Evde Saç Bakımı: Saçınızı Nasıl Yıkamalısınız?

Saç yıkamak genellikle basit, rutin bir kişisel bakım şekli olarak bilinmektedir ancak görünüşte basit olan bu işlemin saç sağlığınızı nasıl etkilediği hakkında hiç araştırma yaptınız mı? Saçınızı nasıl yıkamanız gerektiği, hangi ürünleri kullanacağınız ve bunu ne sıklıkla yapmanız gerektiği konusunda bilgi sahibi misiniz? Bu yazımızda saç tipinize ve yapısına uygun olarak saçlarınızı nasıl yıkamanız gerektiği hakkında bilgi verdik. İşte saç yıkama işlemi hakkında bilmeniz gerekenler…

Saçlarınızı ne sıklıkla yıkamalısınız?

Büyükleriniz saçlarınızı fazla yıkamamanız gerektiği hakkında sizi uyarmış olabilir. Bunun iyi bir nedeni vardır. Saçınızı sıksık yıkamak ve beraberinde saçlarınızı şampuanlamak, yalnızca kiri ve yağı temizlemekle kalmaz aynı zamanda kütikülün doğal nemini kaybetmesine neden olabilir. Bu nedenle saçlarınızı günde 1’den fazla yıkamanız önerilmemektedir. Eğer ki kuru saçlara sahipseniz saçlarınızı her gün yıkamanıza dahi gerek yoktur.

Yağlı saç derisine sahip bireyler günde bir kaç defa saçlarını yıkmaka isteyebilir. Doğal olarak yağlı saçları olan kişilerin, günlük şampuan seanslarından kaynaklanan aşırı nem kaybı konusunda endişelenmeleri gerekmez çünkü kafa derisindeki sebum (yağ) her zaman telafi edecektir. Durum ne olursa olsun siz genede saçınızı günde 1’den fazla yıkamamaya özen göstermelisiniz.

Başka bir istisna, kafa derinizin ve saçınızın ter içinde kaldığı zorlu bir antrenmandan sonra olabilir. Kuru bir şampuan saçşarınız için geçici bir rahatlama sağlayabilir, ancak yağlı saçlara yatkınsanız daha sık yıkamanız gerekecektir. Özellikle spor veya egzersiz sonrası kafa derinizde meydana gelen terlemeyi önlemek için günde 1 defa ılık suyla saçınızı yıkayabilirsiniz.

Yağlı veya düz saçlara sahip bireylerin saçını her gün yıkaması gerekmektedir. Bu işlem genellikle günde 1 defaya mahsus olarak gerçekleştirilmelidir. Öte yandan normal ve kuru saç tipleri ile dalgalı saçlara sahip bireylerin ortalama 2 ile 3 günde 1 saçlarını şampuanlaması yeterli olacaktır.

Dermatologlar tarafından önerilen en yaygın saç yıkama araçları temel bir şampuan ve saç kremidir. Şampuanlar saçınızı kir ve yağlardan arındırmaktadır. Uçlarınızın kurumasını önlemek için şampuanı sadece saç derinize yoğunlaştırmalısınız. Öte yandan saç kremi saçınızın orta ve uç kısımlarındaki nemi yenilemeye yardımcı olmaktadır.

Boyalı saçlarınız varsa, her yıkamada renk kaybını azaltmak için renk koruyucu ürünler kullanmalısınız. Aynı zamanda saçlarınız için bitki özlü doğal şampuanlar da tercih edebilirsiniz. Saç tipinize uygun olarak hazırlanmış ve kimyasal içermeyen bitki özlü şampuanlar saçlarınızı kökten uca beslemekle kalmaz aynı zamanda daha sağlıklı bir görünüm kazanmasına yardımcı olabilir.

İdeal olarak, saçınızı yıkarken mümkün olan en düşük su sıcaklığını kullanmalısınız. Çok sıcak su kullanmak saçınızın kuru ve kıvırcık olmasına ve sonunda saçlarınızda hasara neden olabilir. Bu nedenle saçlarınızı yıkarken suyun ne sıcak ne soğuk olmasına dikakt etmelisiniz. Ilık su genellikle her saç tipi için ideal bir sıcaklık olarak kabul edilmektedir.

Boyalı saçlar için dikkat edilmesi gerekenler

Boyalı saçlarında tıpkı kuru saçlarda olduğu gibi daha seyrek yıkanması gerekmektedir. Bunun nedeni saçınızın ne kadar az şampunlanırsa renginin o kadar uzun süre dayanacak olmasıdır. Öte yandan boyalı saçları ne sıklıkta yıkarsanız yıkayın, şampuanınızın, saç kreminizin ve saç şekillendirici ürünlerinizin boyalı saçlar için tasarlandığından daima emin olun. Bu, daha az pigment kaybının sağlanmasına yardımcı olacaktır.

Bunları yapmayın!

Şampuanınızı kafanıza döktükten sonra köpük haline getirmemeye çalışın. Bu işlem saçınızın kabarmasına ve kırılmasına neden olabilir.

Sıcak su kullanmaktan kaçının. Bu durum saçınızın kuru, kıvırcık ve hasarlı olmasına neden olabilir.

Saçınız ıslakken fönlemeye çalışmayın. Bu işlem saçlarınıza ciddi ölçüde zarar verebilir.

Saçlarınızı yıkadıktan sonra havluyla sürterek kurutmayın. Saçlar ıslakken normale göre 3 kat daha kırılmaya meyillidir. Bu nedenle havluyu saçınıza nazikçe sararak bastırmayı deneyebilirsiniz.

Özellikle yağlı bir saç derisine sahipseniz, kullanacağınzı saç kremini kafa derinize uygulamayın. Bu işlem saçlarınızın daha fazla yağlanmasına neden olabilir.

Boyalı saçlara sahipseniz her daim saçınız için özel olarak formüle edilmiş boyalı saç bakım ürünleri kullanmaya özen gösterin.

Yağlı saçlara sahipseniz saçlarınızı hemen her gün yıkamaya özen gösterin. Aksi taktirde yap saçınızda birikerek saç çizginizde ve saç uçlarında kırılmalara neden oalbilir.

Saçlarınız için saç kremi kullanmayı ihmal etmeyin. Eğer ki saç kreminin saçlarınıza fazla yağ kattığını düşünüyorsanız bu ürünü şampuanınızla karıştırarak kullanmayı deneyin.

İlgili Mesajlar

Evde Yapabileceğiniz Saç Bakım Maskeleri

[email protected]

Saç Büyümesini Yardımcı Olan Yiyecekler

[email protected]

Hindistan Cevizi Yağının Saça Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

[email protected]

Yorum Yap