Saç Büyümesini Yardımcı Olan Yiyecekler

Herkes ışıl ışıl parlayan hacimli ve güçlü saçlara sahip olmanın hayalini kurarken binlerce liralık saç bakım ürünlerine para harcamaktadır. Oysa ki günlük hayatta yapılacak çeşitli beslenme değişiklikleriyle sağlıklı saçlara doğal yollarla sahip olabilirsiniz. Bu besinler yalnızca saçlarınızın daha hızlı uzamasını ve sağlıklı saçlara sahip olmanızı kolaylaştırmakla kalmaz, aynı zamanda vücudun diğer fonksiyonlarının işlevini yerine getirmesine katkı sağlar. Özellikle saç dökülmesi ve uzama problemi yaşayan bireylerin ihtiyacı olan vitamin, mineral ve protein açısından zengin yiyecekleri sıraladık. Saçınızı kökten uca derinlemesine besleyen ve gür saçların sırrı en iyi gıdaları sizlerle!

1. Soya Fasulyesi

Yapılan araştırmalar, soya fasulyesinin içeriğindeki bikeşiklerinin saç büyümesini desteklediğini göstermektedir. Bu bileşiklerden biri, soya fasulyesinde bol miktarda bulunan spermidindir.

Spermidin açısından zengin olan soya fasulyesi, anagen faz adı verilen aktif saç büyümesinin bir aşamasını uzatmaktadır. Bir saç kökü anajen fazla ne kadar fazla süre kalırsa o kafa fazla saç uzaması görülmektedir.

Sonuç

Soya fasulyesş, saç büyümesinin aktif fazını uzatabilecek bir bileşik olan spermidin kaynağıdır.

2. Et

Et, insanlarda vücut fonksiyonlarının gelişimine yardımcı olan temel unsurlar arasında yer almaktadır. Kararında tüketilmesi durumunda birçok fayda sağlayan bu gıda, aynı zamanda saç uzamasına yardımcı olan besinler açısından son derece zengindir.

Etteki protein, saçların büyümesine, saç köklerinin onarılmasına ve güçlenmesine yardımcı olur. Yaklaşık olarak 100 gram pişirilmiş sığır etinde 29 gram protein bulunmaktadır. Bu da saçlarınız ve diğer vücut organlarınızın ihtiyacı olan protein miktarına büyük ölçüde katkı sağladığı anlamına geliyor.

Özellikle kırmızı et, vücudun emilimini kolay gerçekleştirdiği bir çeşit demir türü açısından oldukça zengindir. Bu mineral kırmızı kan hücrelerinin saç kökleri de dahil olmak üzere vücuttaki tüm hücrelere oksijen aktarımına yardımcı olmaktadır. Yapılan araştırmalar protein ve demir eksikliği olan kişilerde saç dökülmesi riskinin daha yüksek olduğunu göstermektedir.

Sonuç

Et, sağlıklı ve güçlü saçlara sahip olmanız için harika bir protein kaynağıdır. Özellikle kırmızı et, saç uzamasına yardımcı olabilecek demir minerali açısında oldukça zengindir.

3. Fasulye

Fasulye, saç büyümesine yardımcı olan bitki bazlı harika bir protein kaynağıdır. Tıpkı istiridyede olduğu gibi fasulye de saç uzamasına ve saç onarım döngüsüne yardımcı olan iyi bir çinko kaynağıdır. Ortalama 100 gram siyah fasulye, günlük çinko ihtiyacınızın %7’sini sağlamaktadır.

Saç büyümesinde önemli bir role sahip olan fasulye, çinkonun yanı sıra içeriğinde bol miktarda demir, biyotin ve folat olmak üzere saç sağlığına katkıda bulunan sayısız besin değerine sahiptir. Hem hesaplı hem faydalı olan bu gıda, saçlarınızın sağlıklı bir şekilde uzamasına ve onarılmasına yardımcı olan yiyecekler arasında yer almaktadır.

Sonuç

Fasulye mükemmel bir protein, demir, çinko ve biotin kaynağıdır. Tüm bu besin değerleri saç sağlığı için son derece önemlidir.

4. Bezelye

Bezelye, içerisinde barındırdığı yüksek oranlı protein, biotin ve demir sayesinde saçların daha sağlıklı uzamasına ve ihtiyacı olan besinleri almasına yardımcı olur. Öte yandan içeriğinde ki A vitamini, C vitamini, potasyum, diyet lifi, magnezyum, folik asit ve sağlıklı yağlar sayesinde saçın sağlıklı kalmasını desteklediği bilinmektedir.

5. Yumurta ve Süt Ürünleri

Sağlıklı beslenmenin olmazsa olmazları arasında yer alan protein, saç sağlığı içinde oldukça önemli bir kaynaktır. Protein denildiğinde ilk akla gelen yumurta ve süt, saçlarınızın güçlü ve parlak kalmasına yardımcı olur. Öte yandan protein açısında zengin bu ürünlerler saçın elastikiyet kazanmasına ve parlak bir görünüm elde etmesine yardımcı olmaktadır. Sağlıklı saçlara sahip olmak için hayatınızdan proteini eksik etmeyin!

6. Muz ve Kuru Üzüm

İnsan sağlığına saymakla bitmeyen faydaları olan bu iki besin, saç sağlığının korunmasında da büyük rol oynamaktadır. Muz içeriğinde ki B6 vitamini ve kuru üzüm içeriğinde ki demir sayesinde saçlar için oldukça önemlidir. Muzda bol miktarda bulunan B vitamini saç köklerinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olurken kuru üzümde bolca bulunan demir, kafa derisinin yeterli miktarda oksijen almasına yardımcı olarak saç dökülmesini önlemektedir.

7. Mandalina

C vitamini deposu olarak da bilinen mandalina, içeriğinde ki güçlü vitaminler sayesinde saç tellerini besleyen kılcal damarların güçlenmesine yardımcı olan kolajenin üretilmesini kolaylaştırmaktadır. Öte yandan C vitamini vücudun demir emilimini arttırarak saçın güçlenmesini desteklemektedir. Aynı zamanda mandalinada ki B vitaminleri saçın daha hızlı uzamasına yardımcı olmaktadır. Bu da saç kaybının azalmasına ve saçın beyazlamasının yavaşlamasına katıkıda bulunduğu anlamına gelmektedir. Sağlıklı saçlara sahip olmak için mevsiminde günlük mandalina tüketmeye özen göstermelisiniz.

İlgili Mesajlar

Saç Sağlığı: Evde Saç Yağı Nasıl Yapılır?

[email protected]

Sağlıklı Saç Büyümesi İçin En İyi Meyveler: Saça İyi Gelen Meyveler

[email protected]

Saç Büyümesine Yardımcı Olan En İyi 10 Aloe Vera Tarifi

[email protected]

Yorum Yap