Elma Sirkesi Saç Dökülmesini Önler mi?

Tüm sirkelerde olduğu gibi, elma sirkesi de mayanın şekerleri fermente ettiğinde ve onları alkole dönüştürdüğünde ortaya çıkmaktadır. Yüzyıllardır hem yemeklerde hem de cilt ve saç sağlığında sıklıkla tercih edilen elma sirkesi, probiyotik olmasıyla bilinmektedir. Elma sirkesi B vitaminleri, asetik asit, probiyotikler ve antioksidanlar açısından oldukça zengindir. Tüm bunlar saç sağlığı açısından oldukça büyük bir role sahiptir. Peki elma sirkesi saç dökülmesini önleyebilir mi?

Elma sirkesi doğrudan saç dökülmesinin önlenmesine veya yeni saç büyümesine etki etmemektedir. Tüm bunların yanında elma sirkesi saç derisinde biriken ölü hücrelerin temizlenmesine ve kafa derisindeki hücrelerin yenilenmesine yardımcı olabilir. Yani kafa derisinde biriken ölü deri hücreleri ve kirler, yeni saç büyüme döngüsünü etkileyeceğinden elma sirkesi bu döngünün normal seviyeleri izlemesine destek olur. Öte yandan elmas sirkesinin saç dökülmesiyle mücadelede en etkili sonucu, durulama olarak kullanılmasıdır. Özellikle duş sonrası saçlarınızı elma sirkesiyle durulayarak ekstra faydalarından yararlanabilirsiniz.

Elma sirkesinin saç sağlığına diğer faydaları

Elma sirkesi saç dökülmesine karşı oldukça etkili bir tedavi yöntemidir. Yapılan araştırmalar bu doğal tedavi yönteminin düzenli saç durulamalarıyla oldukça etkili sonuçlar verebileceğini göstermektedir.

Elma sirkesi, saçın daha parlak ve daha canlı görünmesine yardımcı olabileceği gibi aynı zamanda saç renginin doğal yollarla açılmasına da yardımcı olabilir.

Elma sirkesi doğal bir dezenfektan özelliğe sahiptir. Özellikle kafa derisinde görülen bakteri, mikrop ve mantar enfeksiyonlarının önlenmesine yardımcı olur. Hatta bu ürün bit vb. haşerelerin kafa derisinden uzak tutulmasına da yardımcı olabilir.

Elma sirkesi yalnızca saçları beslemekle kalmaz aynı zamanda kepekle mücadelede oldukça etkili sonuçlar verebilir. Yapılan araştırmalar elma sirkesinin düzenli kullanımlarda kepek problemini ortadan kaldırabileceğini söylemektedir.

Saç Dökülmesine Karşı Elma Sirkesi Tarifi

Elma sirkesinin saç dökülmesine karşı tedavisinde kullanılan en yaygın tarif, durulama metadudur. Bu uygulama için bir litre suyu iyice kaynatın ve içerisinde 2 yemek kaşığı elma sirkesi ekleyin. İyice karıştırdıktan sonra suyun ılımasını bekleyin. Ardından saçlarınızı elma sirekesi ve su karışımıyla durulayın. Dilerseniz tarağınızı bu karışıma daldırarak nazikçe saçlarınızı tarayabilirsiniz. Bu işlemde saçlarınızın büyüme döngüsüne katkıda bulunabilir.

İlgili Mesajlar

Sindirim Bozuklukları Saç Dökülmesine Neden Olur mu?

[email protected]

Stres Saç İncelmesine ve Dökülmesine Neden Olur mu?

[email protected]

Saç Dökülmesi Menopoz Döneminde Neden Daha Sık Görülür?

[email protected]

Yorum Yap