Egzama Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Egzama Nedir?

Egzama, kronik inflamasyon ve sık nüks eden karakterize bir cilt hastalığıdır. Etkilenen bölgeler genellikle dirsek kıvrımları veya dizlerin arkası gibi cildin kırışıklık içerdiği noktalar olarak bilinse de kafa derisinde de sıklıkla görülebilmektedir. İltihaplı, kaşıntılı ve kırmızılaşmış cilt tahrişlerine neden olan egzama, kafa derisinde özellikle seboreik dermatit olarak görülmektedir. Seboreik dermatit tipik olarak cildin yüzeyinde sarı veya beyaz pullanmalara, aynı zamanda kırmızımsı renkli döküntülere neden olabilir. Kafa derisinde yaygın olarak ortaya çıkan bu durum, beraberinde saç kepeklenmelerine hatta saç dökülmelerine neden olabilir.

Seboreik Dermatit Belirtileri

Seboreik dermatit genellikle ciltte yağlı görünen pullu lekeler ile ortaya çıkmaktadır. Saçın hemen alt kısmındaki kafa derisinin kırmızımsı, pul pul döküntüler göstermesine neden olabilir. Bazı kişilerde şiddetli kaşıntılara da neden olabilen bu durum, giderek kötüleşeceği gibi ansızın iyileşme gösterebilmektedir. Kafa derisinde görülen egzamanın şiddetlenmesini tetikleyen en belirgin koşullar stres seviyesi, hormonal değişiklikler, ağır alkol kullanımı veya soğuk ve kuru hava koşullarına bağlı olarak artış göstermektedir.

Seboreik Dermatit Tedavi Seçenekleri

Egzamanın kesin bir tedavisi olmasa da bazı tezgah üstü ve reçeteli ilaçlar durumun hafiflemesine yardımcı olabilir. Uzmanlar egzama sorununun giderilmesinde en etkili yolun düzenli şampuanlar ve kondisyonlarla giderilebileceğini belirtmektedir. Sizin için en iyi tedavi seçeneğinin belirlenmesi için cilt doktoruna görünmeniz gerekmektedir.

Egzama ve Seboreik Dermatit Saç Dökülmesine Neden Olur mu?

Sağlıklı saçlar sağlıklı bir kafa derisiyle başlar. Saç derisi üzerinde seboreik dermatit de dahil olmak üzere tüm egzama formları, saçların iltihaplanmasına ve beraberinde büyümesine engel olabilir. Tüm bunlara ek olarak egzamadan etkilenen bölgeler kaşıntıya, beraberinde iltihaplanma ve saç kırılmalarına neden olabilir. Sık sık kaşıma eylemi kafa derisinin kanamasına, iltihaplanmasına, kabuk bağlamasına neden olabileceği gibi saç köklerine ciddi ölçüde zarar verebilir.

Saç derinizde egzama veya seboreik dermatit varsa, saç dökülmesi veya kellik lekeleri muhtemelen zamanla geçecektir. Bu durumu hızla iyileştirmek için saçlarınızı düzenli olarak doğal bitki özlü şampuanlar ve beraberinde doktorunuzun önereceği kremlerle tedavi etmeniz gerekmektedir. Öte yandan saç derinizde meydana gelen egzamaya bağlı olarak oluşan kepeklenmeleri önlemek için kepek şampuanı kullanmanız gerekmektedir.

Saç Derisinde Oluşan Egzama Nasıl Tedavi Edilir?

Kafa derisi egzaması olabileceğinizi düşünüyorsanız ilk yapmanız gereken şey, dermatologdan randevu almak olacaktır. Hastalığın teşhis edilmesinin ardından iltihabı azaltmak ve aşırı aktif bir bağışıklık sistemini sakinleştirmek için çeşitli tedavi yöntemleri uygulamanız gerekebilir. Tüm bunların yanı sıra saç derisinde oluşan egzamayı iyileştirmek için dikkat etmeniz gereken bazı hususslar olduğunu hatırlatmak isteriz.

1. Aşırı yıkamadan kaçının.

Örneğin kafa derinizde egzama belirtilerine rastlıyorsanız, saçlarınızda kepek oluşumları olduğunu ve bunların giysilerinize bulaştığını görebilirsiniz. Genellikle bu gibi durumlarda kepek sorununu gidermek için saçların sık sık yıkanmasına başvurulmaktadır ancak bu durumun kafa derisinde daha fazla soyulmalara ve tahrişe neden olacağını unutmayın.

2. Saçınıza uygun şampuanlar ve saç kremleri kullanın.

Egzama, sert saç veya cilt bakım ürünleri kullanılması durumunda tahriş edici veya alerjik reaksiyonların tetiklenmesine neden olabilir. Bu sebeple saçlarınızın yumuşak forma sahip doğal bitki özlü şampaunlarla yıkanmasına ve sa kremleriyle beslenmesine yardımcı olmanız gerekmektedir.

3. Ilık suyla banyo yapın.

Aşırı sıcak ve uzun süren duşlar, egzamaya bağlı olarak ortaya çıkan kepeklenmeleri arttırabilmektedir. Öte yandan uzun süreli banyolarda kafa derisine uygulanan sık şampaunlama durumları saç köklerinin zedelenmesine, beraberinde saçın güçlü yapısını kaybetmesine neden olabilir.

İlgili Mesajlar

Yetişkinlerde Sivilce Lekeleri Nasıl Gider?

[email protected]

Her Cilt Tipine Uygun Nemlendirici: Uraw Phantel Krem Nedir?

[email protected]

En İyi Aydınlatıcı Krem: Uraw Leke Giderici

[email protected]

Yorum Yap