Kuru Saçlara Ne Yapılır? Saçı Nemlendirmenin Yolları

Nem eksikliğine bağlı olarak meydana gelen saç kuruluğu, ilerleyen süre zarfında saçların zayıflamasına, beraberinde kırılma ve dökülmelere neden olabilir. Neyse ki kısa sürede yeniden sağlıklı saçlara kavuşmanıza yardımcı olacak bir kaç doğal yöntem bulunuyor. Genellikle yüksek ısıya maruz kalma, kuru hava koşulları, sigara tüketimi, yanlış fırça kullanımı, sülfat içeren şampuanlar ve saç kremleri, bazı tıbbi durumlar saçlarınızın kurumasına sebep olan farklı nedenler arasında yer almaktadır. Tüm bu etkenleri ortadan kaldırarak saçlarınızın yeniden doğal, parlak ve sağlıklı bir görüm kazanmasına yardımcı olacak saç nemlendirme teknikleri…

Doğal maskeler deneyin!

Saç kuruluğunuzu gidermek için doğal maskeler kullanabilirsiniz. Özellikle evde kolayca hazırlayabileceğiniz saç maskeleri, içeriğinde ki yüksek protein ve antibakteriyel özellikleri sayesinde saçlarınızın kökten uca beslenmesine ve ihtiyacı olan nemi yeniden kazanmasına yardımcı olacaktır. Evde kolayca yapabileceğiniz saç nemlendirme maskeleri arasında; hindistan cevizi yağı, yumurta maskesi, yoğurt maskesi, zeytinyapı maskesi, avakado maskesi ve muz maskesi yer almaktadır.

Sağlıklı beslenin!

Beslenme bozuklukları saç yapısının bozulmasında ki en yaygın sebepler arasında gösterilmektedir. Özellikle diyetinize omega-3 ve antioksidanları dahil etmeniz durumunda saçlarınızın daha sağlıklı ve daha parlak bir görünüm kazanmasına yardımcı olabilirsiniz. Saç yapısını nemlendirmeye yardımcı olacak yararlı bileşenler açısından zengin besinler arasında somon, sardalya, ton balığı, uskumru, istiridye, yaban mersini, domates, ceviz, brokoli ve fasulye yer almaktadır.

Takviye gıdalar alın!

Vücudun ihtityacı olan vitamin ve omega-3 yağ asitlerini takviye gıdalar yardımıyla kolaytca alabilirsiniz. Bu gıdalar saçın ihtiyacı olan yararlı besinler açısında oldukça zengin olduğu gibi saçın parlaklık kazanmasına ve nemlenmesine yardımcı olmaktadır. Omega-3 kapsülleri içeriğinde ki hodan yağı, keten tohumu ve çuha çiçeği yağı gibi bileşenleriyle saçın nemlenmesine yardımcı olur. Öte yandan A ve C vitamini, biyotin ve demir takviyeleri saçın daha sağlıklı ve parlak görünmesine yardımcı olabilir.

Uçucu yağlar kullanın!

Aktarlarda kolayca bulabileceğiniz badem yağı, jojoba yağı, mısır yağı, hint yağı, lavanta yağı, nane yağı ve argan yağı gibi uçucu yağlar, saça nüfus etmesi durumunda nemlenmeye ve güçlenmeye katkıda bulunmaktadır. Saçınıza bir kaç damla uçucu yağ sürerek uygulayacağınız bu işlemlerin ardından kuruluk hissinden kolayca kurtulabilirsiniz.

Saçlarınızı düzelttirin!

Kuru saçların tekrardan nemlenmesi yardımcı olmak için saçlarınızın bir kısmını kestirmeyi deneyebilirsiniz. İlk bakışta üzücü bir durum gibi görünen bu uygulama, bölünmüş uçların ve kırık saç uçlarının yok olmasına ve saçın yeniden güçlenmesine yardımcı olabilir. Öte yandan saçlarınızı düzenli olarak ayda yarım santim kadar kestirmeniz, saç yapısının korunmasına ve saçlarınızın daha sağlıklı bir uzama göstermesine yardımcı olacaktır.

İlgili Mesajlar

Saç Sorunlarına Bitkisel Çözüm Önerileri [3 Saç Sorunu 3 Bitkisel Çözüm]

[email protected]

Saçlarda Kepek Neden Olur? Kepek Giderme Yöntemleri

[email protected]

Saçların Grileşmesine Neden Olan 5 Yaygın Sebep!

[email protected]

Yorum Yap