Evde Yapabileceğiniz Saç Bakım Maskeleri

evde saç maskesi hazırlama

Evde hazırlayabileceğiniz saç bakım maskeleri ile saçlarınızın eski sağlığına yeniden kavuşmasını sağlayarak saçlarınızda sağlık ve ışıltının izlerini kolaylıkla yakalayabilirsiniz.

Yıpranmış ya da çok fazla işlem görmüş saçlarınızı onarmak için onca para vermenize gerek kalmadan evde yapabileceğiniz kolay saç bakım maskeleri ile yaşadığınız sorunları çözüme kavuşturabilirsiniz. Hem daha az maliyetle hem de kendiniz yapacağınız için daha güvenilir bir şekilde uygulayabileceğiniz doğal saç bakım maskeleri hakkında derlediğimiz bu yazımızı okuyarak, saçlarınızın çok daha sağlıklı ve işlem görmüş olmasına rağmen doğal canlılığını korumasını sağlayacaksınız.

Her insan saçlarının doğal kalmasını ister. Ama güzellik için yapılan işlemler, maalesef saç sağlığını yitirmesine ve saçların kötü bir görünüm kazanmasına neden olur. Aslında basit ve pratik birkaç yöntem ile saçlarınızın sağlıklı kalmasını sağlayabilirsiniz. Sizin için derlediğimiz bu yazımızda, evde yapabileceğiniz kolay saç bakım maskeleri hakkında bilgi vererek saç sağlığınızı koruma altına almanızı sağlayacağız. İşte evde hazırlanması kolay saç maskeleri…

Evde Saç Bakım Maskesi Yapmak

Evde Saç Bakım Maskesi

Saç bakımı için çok fazla para harcamanıza gerek bırakmayacak ve evde hazırlayabileceğiniz saç bakım maskeleri ile saçlarınızın daha sağlıklı kalmasını sağlayabilirsiniz. Her maske için kullanılacak malzemelerin neredeyse her evde bulunması ya da kolaylıkla temin edilebiliyor olması, saç bakımında beklentilerinizi elde etmenizi sağlayacaktır.  Peki, evde hazırlayabileceğiniz saç bakım maskeleri nelerdir? İşte detaylar…

1- Dökülen Saçlar İçin Maske Tarifi

Dökülen Saçlar İçin Maske Tarifi

Saç dökülmesi, her insanda zaman zaman da olsa mutlaka görülen problemlerden biridir. Bu sorunun önüne erken dönemde geçmezseniz, ilerleyen dönemlerde saçlarınızı tamamen kaybedebilirsiniz. Kolaylıkla evde hazırlayabileceğiniz saç dökülmesine karşı maske ile sorunu öncesinden önleyerek saçlarınızı koruyabilirsiniz. Dökülen saçlar için maske yapmak için; 1 yemek kaşığı zeytinyağı, 1 yemek kaşığı bal, 1 tatlı kaşığı tarçın, 2 adet yumurta ve 1 tatlı kaşığı badem yağını bir kâsede karıştırın ve daha sonra saç diplerinden saç uçlarına kadar uygulayın. 5 dakika kadar bekledikten sonra saçlarınızı sülfat, SLS,  SLES, alkol, paraben, parfüm ve tuz gibi saç sağlığına zarar vermeyecek doğal şampuan ile saçlarınızı yıkayın.

Editörün Önerisi

Uraw At Kuyruğu Bitkisi Özlü Şampuan içerdiği At kuyruğu bitkisi ve diğer etken bileşenler sayesinde hızlı uzayan saçlara bakım yapar, saç dökülmelerini önler, yıpranmış, hasar görmüş saçlara bakım yaparak canlı ve parlak görünüme ulaşmasına yardımcı olur. Saçlarınıza daha iyi bakmak için doğal içerikli saç bakım şampuanı kullanmanızı öneririz. Uraw at kuyruğu bitkisi özlü şampuan siparişi vermek için tıklayın.

At kuyruğu bitki özlü şampuan
Sipariş Vermek İçin Tıklayın

 

İlginizi Çekebilir: Saç Sorunlarına Bitkisel Çözüm Önerileri

2- Kepekli Saçlar İçin Maske Tarifi

Kepekli Saçlar İçin Maske Tarifi

Kepek problemi, saç sorunları arasında en sık görülen problemlerin başında gelir. Bu problemin önüne geçmek için de yine evde saç maskesi hazırlayabilirsiniz. Çekilmiş çemen tohumunu 2 su bardağı suyun içerisinde 1 gece boyunca bekletin ve daha sonra bir fırça yardımı ile saçlarınızın diplerinden ucuna kadar sürün ve 15 dakika kadar saçlarınızda beklettikten sonra saçlarınızı hafif bir şampuan ile yıkayın. Düzenli olarak kepek maskesi uygulamanız durumunda kepek probleminden kurtulabilirsiniz.

