Saç Kırıklarının 10 Yaygın Nedeni

Saç kırılması, neredeyse hemen her bireyin ortak şikayetleri arasında yer almaktadır. Birçok farklı neden bağlı olarak meydana gelebilen saç kırıkları, tedavi edilmemesi veya kontrol altına alınmaması durumunda saçın uzamasının durmasına, parlaklığının gitmesine ve cansızlaşmasına neden olabilir. Beraberinde kırıklar saç kuruluğuna hatta saç dökülmelerine sebebiyet verebilir. Bu yazımızda saç kırılmasının en yaygın nedenlerini ve neler yapmanız gerektiğini listeledik. İşte saç kırılmasına yol açan en yaygın 10 sebep:

1. Fazla Yıkama

Yağlı cilde sahip bireylerin kafa derisinde aşırı sebum (doğal yağ) üretimi olma olasılığı daha yüksektir. Bu da saçların gerektiğinden daha fazla yıkanmasına yol açabilir. Yağlı saçlara sahip olsanız da saçınızı günde birkaç kez yıkamak aşırı kuruluğa ve beraberinde kırılan saçlara neden olabilir. Ayrıca kullandığınız şampuanların kimyasal içermesi durumunda kafa derisine zarar verebileceğini hatta saçlarınızın dökülmesine neden olabileceğini unutmayın.

2. Aşırı İşlem

Perma, maşa, düzleştiriciler, boyama işlemleri ve daha birçok saç şekillendirme işlemleri saçların zarar görmesine hatta dökülmesine neden olabilir. İlk etapta saçlarınızın daha sağlıklı ve beraberinde canlı görünmesine yadımcı olan bu işlemler, aşırı fazla yapılması durumunda saçlarda hasar oluşumuna sebebiyet verebileceğini unutmayın.

3. Diyet

Beslenme tüm vücut fonksiyonlarının işlevini sağlıklı bir şekilde gerçekleştirebilmesi için son derece önemlidir. Özellikle zayıflamak için yapılan sağlıksız diyet uygulamaları, vücudun ihtiyaç duyduğu besinleri alamamasına ve beraberinde saçların hasar görmesine neden olabilir. Tüm bunların yanında bazı besinler saçların daha hızlı uzamasına, canlı görünmesine ve hasar görmesini engellemeye yardımcı olabilir. Günlük diyetinizde yeteri miktarda çinko, demir ve folik asit olmasına özen göstermelisiniz. Öte yandan yeterli miktarda alacağınız protein ve antioksidanlar saçlarınızın zarar görmesini de engelleyebilir.

4. Isı Hasarı

Birçok kadın saçlarına daha eşsiz bir görünüm akzandırmak için saç düzleştiriciler, saç maşaları ve saç kurutma makinelerini sıklıkla kullanmaktadır. Bu makineler ilk etapta saçlarınıza güzel bir görünüm kazandırsa da gerçek ilerleyen sürede ortaya çıkmaktadır. Saçların aşırı derecede ısıya maruz bırakılması saçı yıpratmakla kalmaz aynı zamanda saç kırıklarının artmasına hatta saç dökülmelerine yol açabilir. Saçlarınızı ısı riskine karşı korumak için doğal saç maskeleri kullanabileceğiniz gibi aynı zamanda haftada bir kez düşük ısı ayarında şekillendirici makineleri tercih edebilirsiniz.

5. Kuruluk

Aşırı derecede kuru saça sahip olmak, saçların hasar görmesine ve kırılmasına neden olabilir. Aynı zamanda kuru hava, düşük nem ve çok fazla ısı gibi faktörler de bu durumu tetikleyen etkenler arasında yer almaktadır. Saçınızı yıkarken her daim sıcak su yerine ılık bir su tercih etmelisiniz. Öte yandan kuruyan saçlarınız için özel olarak üretilmiş doğal şampuanlar kullanmalısınız. Tüm bu önlemler saçlarınızın eski nemini kazanmasına, beraberinde canlı ve parlak görünmesine yardımcı olabilir.

6. Hipotiroidizm

Düşük tiroid bozukluğu olarak da bilinen bu durum, tiroid bezinin yeterli miktarda tiroid hormonunu üretmemesi durumunda ortaya çıkmaktadır. Vücudun son derece küçük bir bölmesinde bulunan tiroid, hayati organların işlevi için büyük bir öneme sahiptir. Bu metabolizmanızı, kalp atış hızını ve hatta saç büyümesini kapsamaktadır. Düşük tiroidli kişiler, özellikle duş sonrası saçlarını fırçaladığında tarağında birçok dökülmüş saç teli görmektedir. Düşük enerji, ani kilo alımı ve depresyonla beraberinde kuru, hasar görmüş ve dökülen saçlara sahipseniz tiroid kontrolü için doktora görünmeniz önerilmektedir.

7. Kırılan Saç Uçları

Saç kestirmek birçok kadının korkulu rüyası arasında yer alsa da bu işlem saçların sağlıklı kalması ve kırık uçların onarılması için oldukça önemlidir. Yeni saçlarınızın uzamasını hızlandırmak, canlı görünen sağlıklı saçlara sahip olmak için 2 ayda bir saç uçlarınızı kestirmeyi ihmal etmeyin.

8. Yanlış Fırçalama ve Tarama

Saç kırılmasının en büyük sebeplerinden bir tanesi de aşırı fırçalama ve tarama işlemleridir. Özellikle kadınların saçlarını açmak ya da şekil vermek için kullandığı saç fırçaları, saçın yıpranmasına ve saç köklerinin hasar görerek dökülmesine neden olabilir. Bunun yerine saçınızı fazla çekiştirmekten kaçınarak nazikçe taramayı denemelisiniz.

9. Sıkı Saç Modelleri

Saçların sıkı ve dar modellere hapsedilmesinin saç hasarına yol açtığından bahsetmiştik. Özellikle egzersiz sırasında takılan saç lastikleri, saç köklerinin gerilerek kopmasına hatta yıpranmasına neden olabilir. Bunun temel nedeni lastiğin saç derisini ve saç kütikülünü çekmesidir. Öte yandan at kuyruğu gibi sıkı saç modelleri de saç kırılmasına neden olabilir. Bu nedenle her daim daha gevşek ve rahat saç stillerini denemeyi ihmal etmeyin.

10. Yemek Bozuklukları

Sağlıksız beslenmek yalnızca saç hasarına sebep olmakla kalmaz aynı zamanda vücudunuzun hayati organlarında çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilir. Saç problemi yaşayan bir çok bireyin temel sorunu yeme bozukluklarıdır. Yetersiz beslenen kişilerin saç kökleri yeni saç üretmek için ihtiyaç duyduğu besin maddelerine sahip değildir ve döngünün bozulmasına yol açabilir. Büyüme döngüsünün ortasında kopan yeni saçlar, ilerleyen süre zarfında seyrekliğe hatta saç dökülmelerine neden olabilir.

İlgili Mesajlar

Saç Sorunlarına Bitkisel Çözüm Önerileri [3 Saç Sorunu 3 Bitkisel Çözüm]

[email protected]

Saç Köklerinin İltihaplanması: Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

[email protected]

Saç Dökülmesi Sebepleri ve Çözümü

[email protected]

Yorum Yap