Hormonal Değişiklikler ve Saç Sağlığı Arasındaki İlişki

Hormonlarınızın yaşamınız boyunca saçlarınızı nasıl etkilediğini biliyor musunuz? Ergenlik çağındaysanız ve saçınızın düştüğünü fark ederseniz panik yapmayın. Yeni bir anneyseniz ve yastığınızda saçlarla uyanıyorsanız, sakin olun. Bu kelleştiğinizin belirtisi değil aksine saçınızın vücudunuzdaki hormonal değişikliklere tepki verdiğinin bir göstergesi. Bu yazımızda hormonlarınız ve saçlarınız arasındaki bağlantıyı ele aldık. Öyleyse hormonların genel olarak yaşamınız boyunca saçınızı nasıl etkilediğine geçebiliriz.

Hormonlar nedir?

Endokrin sistemi, hormonlarınızı üreten ve kontrol eden bezlerin toplanmasını ifade eder. Bu hormonlar metabolizmanızı, büyüme ve gelişmenizi, doku işlevinizi cinsel işleve, üreme işlevinize, uykunuza ve ruh halinize kadar düzenler. Hormonlar, genellikle, iç bezleriniz tarafından salınan hormonların doğrudan dolaşım sistemine geri bildirim döngülerini içeren ve böylece vücudunuzdaki hedef organları düzenleyen kimyasal haberci sistem olarak adlandırılır. Böylece hormonlar, vücudunuzun kan dolaşımında dolaşan ve organlarınızın işlerini yapmasını sağlayan kimyasal habercilerdir. Bu nedenle hormonların sağlığınız için hayati önem taşıdığı çok açıktır.

Hormonlar saçınızı nasıl etkiler?

Yaşamınız boyunca saç büyüme döngünüzü etkileyen iki faktör vardır. Bunlar yaş ve hormonlar… Saç temel olarak 3 farklı aşamadan oluşur. Bunlar büyüme (Anagen), geçiş (katagen) ve düşme (telojen) aşamalarıdır.
Bu saç büyüme döngüsü hormonlardan büyük ölçüde etkilenir. Hormonların kan dolaşımı yoluyla vücudun çeşitli bölgelerine gidebildikleri gibi saçınızın köklerine de giderler, bu da hormonunuzun sinyalini yakalar ve ona tepki verir.
İnsan vücudunda yedi farklı hormon faaliyet gösteriyor: Kortizol, tiroit, testosteron, büyüme hormonu, leptin, insülin ve östrojen… Bu hormonlar vücudunuzda ve özellikle saç döngüsünde farklı bir rol oynar. Ergenlik döneminde bu hormonların büyük miktarları kan dolaşımına girdiğinde, saç telleri döngüleri açısından değişmeye başlar. Ayrıca bu hormonlar kişinin yaşamı boyunca davranışlarını değiştirir. Öte yandan yaşlandıkça, bebeklikten ergenliğe, yetişkinliğe ve yaşlılığa kadar her dönüm noktasından geçerken saç büyüme döngüsünde değişiklik olur.

Örneğin hamilelik sırasında kadının vücudu daha fazla kadınlık hormonu üretir ve saçın neredeyse %90’ı anajen fazdadır ancak doğum sonrası hormon seviyeleri normal seviyelere düştüğünde belirgin bir saç dökülmesi olur. Hormonal değişiklikler bu nedenle saçınız üzerinde büyük söz sahibidir.

Hormonal değişimler saçınızı nasıl etkileyebilir?

Endokrin sistemindeki her değişiklik saçınızı bir şekilde etkiler. Bu nedenle hormonlar, saç sağlığı için son derece önemlidir. Hormonal değişikliklerin veya dengesizliğin belirtileri, basit yorgunluktan kilo değişikliklerine ve aşırı saça kadar değişir. Hormonal dengesizliğin birincil göstergelerinden biri saçınızın yapısındaki değişiklikler ve en kötü durumda saç dökülmesidir. Saç sağlığını etkileyebilecek başlıca hormonal etkiler arasında:

Tiroid Bezi

Tiroid bezi boyunda bulunur ve ana hormonları Tiroksin(T4) ve Triiyodotironin (T3)’dir. Her iki hormon da iyot içerir ve amino asit tirozinden üretilir. Vücudun yediğimiz yiyecekleri kullanma şeklini etkilerler. Bu da, kendimizi canlı veya tembel hissetme şeklimizi etkileyebilir. Tiroid bezinin yetersiz aktivitesi veya Hipotiroidizm , kafa derisinde yaygın saç dökülmesine, kırılgan saçlara ve tırnaklara, kuru bir cilde, uyuşukluğa, konuşma yavaşlığına ve kilo alımına neden olabilir.

Adrenal Bezler

Her böbreğin üstünde birer tane olmak üzere iki adrenal bez vardır. Adrenal bezler, saçın büyümesinden sorumlu olan androjen hormonunu üretir. Kadınlarda androjen üretimindeki artış, kafa derisinin üst bölgesindeki saçların incelmesi, akne, yüzde aşırı kıllanma ve yağlılık gibi erkeksileştirici etkilere yol açar.

Pankreas

İnsülin hormonu pankreasta üretilir. Bu hormon, kandaki glikozun adaptasyonundan ve seviyesinin kontrolünden sorumludur. Yetersiz insülin üretimi, kanda yüksek düzeyde şekere veya Hiperglisemiye yol açar. Aşırı insülin üretimi, Hipoglisemi olarak bilinen kan şekeri seviyesinde bir düşüşe neden olur. Her iki durum da yaygın saç dökülmesine neden olur. Saçlar donuk ve cansız hale gelir ve en ufak bir dokunuşta düşer. Kafa derisi de ağrılı ve dokunmaya duyarlı hale gelir.

Ergenlik

Ergenlik , hormonların doğal olarak yükseldiği, yani üreme hormonlarında bir artış olduğu zamandır. Bu dönemde erkekte testosteronda bir artış görülürken kadınlarda östrojen üretimi artar. Hormonal değişiklikler ayrıca dalgalanan duygulara, diyet alışkanlıklarına ve saç büyüme döngüsüne yol açar. Saç büyümesini belirleyen hormon, dihidrotestosteron veya DHT’dir. Özellikle erkek çocuklar için, dihidrotestosteron hormonunun (DHT) fazlalığı, ergenlik döneminde sık görülen bir durumdur.

Hamilelik

Hamilelik, saç büyüme döngüsünü etkileyen progesteron ve östrojen artışlarına yol açar. Bu hormonal değişimler, saç büyüme döngüsünün büyüme evresini uzatır. Bu, daha az günlük saç dökülmesi anlamına gelir.

Menopoz

Bildiğiniz gibi menopoz, bir kadında yaşlandıkça üreme hormonlarının doğal olarak azalması anlamına gelir. Buradaki hormonal değişiklikler saç üzerinde de bazı farklılıklara yol açar. Menopoz, vücuttaki östrojen seviyelerinin azalmasına neden olur ve önemli ölçüde daha yüksek testosteron seviyelerine yol açar. Testosteronun yüksek seviyeleri saç köklerini olumsuz etkiler. Bu evrede saç seyrelmesi ve kırılması çok sık görülür.

İlgili Mesajlar

Saçlarda Kepek Neden Olur? Kepek Giderme Yöntemleri

[email protected]

Saç Sorunlarına Bitkisel Çözüm Önerileri [3 Saç Sorunu 3 Bitkisel Çözüm]

[email protected]

Saçların Grileşmesine Neden Olan 5 Yaygın Sebep!

[email protected]

Yorum Yap