Saç Büyümesine Yardımcı Olan Bitki Çeşitleri | Evde Saç Bakımı

Eski zamanlardan günümüze dek ulaşmayı başarmış en iyi saç büyüten bitkileri inceledik. Alternatif tıbbın adeta yüzyıllardır saç sağlığı konusunda ayrılmaz bir parçası haline gelen 6 doğal tedavi yöntemini listeledik. İşte aktarlarda, marketlerde ve doğada kolaylıkla bulabileceğiniz saç büyümesini destekleyen 6 bitki çeşiti…

1. Aloe Vera

Aloe Vera, saç dökülmesi için en çok kullanılan ve önerilen doğal ayurvedik ilaçlardan biridir. Sürekli kullanıldığında saç incelmesini önleyebilir ve saç büyümesini destekleyebilir.

Aloe Vera Bitkisinin Saça Faydaları

Aloe Vera, kafa derisi sağlığını etkili bir şekilde iyileştiren ve saç büyümesini hızlandıran amino asitler ve proteolitik enzimlerle doludur.

Aloe Vera’daki proteolitik enzim, saç köklerinizi tıkayan tüm ölü hücreleri temizleyerek saç köklerinizi açmanıza yardımcı olur. Bu, Aloe Vera özünde bulunan besin maddelerinin saç köklerinizi beslemesine ve beraberinde büyüme oranının artmasına destek olur.

Aloe Vera, tahriş olmuş saç derisini rahatlatan anti-enflamatuar özelliklere sahiptir.

Antifungal özellikleri kafa derinizdeki kepek ve dökülmelerin temizlenmesini sağlar.

Aloe Vera’nın nem içeriği saçınızı yumuşatarak sağlıklı görünmesini sağlar. Bu, sürekli kırılmayı azaltarak saçınızın kalın ve hacimli kalmasını sağlar.

Aloe Vera özleri alkalindir ve bu nedenle saçınıza uygulandığında pH dengesinin korunmasına yardımcı olur.

2. Amla / Hint Bektaşi Üzümü

Hint bektaşi üzümü olarak da bilinen Amla, bol miktarda C vitamini ve diğer antioksidan içeren zengin bir meyvedir. Farklı şekillerde kullanılabilen bu meyve, saç sağlığında en etkili sonucu yağ olarak vermektedir. Saç derinize amla yağı ile masaj yapmak, saçınızın doğal yağlarının verimli bir şekilde üretilmesini sağlayan kan dolaşımını artırmaya yardımcı olur. Böyleyse sağlıklı görünen saçlara sahip olmanıza yardımcı olur.

Hint Bektaşi Üzümünün Saça Faydası

Amla’da bulunan C Vitaminleri ve diğer antioksidanlar, kolajen üretimine yardımcı olur. Kolajen, saçın uzama hızını artırır ve saç tellerinizi güçlendirerek kırılmaya daha az eğilimli hale getirir.

Amla yağı, kafa derisindeki kuru pullardan kurtulmaya yardımcı olur.

Yağdaki antioksidanlar, hasara neden olan serbest radikallerle savaşarak saç ve köklerin sağlıklı kalmasına yardımcı olur.

3. Arnika Yağı

Arnika, genellikle soğuk iklime sahip kayalık bölgelerde olan çiçekli bir bitkidir. Yenilebilir değildir ancak sağlıklı saç bakımı konusunda birçok fayda sağlamaktadır.

Arnika Bitkisinin Saça Faydaları

Arnica bitkisindeki anti-enflamatuar özellikler, saç derinizin sağlığının korunmasına katkıda bulunur. Enflamasyonu azaltır, bakterileri öldürür ve yağ birikimini temizler, böylece etkili bir saç ve saç derisi bakımı sağlar. Sağlıklı bir saç derisi, sağlıklı saç büyümesi demektir.

Kepekle mücadelede mükemmel bir bileşendir.

Düzenli olarak arnika yağı kullanmak erkan grileşme sorunlarının önlenmesine yardımcı olabilir.

4. Bacopa / Brahmi

Brahmi yağı, saç tellerinizi kalınlaştırarak ve köklerini güçlendirerek saç dökülmesini azaltır. Bu, saçınızın genel olarak daha sağlıklı görünmesini sağlar. Yağın kafa derisine masaj yaparak uygulanması durumunda kepek, kaşıntı ve pullanmayı azalttığı bilinmektedir. Ayrıca bu yağ ayrık uçların azaltılmasına da yardımcı olur. Öte yandan Brahmi tozunun, yağa kıyasla daha fazla fayda sağladığı söylenmektedir. Düzenli kullanımlarda tüm saç hastalıklarını temizleyerek saç büyüme oranını arttırabilmektedir.

5. Yer Paskalyası

Güçlü bir kokuya sahip olan yer paskalyası otu, saç büyümesi için mucizevi bir bitki olarak bilinmektedir. Yer paskalyası otu saç köklerini besleyen ve besin taşıyarak kan dolaşımını iyileştirmeye yardımcı olan özelliklere sahiptir. Böylelikle beslenen saç foliküller kılların kökte daha güçlü olmasını sağlayarak saç dökülmesini azaltır. Bitki ayrıca uykuda olan saç köklerinin hızlı bir şekilde çıkmasını ve böylece yeni saç büyümesini teşvik eder.

6. Biberiye

Saç dökülmesine karşı mücadelede en sık kullanılan bitkiler arasında yer alan biberiye, özellikle incelen saçlarda harika sonuçlar vermektedir. Biberiye yağının en iyi etkisini almak için zeytinyağıyla karıştırarak kullanılması önerilmektedir. Bu ikili sadece saç büyümesini teşvik etmekle kalmaz, aynı zamanda saçın erken beyazlaşmasını önlemeye de yardımcı olur.

Analjezik özelliklere sahip olan biberiye, iltihaplı kafa derisini yatıştırma konusunda bir hayli başarılıdır. Bitkiden elde edilen yağ, saç köklerinin engelini kaldırarak temizlenmesine yardımcı olur. Tıkanmış foliküller her zaman kepek gibi sorunlara ve aşırı durumlarda saç dökülmesine neden olur. Biberiye aynı zamanda saç derinizdeki kan dolaşımını iyileştirerek saç uzamasını teşvik edebilir. Kaşıntılı veya kepekli kafa derisi için harika sonuçlar verebilir.

İlgili Mesajlar

Limon Saça İyi Gelir mi? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

[email protected]

Saç Büyümesini Yardımcı Olan Yiyecekler

[email protected]

Argan Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

[email protected]

Yorum Yap