3- Kuru Saçlar İçin Maske Tarifi

Kuru Saçlar İçin Maske Tarifi

Kuru saç problemi de can sıkıcı problemlerden biridir. Evde hazırlayabileceğiniz doğal saç bakım maskesi ile bu sorunun da önüne kolaylıkla geçebilirsiniz. 1 yemek kaşığı bal ve küçük kahve fincanı sütü bir kâsede karıştırdıktan sonra saç diplerinden saç uçlarına kadar bir fırça yardımı ile saçlarınıza sürün ve 20 dakika kadar bekledikten sonra saçlarınızı bol su ile durulayın. Düzenli olarak maskeyi uygulamanız halinde kuru saç probleminin ortadan kalktığını göreceksiniz.

İlginizi Çekebilir: Menopoz Dönemi Saç Dökülmesine Neden Olur mu?

4- Parlak Saçlar İçin Maske Tarifi

Parlak Saçlar İçin Maske Tarifi

Fazla işlem görmüş saçlar, parlaklığını yitirerek mat bir görünüme bürünür. Bunun önüne geçmek için yapmanız gereken tek şey evde doğal saç bakım maskesi uygulamak olacaktır. 1 su bardağı portakal suyu ve 1 yemek kaşığı balı, uygun bir kapta karıştırın ve daha sonra saçlarınıza iyice yedirdiğinize emin oluncaya kadar uygulayın. Saçlarınızda 15-20 dakika kadar beklettikten sonra saçlarınızı bol suyla yıkayın. Düzenli kullanmaya devam ettiğinizde, saçlarınızın parladığını göreceksiniz.

5- Yıpranmış Saçlar İçin Maske tarifi

Yıpranmış Saçlar İçin Maske tarifi

Saçların yıpranmasından daha can sıkıcı bir durum olamaz değil mi? İşte bu problemin önüne geçebileceğiniz basit ama etkili bir maskeyi sizlere sunalım. 1 adet muzu ezin ve içerisine 1 çay kaşığı badem yağını bir kasenin içerisinde karıştırarak kıvam almasını sağlayın. Daha sonra hazırladığınız bu maskeyi, saç diplerinden saç uçlarına kadar yedirin ve 20 dakika kadar bekledikten sonra saçlarınızı bol suyla yıkayın.

İlginizi Çekebilir: Bağışıklık Sistemi Bozuklukları Sağlıksız Saçlara Neden Olur mu?

Saç Maskesi Uygularken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saç Maskesi Uygularken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evde doğal saç bakım maskesi uygulamak, elbette hazır satın alınan maskelere göre daha sağlıklıdır. Ancak saç probleminizin asıl nedenini öğrenmeden, internet sitelerinde gördüğünüz ya da bir arkadaşınızın önerdiği maskeleri saçlarınıza uygulamayın. Öncelikle saç probleminizin ana nedenini öğrenmek için uzmanına danışın, uygun gördüğü maskeyi uygulayın.

Saç maskesi yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri de sık maske uygulamamaya dikkat etmektir. Çünkü maske yapımı için kullanacağınız doğal bitki özleri de çok fazla kullanıldığında saçlarınıza zarar verebilir. Bu yüzden tariflere uygun şekilde kullanmanızı öneririz.

Bir maskeyi saçlarınıza uygulamadan önce cildinizin maskeye karşı reaksiyon gösterip göstermediğini öğrenin. Zira bazı ciltler, her maskeyi kabul etmeyebilir ve bu da farklı sağlık sorunlarına neden olabilir.

İçerisinde sülfat, SLS,  SLES, alkol, paraben, parfüm ve tuz gibi saç sağlığına zarar veren şampuan ve saç bakım ürünlerinden kesinlikle uzak durmanız gerektiğini unutmayın. Saçlarınız için en iyi bakım ürünlerinin doğal içerikli ürünler olduğunu biliyorsunuz. Bu nedenle şampuan ya da saç bakım ürünü tercih ederken doğal içerikli ürünleri tercih etmeye özen gösterin.

Saç sorunlarınızla ilgili net bilgilere ulaşmak için mutlaka erken dönemde doktorunuzla görüşün. Çünkü bazı saç problemleri farklı hastalıkların habercisi olabiliyor.

İlgili Mesajlar

Argan Yağının Saç Sağlığına Faydaları

[email protected]

Saçlar Doğal Yollarla Nasıl Daha Kalın ve Güçlü Yapılır?

[email protected]

Sağlıklı Saç Büyümesi İçin En İyi Meyveler: Saça İyi Gelen Meyveler

[email protected]

Yorum Yap