Kafa Derisi Ağrısı: Belirtileri, Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Ağrılı kafa derisi, enfekte saç kökleri, sivilceler veya saç köklerine baskı uygulayan bazı saç modellerine bağlı olarak ortaya çıkabilir. Tüm bu durumların yanı sıra ağrılı kafa derisi egzama gibi cilt hastalıklarına ve travmalara bağlı olarak meydana gelebilir. Saç diplerinde yanma, kaşıntı ve ağrı hissi yaşayan bireylerin bu durumla nasıl mücadele edeceği hakkında daha fazla bilgi almak için okumaya devam edin…

Kafa derisi ağrısının belirtileri

Son derece rahatsız edici olan kafa derisi ağrısı, birden çok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bazen günlük yaşamı büyük ölçüde huzursuz geçirmenize sebep olan kafa derisi ağrısının en belirgin semptomları arasında;

  • Dokunulduğunda sıcak bir cilt derisi
  • Pullanma veya kaşıntı hissi
  • Yanma
  • Yüz, çene, boyun veya omuzlarda yayılan ağrı hissi

Kafa derisi ağrınızın ne durumda olduğunu bilmek son derece önemlidir. Bu aşamada kendinize sormanız gereken bazı sorular olduğunu unutmayın. Ağrı kesin mi? ağrı ne zaman başladı? ne sıklıkla ağrı yaşıyorum? ağrıyı tetikleyen herhangi bir durum var mı? Bu tür soruları kendinize sormanız hem doktorunuzun ağrıya sebep olan durumu teşhis etmesi kolaylaşacağı gibi uygun tedavi yöntemine karar verilmeside hızlanacaktır.

Kafa derisi ağrısının nedenleri

Kafa derisi ağrısı birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkabileceği gibi genellikle aşırı gergin saç modelleri ve tıbbi durumlara bağlı olarak meydana gelmektedir. Kafa derinizde meydana gelen ağrının nedeni ne olursa olsun, genellikle uygun tedavi yönteminin başlatılmasından kısa bir süre sonra semptomlarınız hafifleyecektir.

Kafa derisi ağrısında tıbbi nedenler

Nörolojik: Baş ağrısı ve trigeminal (sinir sistemi rahatsızlığı) gibi nörolojik nedenler, kafa derisinde ağrı oluşumuna sebebiyet verebileceği gibi aynı zamanda çene, diş ve dudaklarda da etki gösterebilir. Sinirler aynı zamanda kafa derisi ağrısına neden olan bazı virüsleride harekete geçirebilir.

Otoimmün: Bazı otoimmün hastalıklar, kafanızdaki kan damarlarının iltihaplanmasına ve kafa derisi ağrısına neden olabilir.

Dermatolojik: Egzama veya kepek gibi cilt rahatsızlıkları kafa derisinin iltihaplanmasına neden olabilir. Bu iltihaplanma, hassasiyete ve kafa derisinde ağrıya neden olabilecek aşırı kaşıntıya sebep olabilir.

Kafa derisi ağrısında çevresel nedenler

Güneş yanığı : Uzun süre güneş altında kalmak yalnızca vücudunuzda değil aynı zamanda kafa derinizin yanmasına da neden olabilir.

Gerginlik: At kuyruğu veya örgü gibi sıkı saç stilleri, kafa derisinde ağrı ve rahatsızlığa neden olabilir. Aynı zamanda gergin saç modelleri saçlarda kırılma hatta dökülmelere yol açabilir.

Travma : Kafanızı bir yere çarpanız veya kestirmeniz gibi travmatik durumlar uzun süreli kafa derisi ağrısına neden olabilir.

Saçlı deri ağrısı tedavisi

Kaşımaktan kaçının: Saç derisi ağrınızla birlikte pullanma veya kaşıntı semptomları yaşıyorsanız, kafa derinizi kaşımaktan kaçınmalısınız. Çoğunlukla kaşınma geçici bir rahatlama sağlıyor gibi görünsede uzun vadede iltihaplanmalara ve beraberinde şiddetli kafa derisi ağrısına neden olabilir.

Stresten uzak durun: Stres birçok hastalığın oluşumuna sebep olduğu gibi kafa derisi hastalıklarınada yol açabilir. Stresli bir hayata sahipseniz kendiniz rahatlatmanın yollarını arayın.

Daha gevşek saç stilleri deneyin: At kuyruğu ve örgü gibi gergins aç modelleri yapmaktan kaçının. Bu tarz saç modellerinin uzun süre kullanılması kafa derisin ağrıya, saç dökülmesine hatta kalıcı kelliğe neden olabilir.

Saç derinizi güneşten koruyun: Ağrılı kafa derisi yaralanmalara, enfeksiyona ve diğer cilt semptomlarına daha açıktır. Bu sebeple ağrıyan saç köklerinizin daha fazla şiddetlenmemesi için uzun süre güneş altında durmaktan kaçının.

Kaliteli şampuan ve saç bakım ürünleri kullanın: Saçlarınızı canlı tutmak ve saç diplerinizi sağlıklı tutmak için kaliteli saç bakım ürünleri kullanmanız gerekmektedir. Birçok saç problemi yaşayan kişi tarafından sıklıkla tercih edilen URAW Blue Hair Şampuan, B5 veya B11 gibi özel şampuanlar kaşıntıyı, kuruluğu ve pullanan saç derisini hafifletmeye yardımcı olabilir.

İlgili Mesajlar

Saç Neden Kırılır? Saç Kırılması Nasıl Önlenir?

[email protected]

Saçlarda Kepek Neden Olur? Kepek Giderme Yöntemleri

[email protected]

Saçkıran neden olur? Tedavisi nasıl yapılır?

[email protected]

Yorum Yap