Isırgan Otunun Saç Sağlığına 6 Mucizevi Etkisi

Ülkemizin hemen her bölgesinde yetişebilen ısırgan otu, zengin besin değeri sayesinde yüzyıllardır saç bakımı, cilt bakımı ve vücut bakımında kullanılan doğal tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır. Ayrıca çeşitli hastalıkların tedavisinde de sıklıkla tercih edilen bu ot, günümüzde satılan birçok saç kremi, şampuan ve saç maskesinin temel bileşenleri arasında yer almaktadır. Bu yazımızda ısırgan otunun saç sağlığına kattığı birbirinden güzel etkilerinden bahsettik. İşte ısırgan otunun saç sağlığına 6 faydası…

1. Saç köklerini ve şaftını güçlendirir.

Doğal saç bakımı rutininizde düzenli olarak ısırgan otu kullanmak saç kökünü, şaftını ve saç tellerini güçlendirerek kırılma ve hasarın azalmasına yardımcı olur. Isırgan otundaki pantotenik asit ve silika, saçın güçlenmesine yardımcı olan iki temel bileşendir. Tüm bunların yanında ısırgan otu ayrıca kafa derisindeki kan dolaşımını arttırır, böylece her saç köküne besleyici yönden zengin kan akışı sağlayarak onları güçlendirir. Yani sağlıklı, uzun ve parlak görünen saçlara sahip olmanızı kolaylaştırır.

2. Saç büyümesini destekler.

Isırgan otu, saç dökülmesini önlemek için yüzyıllardır kullanılmaktadır. Isırgan otu çayı içmek ve saç derisine tedavi veya saç durulaması olarak uygulamak, testosteron hormonunun saç köklerinde biriken ve kelliğin ana nedeni olduğu bilinen DHT’ye dönüşmesini engeller. Isırgan otundaki demir, magnezyum ve çinko gibi yağ asitleri ve mineraller, yeni saç büyümesini teşvik etmek için saç köklerini besler. Ayrıca bu ot, saç dökülmesini önleyen ve saç büyümesini teşvik eden demir ve silika ile doludur.

3. Aşırı yağlanmayı azaltır.

Isırgan otu özel içeriği sayesinde aşırı yağlı saçlarda kafa derisinin ve saçın yağ oranının azalmasına yardımcı olmaktadır. Bitkinin sıkışatırıcı özelliği sayesinde, saç köklerini sıkarak yağlanmanın kontrol edilmesine yardımcı olur ve böylece saç derisine çok fazla sebum salgılanmasını önler.

4. Kepeği tedavi eder.

Isırgan otunun saç için faydalarından biri de kepek ve pul pul kafa derisi sorunlarını ortadan kaldırmasıdır. Bunun nedeni kafa derisinin sebumunun dengelenmesini sağlayan yağ kontrol özelliklerinden kaynaklanmaktadır. Düzenli kullanımlarda kafa derisinde meydana gelen gri-beyaz, parlak-mat pullanmaları yok ederek kepek sorununa elvede demenize yardımcı olabilir.

5. Kuru saç derisini nemlendirir.

Saç deriniz kuru ve ağrılıysa ısırgan otu yağını nemlendirici olarak kullanmayı deneyebilirsiniz. Isırgan otu, kuru saç derisini ve kepeği tedavi etmenin yanı sıra tahriş olmuş ve kaşıntılı saç derisini de yatıştırır. Yani kuru ve ağrılı saç derisini nemlendirerek rahatlatıcı bir etki katar. Isırgan otu, tahriş olmuş ve kaşıntılı saç derisini yatıştıran antioksidanlar açısından zengindir. Antiinflamatuar ve antibakteriyel özellikleri aynı zamanda kafa derisinin sağlıklı kalmasını yardımcı olur.

6. Donuk saçlara parlaklık katar.

Saç durulaması olarak ısırgan otu kullanmak doğal olarak saçı şekillendirir ve donuk saça parlaklık katar. Isırgan otu ayrıca dolaşmayı önler ve elektriklenmeyi azaltır.

İlgili Mesajlar

Hindistan Cevizi Yağının Saça Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

[email protected]

Saç Büyümesine Yardımcı Olan Bitki Çeşitleri | Evde Saç Bakımı

[email protected]

Parlak ve Sağlıklı Saçlar İçin Bentonit Kili | Evde Saç Bakım Önerileri

[email protected]

Yorum Yap