Saç Kırıkları Nasıl Önlenir?

Sizin de saç kırıklarıyla başınız dertte mi? Evet dediğinizi duyar gibiyim. Hangimizin değil ki…Peki bunun çözümü yok mu? Tam şuan çözüm için doğru adrestesiniz. Sizlere saç kırıkları hakkında en akılcı çözümleri sunacağız. Fakat bundan da önce saç kırıkları neden oluşur ya da saç kırıkları nasıl önlenir sorularına yanıtlar arayacağız. Saç kırıklarıyla mücadelede öncelikle sorunun kaynağına inmek gerekir. Böylece saç kırıkları oluşmadan sorun kökünden çözülebilir.

Editörün seçimi;

sipariş vermek için tıklayın

Saç Kırıkları Nedir?
Saç Kırıkları Nedir?

Saç, canlı bir organdır. Bu nedenle dış ve iç etkenler sebebiyle gün ya da haftalar içerisinde yapısında değişkenlik gösterir. Bu değişkenlikler koşul ve durumlara bağlı olarak iyi ya da kötü şekilde gerçekleşebilir. Bizim bahsedeceğimiz konu ise kötü değişkenlikler neticesinde ortaya çıkan saç kırıklarıdır. Nemini kaybeden ve ciddi oranlarda hasar gören saçlar uçlardan çatallanır hatta ve hatta kopma derecesine gelir. Saç kırıkları, bu koşullar altında oluşur. Kötü görünümü ve sert yapısı ile kişiye oldukça fazla rahatsızlık verir. Peki saç sağlığını ve uzamasını etkileyen saç kırıkları hangi sebeplerden ve nasıl oluşur?

ilginizi çekebilir. Evde Yapabileceğiniz Saç Bakım Maskeleri

Saç Kırıkları Neden Olur? İşte 5 Etkili Sebep.

 1. Kimyasallar
  Kimyasallar

Boya, açıcı ve perma gibi çok çeşitli kimyasalların saçta kullanılması saç sağlığını olumsuz etkiler. Bu etki sonrasında saç ve saç derisinde daha birçok problem ortaya çıkabilir ama bunlardan en yaygın olanı, saç kırıklarıdır. Yıpranan saçlar öncellikle saç uçlarından zarar görür. En ince saç telleri saçın uçlarında olduğundan, ilk yaşayacağımız problem saç kırıklarıdır. Bu problemi minimum düzeye indirmek için, basitçe saça kimyasal kullanımını azaltmakla işe başlayabiliriz.

 1. Yüksek Isı
  Yüksek Isı

Saçların ve saç tellerinin baş düşmanı yoğun ısıdır. Yoğun ve yüksek ısıya maruz kalan saçlar hasar görür. Saçlara güzellik ve hoş görünmek uğruna yapılan bu işlemler tarifsiz hatalara sebebiyet vermektedir. Yine bu sorunu çözmek için de, düzleştirici, fön, maşa ve hatta saç kurutma makinesi kullanımı dahi azaltmak gerekir.

 1. Sıkı Sıkıya Toplanan Saçlar
  Sıkı Sıkıya Toplanan Saçlar

Saçlar ve saç telleri ince yapıya sahiptir. Maximum seviyede fiziksel etkiler saçları bitap düşürebilir. Saçın hava alması ve çoğunlukla serbest kalması gerekir. Aksi takdirde saç kırıkları korkulu rüyanız olabilir.

ilginizi çekebilir.Saç Dökülmesi Tipleri Nelerdir?

 1. Sıkı Lastikler
  Sıkı Lastikler

Saçın sıkı ve sert toplanmamasının yanında, saçı topladığımız tokalar da çok önemlidir. Yumuşak ve gevşek tokaların her zaman tercih için ilk tercih edilen toka çeşitlerinden olması gerekir.

 1. Saça Uyumsuz Saç Bakım Ürünleri
  Saça Uyumsuz Saç Bakım Ürünleri

Piyasada, saç bakım ürünleri adı altında çok fazla ürün var. Bu ürünler,kalitesine çoğu zaman dikkat edilmeden tercih ediliyor. Çoğu ürünün kullanımında farkında olmadan saç kırıklarının oluşmasına davetiye çıkarılıyor. Bununla birlikte ürünler kaliteli olsa dahi her saç teline, her saç bakım ürünü uyum sağlamadığı için bu durum da istemeden söz konusu saç kırıklarına sebebiyet verebiliyor.

Editörün seçimi;

sipariş vermek için tıklayın

Saç Kırıkları Nasıl Önlenir?

