Rapunzel Hastalığı Nedir?

Saç derinizde yanma, kaşıntı ve buna eşlik eden karıncalanma hissederseniz, rapunzel hastalığı olarak da adlandırılan saç nezlesi sorununuz olabilir! Saç nezlesi özellikle şiddetli kafa derisi ağrısı, saç dökülmesi, saç kırıklarına neden olabilir.

Özellikle kadınlarda sıklıkla görülen saç nezlesi problemi neden olur? hastalığın oluşumuna neden olan risk faktörleri nelerdir? saç nezlesi tedavi edilebilir mi? İşte rapunzel veya prenses hastalığı olarak da bilinen saç nezlesi hakkında tüm merak edilenler….

Rapunzel Hastalığı Neden Olur?

Kadınlarda erkeklere oranla daha sık görülen rapunzel hastalığı, saç diplerinin kaşıntılı, kızarık, kabuklu, ağrılı, batma hissine sahip bir hal almasıya ortaya çıkmaktadır. Aynı zamanda şiddetli baş ağrısına da neden olan saç nezlesi, özellikle ıslak kalan saçlar, soğuk ve rüzgarlı havalarda saçın yıpranması ve daha birçok farklı nedene bağlı olarak meydana gelmektedir. Rapunzel hastalığı olarak da bilinen saç nezlesi nedenleri arasında:

  • Saçın yağmur, deniz, banyo ve havuz sonrası ıslak bırakılması,
  • Saçın yüksek ısı kaynağına maruz bırakılması,
  • Saçın yüksek kimyasal içeren bakım ürünlerine maruz bırakılması,
  • Saçın kafa derisine baskı uygulayan sıkı modellerle şekillendirilmesi,
  • Saçların şekillendirilmesi için jöle, sprey ve krem kullanımı,
  • Beslenme bozukluğuna bağlı olarak vitamin ve protein eksikliği.

Rapunzel Hastalığına Ne İyi Gelir?

Rapunzel hastalığına yakalanan kişilerin saç derisinde aşırı hassasiyet meydana gelmektedir. Bu durum saç köklerindeki sinirlerin hassaslaşarak beyne acı sinyalleri göndermesine neden olmaktadır. Bu durum beraberinde yanma, iğne batma hissi ve yaralarla kendini göstermektedir.

Saç nezlesi hastalığından muzdarip olan bireylerin düzenli saç bakım işlemlerini ve hastalığın oluşumuna neden olan alışkanlıkları bırakması gerekmektedir. Henüz kesin bir tedavisi bulunmayan bu hastalık, saçların gevşek toplanması, kimyasallardan uzak durulması, düzenli beslenme programları, stres ve depresyon gibi durumlardan uzak kalmak, saçların ıslak bırakılmaması gibi önlemlerle iyileştirilmesi mümkündür. Aynı zamanda saçlarınızı besleyen doğal ve bitki özlü şampuanlar kullanarak da saç köklerini besleyebilir, kafa derisi sağlığına katkıda bulunabilirsiniz.

İlgili Mesajlar

Saç Neden Kırılır? Saç Kırılması Nasıl Önlenir?

[email protected]

Alopesi (Saç Kaybı) Tipleri Nelerdir?

[email protected]

Bağışıklık Sistemi Bozuklukları Sağlıksız Saçlara Neden Olur mu?

[email protected]

Yorum Yap