Limon Saça İyi Gelir mi? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Popüler turunçgil meyvesi limon, bağışıklık sisteminizi güçlendirebilen ve iltihabı azaltabilen iyi bir C vitamini kaynağı olarak bilinmektedir. Ağartma özelliği sayesinde temizlik ve bakım ürünlerinde sıklıkla kullanılan limon, aynı zamanda saç için kullanıldığında saymakla bitmeyen faydalara sahiptir. Limonun saça faydaları arasında:

 • Saçı doğal olarak hafifletir
 • Daha parlak saçlara sahip olmanıza yardımcı olur.
 • Yağ ve kepek sorununu ortadan kaldırır.
 • Kan dolaşımını hızlandırarak saç derisine oksijen gitmesine yardımcı olur.
 • Kafa derisinde meydana gelen mikrop ve bakterileri öldürür.

Saçınızda limon kullanmayı düşünüyorsanız, nasıl uygulamanız gerektiğini, olası dezavantajları ve yan etkilerini öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin. Bu içeriğimizde limonun saç sağlığına faydaları veyan etkilerinden bahsettik.

Saç Açıcı Olarak Limon Suyu Kullanımı

Limon suyundaki sitrik asit, doğal bir ağartıcı veya oksitleyici özelliğe sahiptir. Bu özelliği sayesinde limon suyu saçınızın renk pigmentini veya melanini kimyasal olarak azaltarak saçın rengini açmaya yaramaktadır. Tüm bunların yanında limonun içerisinde bol miktarda bulunan ve saçların rengini açmaya yarayan sitrik asit, güneşli havalarda saçın açılma süresini hızlandırmaktadır.

Limon suyunun hafifletici etkileri, sarı ve açık kahverengi gibi daha açık saç renkleri için en iyi sonucu vermektedir. Daha koyu kahverengi ve siyah tonlara sahip bireyler ufak değişiklikler sezsede gözle görülür etkiler alamayabilir. Saçlarınızı limon suyula açmak için;

 • Taze limon suyunu suyla seyreltin ve bununla saçınızı durulayın.
 • Bir taşıyıcı yağ ve su ile birkaç damla limon esansiyel yağını karıştırın ve saçınıza uygulayın.
 • C vitamini deposu limon suyunu şampuanınıza ekleyin.

Yukarıda belirtilen yöntemlerden hangisini kullanırsanız kullanın, en iyi sonucu almak için limon suyu uyguladığınız saçınızın güneş ışığı gördükten sonra en iyi sonucu vereceğini unutmayın.

Daha Parlak Saçlar İçin Limon Suyu

Saçınızın rengi ne olursa olsun limon suyu özellikle güneşe çıktıktan sonra saçınızın daha parlak görünmesine yardımcı olabilir. Doğal bir saç parlatıcı özelliğe sahip limon suyu, hemen her saç tipinde aynı etkiyi göstermektedir.

Limon suyunun saç parlatma özelliğinden en iyi sonucu almak için karışıma 2 yemek kaşığı elma sirkesi ekleyerek saçlarınıza uygulayabilirsiniz. Elma sirkesi saçları parlatmakla kalmaz, aynı zamanda saç rengini açmak isteyenler için de mükemmel bir sonuç vermektedir. Tüm bunların yanında doğal elma sirkesi saçın güçlenmesine, kepek oluşumunun önlenmesine ve saç kırıklarının azalmasına yardımcı olabilir.

Yağı ve Kepeği Önlemek İçin Limon Suyu

Limonda yer alan sitrik asit, özellikle kafa derisi problemlerini çözmede oldukça etkilidir. Kuru ve kepekli saçlarda bir hayli etkisini gösteren limon suyu, sağlıklı bir kafa derisine sahip olmanıza yardımcı olmaktadır.

Seboreik dermatit olarak da bilinen saçlı kafa derisinde kızarıklık ve pullanma sorunlarına karşı iyileştirici etkiye sahip olan limon suyu, kafa derinizde bu hastalığı tetikleyen fazla yağların emilimine yardımcı olmaktadır.

Limon Suyu Saça Zarar Verir mi?

Taze limon suyunun saçlarınıza bilinen bir zararı bulunmamaktadır ancak kafa derisinde yaşadığınız olası bir enfeksiyon, yara veya cerrahi işlem olması durumunda kullanılmaması gerekmektedir. Bunla birlikte güneşe uzun süre maruz kalmak, saçınızın kütikül adı verilen dış kılıfına zarar verebilir. Bu nedenle saçınıza limon suyu uyguladıktan sonra güneşte geçirdiğiniz zamanı sınırlamanız gerekmektedir.

Saçta Limon Suyu Kullanmanın Olası Yan Etkileri

Ciltte tahrişe neden olabilir.

Limon suyunun kuru cilt ve kepek tedavisine yardımcı olabileceğini bilinmektedir. Bununla birlikte, özellikle egzama veya sedef hastalığınız varsa, limon suyu kullanımında dikkatli olmanız gerekmektedir. Limonun içerisinde yer alan sitrik asit oldukça güçlü bir bileşendir ve kafa derinizde kızarıklık, artan tahriş ve kaşıntıya sebebiyet verebilir.

Reaksiyona neden olabilir.

Diğer bir olasılık, bazı bitkilere temas reaksiyonu olan fitofotodermatit adı verilen bir durumdur. Reaksiyon, iltihaplanma ve kabarcıklarla kendini gösterirken ardından ciltte birkaç hafta sürebilen koyu pigmentasyon lekelerine sebebiyet verebilir. Limon ve portakal, maydanoz ve yaban havucu gibi diğer bitkiler bazı insanlarda bu duruma neden olabilir.

Limon Suyu İçmek Saç Sağlığına İyi Gelir mi?

Limon, C vitamini, çözünür lif ve faydalı bitki bileşikleri bakımından zengindir. Bu besinler, aşağıdakiler dahil olmak üzere çok sayıda vücut sağlığına çok sayıda fayda sağlayabilir.

 • kalp hastalığı
 • anemi
 • böbrek taşı
 • sindirim sorunları
 • kilo sorunu

Peki taze limon suyu içmek saçınızın sağlığını iyileştirebilir mi? Bu bağlantıyı kanıtlayan hiçbir güncel çalışma bulunmamaktadır. Bununla birlikte, limonların sağlayabileceği kanıtlanmış diğer birçok sağlık yararı göz önüne alındığında, bu meyveyi diyetinize eklemek kesinlikle size zarar vermeyecektir. (olası bir sağlık sorununuz yoksa)

İlgili Mesajlar

Parlak ve Sağlıklı Saçlar İçin Bentonit Kili | Evde Saç Bakım Önerileri

[email protected]

Argan Yağının Saç Sağlığına Faydaları

[email protected]

Isırgan Otunun Saç Sağlığına 6 Mucizevi Etkisi

[email protected]

Yorum Yap