Saç Dökülmesi Tipleri Nelerdir?

Kafanızda 100.000’den fazla kıl bulunmaktadır ve günlük 50 ila 100 saç telini kaybetmeniz normaldir. Ancak tüm bunların yanı sıra duşta, yastığınızda veya kıyafetlerinizde görünenden çok daha fazla dökülen saç telleriyle karşılaşıyorsanız, saç dökülmesi problemi yaşıyor olabilirsiniz. Bu yazımızda saç dökülmesi tipleri, saçların neden döküldiğini ve tedavi yöntemlerini anlattık.

Saçlar Neden Dökülür?

Saç, üç farklı aşamadan geçmektedir. Bunlar anajen aşaması, katajen aşaması ve son aşama olan telojendir.

Anajen aşaması, büyüme aşamasıdır. Normal bir kişi için saç köklerinin yüzde 90’ı anajen aşamasındadır. Bu aşamada saçlar uar ve uzamaya devam eder.

Katajen aşaması, anajen aşamasının sonunda gelir. Bu, folikülün son yaşam rutinidir. Katajen faz sırasında saç kökü canlıdır ancak büyümeyi durdurur. Bu aşama sadece birkaç hafta sürer.

Son aşama telojen aşaması olarak adlandırılır ve saçın artık büyümediği ve saç dökülmeye hazırlanırken folikülün dinlendiği ölü aşamadır. Normal bir bireyin saç tellerinin %10’u telojen aşamasındadır.

Saç Dökülmesi Tipleri

Saçınızı farklı aşamalarda, farklı nedenlerle etkileyebilecek çeşitli saç dökülmesi tipleri bulunmaktadır. Bunlar Telogen Effluvium, Çekiş Alopesi, Alopesi Areata ve Androjenik Alopesi olarak bilinmektedir.

Telogen Effluvium

Telogen effluvium, saç köklerinizin yüzde 10’undan fazlasının telojen fazda olduğu ve orantısız miktarda saç köklerinizin uykuda kalmasına neden olan bir durumdur. Birçok farklı neden bağlı olarak gelişebilen bu saç dökülmesi tipi, tipik olarak vücut travması veya stres etkeni olduğunu düşündürürler. Özellikle telogen effluvium’un son zamanlarda yüksek ateşi olan, ameliyat geçiren, doğum yapan, önemli miktarda kilo kaybeden, hastalıktan iyileşen veya çok fazla stres yaşayan kişilerde yaygın olduğu bilinmektedir.

Çekiş Alopesi

Traksiyon alopesi , kafa derisinde ve saç kökünde meydana gelen ani veya kronik yaralanmalar sonucu ortaya çıkan bir çeşit saç dökülmesidir. Şiddetli bir kafa travması folikül hasarına neden olurken, çoğu zaman bu alopesi türüne saç stilleri neden olmaktadır. Bazen travmatik alopesi olarak da adlandırılan bu duruma, belirli saç stilleri veya trikotillomani gibi psikolojik koşullar yoluyla saçın çekilmesi, yakılması veya başka şekilde zarar görmesi neden olabilmektedir. Ağartma, düzleştirme, renklendirme ve topuz gibi saç stillere kadar her şey travmatik alopesiye neden olabilir.

Alopesi Areata

Alopesi areata bir çeşit otoimmün hastalıktır ve bağışıklık sisteminizin saç köklerinize saldırması sonucunda ortaya çıkmaktadır. Saldırılar saçlarda hasara neden olur, hasar azalır ve sonunda büyümeyi durdurur. Esasen düzensiz kellik olan alopesi areata, temel olarak iki türe ayrılmaktadır. Bunlar alopesi totalis ve alopesi universalis’dir. İlki, esasen başınız tamamen tüysüz olana kadar kafa derinize saldırırken, ikincisi (çok daha nadir bir biçim) başınızda durmaz, bunun yerine tüm vücutta saç dökülmesine neden olabilir. Otoimmün saç dökülmesi maalesef tersine çevrilmesi en zor olan saç dökülmesi tiplerindendir.

Androjenik Alopesi

Erkeklerde saç dökülmesinin en yaygın şekli androjenik alopesidir. Androjenik alopesi erkeklerde 20’li yaşların başlarında gelişebilir, ancak kendini hemen göstermez. Androjenik alopesi semptomları, geleneksel erkek tipi kellik belirtilerine sahiptir. Bunlar saç çizgisi kenarlarında gerileme veya incelme olurken kadınlarda genetik, hormonlar ve yaş gibi çeşitli faktörlerden kaynaklanmaktadır.

İlgili Mesajlar

Saç Dökülmesi ve Kalp Sağlığı Arasındaki İlişki

[email protected]

Stres Saç Dökülmesine Neden Olur mu?

[email protected]

Sindirim Bozuklukları Saç Dökülmesine Neden Olur mu?

[email protected]

Yorum Yap