Hindistan Cevizi Yağının Saça Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Hindistan cevizi yağı tarih boyunca birçok farklı alanda sağlık ve güzellik ürünü olarak kullanılmıştır. Cildi nemlendirmek, temizlemek ve enfeksiyonlara karşı korumak için kullanılan bu yağ, aynı zamanda saç sağlığını korumak ve kafa derisini iyileştirmek için de sıklıkla tercih edilmektedir. Bu yazımızda hindistan cevizi yağının saç sağlığı üzerinde ki etkilerini anlattık.

Hindistan Cevizi Yağının Saça Faydaları

Hindistan cevizi yağı, saçlarda ki protein kaybını azaltman ve sağlıklı görünmesini sağlayan en etkili yağlar arasında yer almaktadır. Yapılan araştırmalar hindistan cevizi yağının hasar görmüş, kimyasal işlem görmüş ve UV ışınlarına maruz kalmış saçlarda dahi protein kaybını azalttığını göstermiştir. Öte yandan hindistan cevizi yağı ağırlıklı olarak laurik asit adı verilen orta zincirli bir yağ asidinden oluşmaktadır. Bu hindistan cevizi yağının saç köklerine derinlemesine nüfuz etmesini sağlamaktadır.
Not: Hindistancevizi yağı yıkamadan önce saça uygulandığında, diğer yağlara oranla protein kaybını daha fazla azaltmaktadır.

1. Saçın uzamasına yardımcı olur

Hindistan cevizi yağı saçı nemlendirerek kırılmayı azaltma özelliğine sahiptir. Öte yandan saçlar ıslakken protein kaybını azaltarak hasardan korumasıyla bilinmektedir. Ayrıca bu yağ saçları rüzgar, güneş, duman gibi çevresel zararlardan korumaya da yardımcı olur. Hindistan cevizi yağı, saçın günlük yıpranmasını azaltır. Saç bakımı rutininizde hindistancevizi yağı kullanmak daha uzun ve daha sağlıklı saçlara sahip olmanıza yardımcı olur.

2. Hasarı önler

Hindistan cevizi yağının en önemli faydalarından bir tanesidi de saçta meydana gelen hasarı önlemesidir. Bu, kimyasal işlem görmüş saçlardan ışığa maruz kalan saçlara kadar hemen her saç tipini kapsamaktadır. Duş öncesi hindistan cevizi yağı kullanımı, saçların yıkama esnasında hasar görmesini önlemektedir. Ayrıca duş sonrası hindistan cevizi yağı kullanımı saçların daha yumuşak, parlak ve pürüzsüz olmasına yardımcı olur. Kısacası saç ıslakken zarar görmeye en açık haldedir. Saçınızı yıkamadan önce ve sonra yağlamak, saçınızın zarar görmesini önlemeye yardımcı olur.

3. Biti önler

Hindistan cevizi yağı yalnızca saçı zararlı kimyasallardan korumakla kalmaz aynı zamanda saç bitinide önler. Yapılan araştırmalar hindistan cevizi yağının anosonla karıştırıldığında kimyasal ilaçlardan %40 daha etkili olduğunu göstermiştir.

4. Güneşten korur

Hindistan cevizi yağı saçları güneşin zararlı ışınlarına karşı korumaktadır. Yapılan bir araştırma bu yağın güneşten koruma faktörünün 8 olduğunu bulmuştur. Bu nedenle düzenli kullanımlarda güneşin UV ışınlarından korunmanıza yardımcı olabilir.

5. Kepeği giderir

Kepek, kafa derisinde meydana gelen mantar veya mayanın aşırı büyümesinden kaynaklanan bir çeşit kafa derisi problemidir. Hindistan cevizi yağı içeriğinde ki zengin besin değerleri sayesinde antimikrobiyal özelliğe sahiptir. Bu da kepek tedavisinde son derece olumlu sonuçlar alabileceğinizi göstermektedir.

6. Saç dökülmesini önler

Saçların aşırı derecede bakıma maruz bırakılması, zamanla saç tellerinin zarar görmesine beraberinde saçların dökülmesine neden olabilir. Tüm bunların yanında saçların sıkça boyanması, ısı işlemine maruz bırakılması ve yanlış saç bakım ürünleri saçın dökülmesine neden olabilir. Hindistan cevizi yağı saçların bu zararlı kimyasallara karşı korunmasına yardımcı olarak saç dökülmesini önleyebilir.

Hindistan Cevizi Yağı Saç İçin Nasıl Kullanılır?

Saç sağlığınızı korumanıza yardımcı olacak birbirinden farklı hindistan cevizi yağı kullanım yöntemleri vardır. Bunlar arasında:

Saç kremi olarak: Saçınızı normal şekilde şampuanlayın ve ardından hindistan cevizi yağını saçınızın ortasından uçlarına doğru sürün.

Yıkama sonrası dezenfektan olarak: Saçınızı şampuanladıktan veya yumuşattıktan sonra fırça darbelerinden korumak için hindistan cevizi yağı sürebilirsiniz.

Saç maskesi olarak: Saçınıza hindistan cevizi yağını sürün ve yıkamadan önce birkaç saat bekleyin. Dilerseniz gece boyu bekletebilirsiniz.

Saç koruyucu olarak: Saçınızı yıkamadan önce hindistan cevizi yağını saçınıza sürün. Bu işlem ön yıkama öncesi saç koruyucu etkiye sahiptir.

Saç derisi tedavisi olarak: Yatmadan önce az miktarda hindistan cevizi yağını kafa derinize masaj yaparak uygulayın. Bir gece beklettikten sonra şampuanla yıkayarak durulayın.

Yukarıda belirtilen hindistan cevizi yağını kullanma yöntemleri güzel, sağlıklı ve parlak saçlara sahip olmanıza yardımcı olabilir. Düzenli kullanımlarda saçlarınızda gözle görülür farkı anlayabilirsiniz.

İlgili Mesajlar

Saç Büyümesini Yardımcı Olan Yiyecekler

[email protected]

Sağlıklı Saç Büyümesi İçin En İyi Meyveler: Saça İyi Gelen Meyveler

[email protected]

Isırgan Otunun Saç Sağlığına 6 Mucizevi Etkisi

[email protected]

Yorum Yap