Doğru Beslenmeyle Saçları Uzatmanın Yolları | Doğal Saç Bakımı

Vücudun birçok fonksiyonunun doğru ve sağlıklı çalışması için doğru beslenme oldukça önemlidir. Tıpkı diğer organlarda olduğu gibi hem cilt sağlığı hem de saç sağlığının muhteşem bir görünüme sahip olması için doğru beslenme planı bir hayli önem arz ediyor. Özellikle sağlıklı ve güçlü uzayan saçlara sahip olmak isteyenler için beslenmenin ne kadar önemli olduğunu bu yazımızda görebilirsiniz. İşte sağlıklı uzayan saçlara sahip olmak için tüketilmesi gereken besinler sizlerle!

1. Yumurta, doğal saç büyümesi için gerekli proteinleri sağlar.

Yumurta, protein bakımından oldukça zengindir ve ayrıca iyi bir B12 vitamini (kobalamin), B7 vitamini (biotin), selenyum ve çinko kaynağıdır. Saç, keratin adı verilen bir proteinden yapılır ve bu nedenle yumurta gibi protein açısından zengin gıdaların diyetinize dahil edilmesi, doğal saç büyümesini teşvik etmede yardımcı olacaktır. Yani beslenmenizde protein açısından zengin besinler tüketmeniz, daha fazla saç folükilünün gelişmesine yardımcı olarak daha fazla saça sahip olmanıza yardımcı olur.

B12 vitamini, sağlıklı saç gelişimini destekleyen hücre bölünmesi ve kırmızı kan hücrelerinin üretimi için çok önemlidir. Tüm bunların yanında biotin, saçınızın büyüme oranını arttırmada, saç tellerinin kalınlaşmasına aynı zamanda keratin proteinin üretilmesine katkı sağlar. Çinko, saçın büyümesi ve onarımında çok önemlidir.

Çinko, sebum üretiminde yağ bezlerinin düzgün çalışmasını destekler. Yeterli sebum üretimi, kafa derisinde yeterli nem dengesine yol açar ve kuru saç derisinden kaynaklanabilecek saç dökülmesini engeller. Bir yumurta yaklaşık 0.015 mg selenyum içerir. Normal selenyum tüketimi saç büyümesini ve gelişimini hızlandırır. Fazla tüketim saçın zarar görmesine ve ipeklik kaybına neden olur.

2. Avokado sağlıklı yağlar ve vitaminler açısından zengindir

Avokado, iyi bir antioksidan olan E vitamini açısından oldukça zengindir. Bu nedenle, saçınızı esas olarak UV radyasyonuna maruz kalması sonucu üretilen serbest radikallerin oksidatif hasarından korur. Saç dökülmesi problemi yaşayan bireyler üzerinde yapılan bir araştırma, E vitamini takviyesi alan kişilerin saçlarında uzama olduğunu saptamıştır. Bu çalışma, diyetinize avokado ekleyerek elde edilebilecek E vitaminlerinin önemini göstermektedir.

Avokado ayrıca iyi bir esansiyel yağ asitleri kaynağıdır. Bilindiği üzere kıl köklerinde eski hücrelerin birikmesi sonucunda kıllanma meydana gelmektedir. Saç gelişiminin sorunsuz bir şekilde ilerlemesi ve hücre gelişimi için yağ asitlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Avokado yağının içerisinde bulunan esansiyel yağ asitleri, hücre gelişimini destekleyerek saç gelişimine yardımcı olur.

3. Kuruyemişler doğal saç büyümesi için gerekli besinlere sahiptir.

Genellikle kuru yemişler esansiyel yağ asitleri, selenyum ve çinko açısından oldukça zengin gıdalardır. Özellikle beslenmenize ceviz dahil etmek, saç sağlığına önemli ölçüde katkı sağlamaktadır. Bunun nedeni, ceviz mükemmel bir omega-3 yağ asidi, biotin ve selenyum kaynağıdır.

Cevizin içerisinde yer alan omega-3 yağ asitleri yağ bezlerinin düzgün çalışmasına yardımcı olarak kepeksiz sağlıklı bir saç derisine sahip olmanıza yadımcı olur. Özellikle cevizin içerisinde yer alan yağ asitleri ve potasyum, saçların güçlenmesine destek olur.

Ceviz aynı zamanda saç dökülmesini önlemeye yardımcı olan selanyum açısından da oldukça zengindir. Biotin ise saç uzamasını teşvik etmeden bir hayli ustadır. Cevizde bulunan keratin içeriği ise saçın daha parlak görünmesine yardımcı olarak saç köklerinin güçlenmesine destek olur.

4. Tohumlar saç köküne yağ asitleri ve vitaminler sağlar.

Tohumlar saç büyümesi için gerekli olan besinler açısından oldukça zengindir. Çoğu tohum, içerisinde bol miktarda omega-3 yağ asitleri, B vitaminleri, E vitamini ve çinko içermektedir. Örneğin chia tohumları vücuda protein, omega-3 yağ asitleri, E vitamini, çinko, demir, magnezyum sağlar. Bu besinlerin tümü saç dökülmesinin azalmasına ve saç büyümesinin teşvik edilmesine yardımcı olur.

Keten tohumu da saç büyümesine iyi gelir. Saç kökleri için iyi besin kaynakları olan esansiyel yağ asitleri içerirler. Ayrıca keten tohumu saç derinizin sağlıklı kalmasını sağlayan anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Unutmayın, sağlıklı saç derisi, sağlıklı saç büyümesi demektir. Saç büyümesi için önemli olan diğer tohumlar arasında ayçiçeği tohumları, susam tohumları ve karpuz tohumları bulunur.

5. Yeşillikler saç büyümesi için demir ve vitaminlerle doludur.

Yeşil yapraklı sebzeler, saç büyümesi için gerekli olan birçok sağlıklı besini içerisinde barındırmaktadır. Neredeyse çoğu yeşil yapraklı sebze içerisinde bol miktarda demir, C vitamini ve E vitamini barındırmaktadır. Özellikle ıspanak, brokoli, karalahana, lahana, marul, maydonoz ve roka gibi besinleri diyetinize dahil etmeyi ihmal etmeyin.

Neredeyse tüm yeşil yapraklı sebzelerde bulunan demir içeriği, vücuttaki oksijen ve besin dolaşımında önemli bir mineraldir. Bu da saç köklerinin uzamasına yardımcı olduğu anlamına gelmektedir. Öte yandan yapılan araştırmalar demir eksikliğinin saç dökülmesine neden olabileceğini göstermektedir. Yeşil sebzelerde bulunan hem E vitamini hem de C vitamini antioksidan özelliklere sahiptir. Bu da hücreleri ve saçın doku zarını oksidatif hasardan korur.

İlgili Mesajlar

Daha Güçlü Saçların 5 Sırrı

[email protected]

Hindistan Cevizi Yağının Saça Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

[email protected]

Nane Yağının Saç Sağlığına Faydası | Doğal Saç Bakımı

[email protected]

Yorum Yap