Parlak ve Sağlıklı Saçlar İçin Bentonit Kili | Evde Saç Bakım Önerileri

Bentonit kili aynı zamanda “şifalı kil” olarak da bilinmektedir. Ülkemiz başta olmak üzere dünyanın birçok farklı noktasından çıkartılan bu volkanik kil, hem cilt sağlığı hem de saç sağlığında sıklıkla kullanılmaktadır. Bentonit kilinin adsorban, nemlendirici, yumuşatıcı ve berraklaştırıcı özellikleri vardır ve toksinleri giderir. Tüm bunlar bentonit kilini saç sağlığında eşsiz bir bakım ürünü yapmaya yetmektedir.

Saçı temizler.

Bentonit kili, adsorban özelliklerinden dolayı saçtaki yabancı maddeleri ve kiri arındırma özelliğine sahiptir. Saçınızı kil maskesiyle yıkamak, son derece yumuşak, esnek, temiz ve nemli bir yapı kazandırmaktadır.

Bentonik kilinin anyonik yani negatif bir yükü vardır. Bu nedenle saç ve saç derisinde biriken pozitif yüklü yani katyonik ürünleri çekerek saçın temizlenmesine ve detokslayıcı etki kazanmasına olanak sağlar. Bu özelliği sayesinde bentonit kilini bir mıknatıs gibi düşünebilirsiniz. Saçınızı kille yıkadığınızda tüm kirleri temizler ve oksinleri, ağır metalleri, kimyasalları arındırır.

Saçı nemlendirir.

Bentonik kili saçları temizlemenin yanı sıra aynı zamanda ona doğal bir nem katmaktadır. Yani saçınızdaki kirli temizlerken nemi koruma özelliğine sahiptir. Bentonit kilini saç kremi olarak kullanmak saçınızı yumuşak, belirgin ve nemli bırakacaktır.

Kabarmayı azaltır.

Bentonit kili maskesi özellikle kıvırcık ve aşırı dalgalı saçlarda sıklıkla rastlanan elektriklenmeleri önemli ölçüde azaltmaktadır. Tüm bunların yanında bentonit kili saç tellerinin parlamasına, daha kolay şekil almasına ve dolaşmasının engellenmesine yardımcı olur. Yani bentonit kili maskesi kullanmak saçlarınızdaki kabarmaları önleyebilir.

Kepeği önler.

Kepek, kafa derinize bir mantar bulaştığında ortaya çıkmaktadır. Bu mantar, kafa deriniz tarafından salgılanan ekstra sebumla büyüme göstermektedir. Bentonit kili bu ekstra sebumu emer ve kafa derinizi bu mantarın yaşaması için elverişsiz hale getirir. Böylece daha fazla kepek oluşumunu engelleyerek kepek problemiyle başa çıkmanıza yardımcı olur.

Saç büyümesini destekler.

Daha önce de bahsettiğimiz gibi, Bentonit kili saç büyümesi için gerekli olan sodyum, potasyum ve kalsiyum mineralleri içerir. Bu mineraller doğal saçınıza daha fazla büyüme ve yoğunluk kazandırarak harikalar yaratır. Aynı zamanda ölü deri hücrelerini kafa derinizden uzaklaştırır ve saç köklerini temizleyerek saç büyümesini hızlandırır. Saç derisindeki ölü deri hücreleri, saç köklerini tıkayarak büyümeyi engeller. Bentonit kili bu ölü deri hücrelerine saldırırarak saç büyümesi problemini tersine çevirir.

Saçı enfeksiyonlardan korur.

Negatif yüklü bentonit kil maskesinin, pozitif yüklü saçlarınızdan nasıl toksinleri çıkardığından bahsetmiştik. Ayrıca bu kil saç derinizi yağ ve birikintilerden arındırma özelliğine de sahiptir. Bu iki durum kafa derisinde meydana gelen bakteri ve mantar enfeksiyonlarının oluşumunu engellemektedir.

Saça parlaklık katar.

Eşsiz bir saç maskesi özelliğine sahip olan bentonit kili, aynı zamanda saçınıza yoğun bir parlaklık kazandırarak mükemmel bir görünüm katmaktadır.

İlgili Mesajlar

Argan Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

[email protected]

Hindistan Cevizi Yağının Saça Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

[email protected]

Evde Saç Bakımı: Saçınızı Nasıl Yıkamalısınız?

[email protected]

Yorum Yap