 • Saç kırıklarının oluşmasındaki başlıca sebep; saçların ve saç tellerinin nemsiz kalmasıdır. Nem sorununu çözerek, ki bunun için kullanılabilecek doğa özlü saç nemlendiricileri ya da kremleri mevcut. Farklı ve çeşitli yöntemlerle nem sorununun üstesinden gelindiği takdirde saç kırıkları büyük oranda sorun olmaktan çıkar.
 • Kimyasal ve ısı kullanımını azaltarak da saç kırıklarından kurtulabilirsiniz. Saçın en büyük 2 düşmanı olan kimyasal ve ısı olmadığı takdirde, saç kendi doğal yapısı içerisinde çok fazla hasar görmeyecektir.
 • Sert lastik tokalardan ve saçları sıkı sıkıya bağlamaktan da kaçınmalısınız. Basit ama etkili bir çözüm yöntemi olarak uygulanması gereken bir çözüm yöntemidir.
 • Saçlarınızı asla kuruyken taramayın. Bu işlem saçlarını yorar ve daha çok kırar. Tarama işlemi yapmadan önce nemlendirici ürünleri saçınıza uygulamanız yeterli olacaktır. Buna sahip değilseniz eğer saçınızı biraz ıslatmanız ve daha sonra taramanız bile saç kırıkları oluşmasının önüne geçer.
 • Saçınız için en uygun ve en doğru saç bakım ürünlerini tercih ederek saçlarınıza ve kendinize bir iyilik daha yapmış olursunuz. Saç kırıkları ile mücadeleniz sizin zaferinize dönüşür.
 • Saç bakım maskeleri ve kürlerini kullanarak ya da evde kendi doğal ürünlerinizle karışımlar hazırlayarak, saçımı yumuşatır be besleyebilirsiniz. Beslenen saçlar yeni kırıklar oluşturmayacağından, rutin bir saçım bakım düzenine sahip olmanızla birlikte saç kırıkları artık sizler için problem olmaz.
 • Beslenmenize dikkat etmeniz de çok önemlidir. Vitamin ve mineral bakımından eksik kalmış saçlar, daha çabuk yıpranır ve kırılır.
 • Saçlardaki kırıkları düzenli olarak kendiniz ya da kuaförünüze aldırtırsanız, bu temizlik sonrasında saçlar eski canlılığına ve yumuşak dokusuna kavuşur.

İlginizi çekebilir. Saç Sorunlarına Bitkisel Çözüm Önerileri

Peki Saç Kırıkları Nasıl Temizlenir?

Çok basit ve pratik yöntemler ile dilerseniz evde dahi kolayca saç kırıklarından kurtulursunuz. Nasıl m? Saç uçlarınızı temizleyin. Kırıkları bir makas yardımı ile kolayca kesebilir ve sorundan tamamıyla kurtulabilirsiniz. Bu işlem basit bir işlem olduğundan mutlaka kuaföre ya da saç bakım uzmanlarına gitmeniz ya da danışmanız gerekmez. İşlem sonrasında saç, kırıklarından tamamen arınmış bir şekilde kendini beslemeye ve yenilemeye devam eder. Böylece saçlar hem hızlı hem de sağlıklı uzar.

Saç Kırıkları İçin En Etkili 5 Maske Önerisi

 1. Papatya
  Papatya

Papatya, saç için en çok kullanılan malzemelerdendir. Yoğurt ile karışımında ortaya çıkan bu    ürün ise saçınız üzerinde oldukça etkilidir.

Malzemeler:

 • Papatya
 • Yoğurt

 

Yapılışı:

 • Papatya ve yoğurdu blenderdan geçirin.
 • Karışımı saçınıza uygulayın ve 30 dakika boyunca bekletin.
 • Son olarak soğuk su yardımı ile yıkayabilirsiniz. Bu işlemi haftada 2 kere yapmanız yeterlidir.

 

 1. Zeytinyağı
  Zeytinyağı

Zeytinyağı, doğallığı ve besleyiciliği ile saç bakımında önde gelir. Saçları yumuşatır ve besler.

Malzemeler:

 • Sıcak zeytinyağı
 • Hindistan cevizi yağı
 • Argan yağı

 

Yapılışı:

 • Tüm bu besleyici yağları tek bir kapta karıştırın.
 • Ardından, ortaya çıkan bu karışımı masaj yaparak saç diplerinize ve saç uçlarınıza uygulayın.
 • 15 dakika beklettikten sonra yine soğuk su ile durulayın.

 

 1. Mayonez
  Mayonez

Sadece mayonez ile saçlarınıza çok etkili bir bakım uygulayabileceğinizi duysaydınız, ne derdiniz? Evet şaşırdınız. Fakat mayonez her ne kadar yaygın olarak bilinmese de saç bakımı üzerinde oldukça etkilidir.

Malzemeler:

 • Mayonez

Yapılışı:

Yapmanız gereken şey, saçlarınıza bir fırça yardımı ile mayonezi yavaşça ve yedire yedire uygulamaktır. Ardından 20 dakika kadar beklettikten sonra, soğuk su ile saç derisine ve saç diplerine masaj yaparak yıkayın. Göreceksiniz, sonrasında yumuşacık ve beslenmiş saçlarınızla ışıl ışıl parlıyor olacaksınız.

Editörün önerisi;

sipariş vermek için tıklayın

İlgili Mesajlar

Sigara İçmek Saça Zarar Verir mi?

[email protected]

Saç Kırıklarının 10 Yaygın Nedeni

[email protected]

Hormonal Değişiklikler ve Saç Sağlığı Arasındaki İlişki

[email protected]

Yorum Yap