Saç Dökülmesi ve Kalp Sağlığı Arasındaki İlişki

Saç çizgisinin açılması her erkeğin en büyük sorunudur, tıpkı saçların incelmesi ya da dökülmesinin kadınların kabusu olması gibi. Peki ya size saç dökülmenizin bir kalp rahatsızlığının göstergesi olabileceğini söylesek? O zaman her türlü saç dökülmesine daha ciddi bakmanız gerektiğini anlamalısınız…

Kellik ve saç dökülmesi kozmetik bir endişeden daha fazlası olabilir: kalp hastalığının bir işareti olabilir. Bu, özellikle yüksek tansiyon veya kolesterol gibi diğer risk faktörlerine sahip erkeklerde geçerlidir. Yapılan araştırmalar 40 yaşın altındaki erkeklerde erkek tipi kellik ve erken grileşmenin kalp hastalığı riski altında olduğunu göstermiştir. Aslında araştırmalar, bu saç endişeleri olan erkeklerin kalp rahatsızlığı geliştirme olasılığının beş kat daha fazla olduğunu söylüyor!

Saç sağlığı için kan dolaşımı ne kadar önemli?

Dolaşım sistemimiz vücudumuzu canlı tutan en önemli faktördür. Her şeyin arkasındaki güç kalptir. Kalp, kan dolaşımı sayesinde oksijenli kanı, besinleri, suyu kısacası ihtiyacımız olan her şeyi, tüm vücudumuza dağıtmakla görevlidir. Kötü kan dolaşımı her yerde sorunlara yol açacaktır! Uzuvlar uyuşabilir, saç kökleri ölür ve beyin hasarı ile sonuçlanabilir!

ağlıklı bir kalp ve uygun kan dolaşımı, oksijen ve besin maddelerinin saç köklerine etkili bir şekilde taşınmasına yardımcı olur. Bu saç köklerini besler, büyümeyi destekler ve saç dökülmesini azaltmaya yardımcı olur. Çeşitli saç ve saç derisi bakım rutinleri ile dolaşım uyarıldığında , foliküllerin saç büyümesi için ihtiyaç duydukları desteği almasını sağlarsınız. Dolaşım zayıfsa, saç büyüme döngünüz bozulur ve saç derinizin sağlığı etkilenir.

Saçın anatomisine yakından bakarsanız , saç folikülünün tabanında papilla bulunur. Bu, kılcal damarları veya hücreleri besleyen küçük kan damarlarını içerir. İyi kan dolaşımı, bu kılcal damarların iyi beslenmesini sağlar. Bu saçınızın sağlığı için çok önemlidir. Kafa derisine kan akışı diğerlerinden biraz daha farklıdır çünkü saç derinize kan dolaşımı en uzak olanıdır. Ayrıca, vücudun aktif bir parçası değildir ve bu nedenle dolaşımın iyi gitmesi için uyarılmaya ihtiyaç duyar.

Kafa derisi kan dolaşımı zayıf olduğunda ne olur?

Yetersiz veya düzensiz kan dolaşımı, saç köklerinin yeterli besinleri almasını engeller. Bu temel besinler, saçınızın gücünden ve saç köklerinin ömründen sorumlu olanlardır. Sağlıklı bir saç derisi için uygun kan dolaşımı hayati önem taşır.

Saç dökülmesi ve kalp hastalığı

Kalp hastalığı tipik olarak yüksek tansiyon, kolesterol, obezite, artan vücut kitle indeksi, hiperglisemi, dislipidemi, fiziksel aktivite eksikliği ve sigara ile ilişkilidir. Bunlar, kardiyovasküler bozuklukların gelişmesi için geleneksel risk faktörleri olarak adlandırılabilecek şeylerdir. Bununla birlikte yeni araştırmalar, insanların kalp hastalıklarıyla tam olarak ilişkilendirmeyeceği iki risk faktörünü daha ortaya çıkarmıştır. Bunlar erkek tipi kellik ve erken beyazlama!

İlgili Mesajlar

Saç Dökülmesi Tipleri Nelerdir?

[email protected]

Saç Dökülmesi Menopoz Döneminde Neden Daha Sık Görülür?

[email protected]

Stres Saç İncelmesine ve Dökülmesine Neden Olur mu?

[email protected]

Yorum Yap