Lavanta Yağının Saça Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Uçucu yağlardan biri olan lavanta esansiyel yağı, lavanta bitkisinde bulunan çiçeklerin uçlarından yağlarının alınmasıyla elde edilmektedir. Saç sağlığı başta olmak üzere insan vücuduna sayısız faydası bulunan bu mucizevi yağ, oldukça dayanıklı bir bitki olmasından dolayı ülkemiz de dahil olmak üzere dünyanın birçok bölgesinde yetişmektedir.

Lavanta, sayısız faydasının yanı sıra eşsiz kokusuyla Latince’de “yıkamak” anlamına gelen lavare adıyla da anılmaktadır. Birçok kozmetik ürünün temel bileşeni olarak tercih edilen bu bitki, başta şampuan olmak üzere birçok saç kremi, kolonya, cilt temizleme ürünleri ve çeşitli bakım ürünlerinde sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Özellikle saç sağlığına olan faydalarını arttırmak için lavantadan elde edilen lavanta yağı, diğer uçucu yağlarla da birleştirilerek mucizevi sonuçlar doğurmasıyla bilinmektedir.

Lavanta Yağının Saç Sağlığına Faydaları

Tedavi edici, rahatlatıcı, iyileştirici, onarıcı ve düzenleyici özellikleriyle bilinen lavanta yağı, eşsiz kokusu ve birbirinden faydalı etkileriyle saç sağlığına büyük katkı sağlamaktadır. Daha çok saç uzamasına yardımcı olmasıyla bilinen bu doğal yağ, aynı zamanda saç dökülmesi problemi yaşayan bireylerin en çok tercih ettiği doğal tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır.

Esansiyel yağların tümü, saç sağlığını korumak ve cilt düzeyini en üst seviyeye taşıyacak olağanüstü besinler içermektedir. Lavanta esansiyel yağı da bu temel besinlere sahip eşsiz bir uçucu yağdır. Birçok kişinin saç seyrelmesi sorununa çözüm olan lavanta yağı, aynı zamanda saç büyümesine yardımcı olma, saçı sağlıklı hale getirme ve dolgunluk kazandırma gibi etkilere sahiptir.

Lavanta esansiyel yağı aynı zamanda alopesi yani saçkıran gibi hastalıkları önleme hatta iyileşltirme etkişsine sahiptir. Özellikle birçok bitki özlü şampuan ve saç kreminin içerisinde yer almasının temel amacı da budur.

Lavanta esansiyel yağı saçların büyümesini desteklemekle kalmaz aynı zamanda sahip olduğunuz saçların sağlıklı ve canlı kalmasına yardımcı olur. Öte yandan lavanta yağı saç temizliği konusunda oldukça etkili bir doğal çözüm olarak bilinmektedir.

Lavanta yağı saç problemine yol açan kötü bitlerden ve diğer böceklerden kurtulmanıza yardımcı olacak harika bir bitkidir. Pek çok insan kafa derisi bitlerinden kurtulmak ve önlemek için lavanta esansiyel yağını tercih etmektedir.

Lavanta esansiyel yağı, kalıtsal kellik gibi sorunlar yaşayan bireylerin sıklıkla karşılaştığı stres, hayal kırıklığı ve depresyon gibi durumların hafiflemesine yardımcı olabilir. Duştan önce ve duştan sonra kafa derinize uygulayacağınız bu yağ, saçlarınızın yeniden uzamasına ve moral bulmanıza yardımcı olabilir.

Lavanta yağını saç derinize masaj yaparak uygulamak, kafanızda ki kan dolaşımının hızlanmasına ve bu sayede saçların büyümesine ve foliküllerin düzgün çalışmasına yardımcı olmaktadır.

Lavanta esansiyel yağı oldukça güçlü bir antiseptiktir. Bu, yağı kullanmanız durumunda saçlarınızı ve kafa derinizi temizlemenin en iyi yöntemlerinden bir tanesi olduğu anlamına gelmektedir. Öte yandan lavanta yağının antiseptik özelliği kafa derisinde meydana gelen kepek, kuruluk, bit ve pullanmaları önlemenin en etkili yoludur.

Lavanta yağı doğal dezenfektan özelliği sayesinde kafa derisinde meydana gelebilen çeşitli mantar, virüs ve diğer mikropların uzak tutulmasını sağlamaktadır. Öte yandan yağ kafa derisinde oluşan kaşıntı hissiyatını azaltırken kafa derisinin potansiyel olarak zararlı kimyasallara karşı korunmasına yardımcı olmaktadır.

Lavanta Yağı Nasıl Kullanılır?

Lavanta esansiyel yağını kullanmanın birçok farklı yolu bulunmaktadır. Yağın saçınızda en iyi etkiyi göstermesi için diğer uçucu yağlarla karıştırılması en iyi yöntem olacaktır.

Bunları hepsi saçınızın büyüme potansiyelini en üst düzeye çıkartmak için son derece etkilidir. Lavanta yağını saçlarınızı uzatmak için kullanmak istiyorsanız biberiye, fesleğen ve jojoba yağı ile karıştırmanız önerilmektedir. Bu karışımı ışık dalgalarının yağ içerisindeki besinleri yok etmesini önlemek için koyu renkli bir cam şişede saklamayı tercih etmelisiniz.

Malzemeler

  • 10 damla lavanta yağı
  • 5 damla fesleğen yağı
  • 5 damla biberiye yağı
  • 5 damla jojoba yağı

Hazırlanışı

10 damla lavanta yağını 5 damla biberiye yağı ve 5 damla fesleğen yağıyla bir cam şişe içerisinde iyice karıştırın. Karışımın ardından şişe içerisine 5 damla jojoba yağı ekleyin. Bu karışımı kafanıza masaj yaparak duş öncesi nazikçe uygulayın.

Lavanta esansiyel yağı ile hazırlayabileceğiniz bir başka karışımda kuru saçları nemlendirmek içindir. Bu karışım için lavanta yağınızı biberiye yağı ve biraz yulaf ile karıştırmanız yeterli olacaktır.

Malzemeler

  • Yarım çay bardağı yulaf ezmesi
  • Bir çay bardağı ılık su
  • 5 damla biberiye yağı
  • 7 damla lavanta yağı

Hazırlanışı

Yarım çay bardağı yulaf ezmesini bir bardak ılık su içerinde bekletin. Yulaflar yumuşamaya başladığında karışımın içerisine 5 damla biberiye yağı ve ardından 7 damla lavanta yağı ekleyin. Karışımınız macun kıvamına gelene dek iyice çırpın.

İlgili Mesajlar

Isırgan Otunun Saç Sağlığına 6 Mucizevi Etkisi

[email protected]

Argan Yağının Saç Sağlığına Faydaları

[email protected]

Saça İyi Gelen 6 Bitkisel Çözüm | Evde Saç Bakımı

[email protected]

Yorum Yap