Saç Dökülmesi Menopoz Döneminde Neden Daha Sık Görülür?

Saç Dökülmesi Menopoz Döneminde Neden Daha Sık Görülür?

Saç dökülmesi hakkındaki korkularınızı düşünerek siz sevgili okurlarımıza bu yazımızda endişe yaratan bir dönüm noktasından bahsedeceğiz. Menopoz. Yaşlandıkça her kadını bekleyen ve kendi zorluklarıyla gelen bir dönüm noktası. Bazıları için 45, bazıları için 55… Ancak süreç kaçınılmazdır. Bu süreçle beraber meydana gelen fiziksel ve ruhsal değişiklikler…Bunlardan biride saç dökülmesi..

ilginizi çekebilir: Bağışıklık Sistemi Bozuklukları Sağlıksız Saçlara Neden Olur mu?

Menopoz Nedir?

Basitçe söylemek gerekirse menopoz, bir kadında yaşlandıkça üreme hormonlarındaki doğal düşüşü ifade eder. Bir kadın yaşlandıkça, yumurtalıkları da yaşlanır ve daha az üreme hormonu üretirler. Vücuttaki östrojen, progesteron, testosteron, folikül uyarıcı hormon ve luteinize edici hormon seviyelerinin düşmesi çeşitli değişikliklere neden olur.

Tipik olarak, bu bir kadın 40’lı veya 50’li yaşlarına ulaştığında ortaya çıkar. Bu olduğunda, örneğin art arda 12 ay boyunca adet görmez ve artık doğal olarak hamile kalamaz. Genellikle 45-55 yaşları arasında başlasa da bazılarında bu yaş aralığından önce veya sonra da gelişebilir.

Menopozun sıcak basması, kilo alımı ve saç incelmesi gibi oldukça rahatsız edici semptomlara neden olduğu bilinmektedir. Çoğu kadın için menopoz herhangi bir tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymaz, ancak destekleyici bakım gerekebilir.

ilginizi çekebilir: Hormonal Değişiklikler ve Saç Sağlığı Arasındaki İlişki

Saç Dökülmesi ve Menopoz arasındaki bağlantı nedir?

Daha önceki yazılarımızda da belirttiğimiz gibi hormonlar kişinin saç yolculuğunda önemli bir rol oynar. Menopoz, hormonal değişiklikleri içerir ve bu değişiklikler saç büyüme döngüsünü ve saçın genel kalitesini etkiler. Bir kadının hayatında bu evrede değişen hormon seviyeleri saçındaki bu değişiklikleri hızlandırır.

Hamilelik gibi dönemlerde kadınlık hormonlarının yükselmesi nasıl daha dolgun, daha sağlıklı, daha uzun saçlara yol açarsa, menopoz sırasında azalan hormon seviyeleri de çoğunda ters etki yapar. Ayrıca kadın hormonlarında böyle bir düşüş olduğunda erkek hormonlarının (androjenlerin) etkileri artarak saç köklerinde bozulmalara neden olur.

Menopoz, vücuttaki östrojen seviyelerinin azalmasına neden olur ve önemli ölçüde yüksek testosteron seviyelerine yol açar. Östrojen, genellikle çok saç dostudur ve saçınızın anagen (büyüme) aşamasında daha uzun süre kalmasına yardımcı olur. Testosteronun yüksek seviyeleri saç köklerini olumsuz etkiler.

Bir kadın zaten genetik olarak böyle bir bozulmaya yatkınsa, bu foliküller giderek daha zayıf, kırılmaya veya düşmeye meyilli saçlar üretir. Sonunda saç üretimini durdurur. Dolayısıyla, androjene duyarlıysanız, menopoz döneminde testosteron etkilerinden dolayı saç dökülmesi yaşamaya eğilimli olabilirsiniz.

Genel olarak, menopoza giriyorsanız, saçınızın yavaş yavaş hacmini ve uzunluğunu kaybettiğini fark edeceksiniz. Saç seyrelmesi ve kırılması da oldukça yaygındır. Bunun temel nedeni, foliküllerinizin üretmeye çalıştığı yeni tüylerin giderek daha ince hale gelmesidir ve daha ince saçlar doğal olarak daha kırılgandır ve kırılmaya eğilimlidir.

Saç kökleri doğası gereği DHT’ye (dihidrotestosteron) duyarlı olan kadınlar, menopoz sırasında bu tür saç seyrelmesi daha belirgin ve çok somut olacaktır. Bunun dışında, olağandışı stres seviyeleri, tiroid bozukluğu gibi diğer hormonal dengesizlikler, beslenme yetersizlikleri, hızlı diyetlerin etkisi, telaşlı yaşam tarzlarının neden olduğu düzensizlikler, akut hastalıklar, bazı ilaçların etkisi ve ameliyat öyküsü gibi başka katkıda bulunan faktörler olabilir. Yukarıda belirtildiği gibi, menopoz saç dökülmesi için tek başına ana tetikleyiciler değil, yalnızca katkıda bulunan bir faktördür.

Editörün seçimi

satın almak için tıklayın

Peki saçınızdaki bu menopoz etkisini nasıl fark ediyorsunuz? Nelere dikkat etmelisiniz?

Ortalama menopoz yaşı 50 iken, genetik farklılık farklılıklar ya da başka etkenlerden kaynaklı olarak semptomlar gerçek menopozdan dört yıl önce, yani perimenopozal dönemin kendisinde ortaya çıkmaya başlar. Dikkat edilmesi gereken yaygın belirtilerden bazıları 45 yaşını geçtiğinizde aşağıda ki gibidir.

 • Adet döngünüz düzensiz
 • Bazen alışılmadık bir şekilde saç dökülmesi
 • Olağandışı yüz kılları gelişimi
 • Saç hacminiz çok daha az
 • Saçın gözle görülür şekilde daha ince
 • Saç tellerinin uzunluğu daha kısa
 • Saçınız normalde olduğu gibi uzamıyor
 • Şakakların yakınındaki saç çizgisinde bir gerileme uyarısı
 • Zayıf saç dokusu
 • Saç kuru görünüyor
 • Saç şafttan kopuyor
 • Vücut ısınızda dengesiz değişimler yaşıyorsanız
 • Ruh halinizde değişimler gözlemliyorsanız
 • Kilo durumunuzda ani değişimler varsa
 • Kilonuz aynı gözükse de dış görünüşünüzde şişliklerden kaynaklı farklılıklar oluşmuşsa
 • Yemek yeme düzeninizde belirli farklılıklar hissediyorsanız

Editörün seçim
,
satın almak için tıklayın

İlgili Mesajlar

Stres Saç İncelmesine ve Dökülmesine Neden Olur mu?

[email protected]

Stres Saç Dökülmesine Neden Olur mu?

[email protected]

Saç Dökülmesi Tipleri Nelerdir?

[email protected]

Yorum Yap