra sahip olmak istiyorsanız, Omega 3 yağ asitleri açısından zengin besinler tüketmeye özen gösterin. Yapılan araştırmalar balık ve keten tohumu gibi omega 3, omega 6 yağ asitleri açısından zengin gıdaların sağlıklı saçları desteklediğini göstermektedir.

Aloe vera jeli deneyin.

Aloe vera yüzyıllardır saç, sindirim ve cilt sağlığını iyileştirmek için sıklıkla kullanılan doğal tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır. Bu bitkinin saç büyümesi üzerindeki etkinliği üzerinde yapılan araştırmalar, aloe veranın anti-enflamatuar, antibakteriyel, antifungal özellikleri sayesinde saç sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir. Aloe vera ayrıca A, C, E vitaminlerini açısından oldukça zengindir. Bu antioksidanlar, saçın ultraviyole ışınlarına maruz kalmasından kaynaklanan oksidatif stresi azaltmaya da yararlı olabilir.

Bakım rutinlerinize yağ ekleyin.

Hindistan cevizi yağı, antibakteriyel ve antifungal özellikleri sayesinde saçın korunmasına yardımcı olur. Aynı zamanda yağ asitleri ile dolu olan bu yağ, daha kalın ve daha sağlıklı saçlara sahip olmanıza destek olur. Bu yağ aynı zamanda saç şaftının derinliklerine de kolayca nüfuz edebilir. Bu da saç kırılmasını ve uçların ayrılmasını önlemede oldukça etkilidir. Öte yandan yağ asitleri açısından oldukça zengin olan argan yağı, saç sağlığını geliştirdiği bilinen antioksidanlarla doludur. Bu da saç kuruluğunun önlenmesine ve sa derisi sağlığının korunmasına yardımcı olabileceği anlamına gelmektedir.

İlgili Mesajlar

Saç Büyümesini Yardımcı Olan Yiyecekler

[email protected]

Isırgan Otunun Saç Sağlığına 6 Mucizevi Etkisi

[email protected]

Evde Saç Bakımı: Saçınızı Nasıl Yıkamalısınız?

[email protected]

Yorum Yap