Saç Köklerinin İltihaplanması: Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Saçlı deri foliküliti olarak bilinen saç köklerinin iltihaplanması, kafa derisinin küçük, çok kaşıntılı ve irinli yumruların oluşmasına sebep olan bir çeşit cilt problemidir. Oluşan semptomlarla beraberinde ağrılı ve kabuklu bir hal alabilen kıl kökü iltihaplanması, tedavi edilmemesi durumunda farklı lezyonlara ve saç dökülmesine sebep olabilir.

Saç Köklerinin İltihaplanması: Belirtileri

Saç kökü iltihaplanması başlangıçta döküntü, küçük kırmızı yumrular veya sarı-beyaz uçlu sivilceler şeklinde kendini göstermektedir. Zamanla bu oluşumlar saç köklerine yayılabilir ve kabuklu yaralara neden olabilir. İltihaplanmanın şiddetine bağlı olarak kısa veya uzun süreli olabilir. En yaygın görülen kıl kökü iltihabı belirtileri:

  • Küçük kırmızı yumrular,
  • Beyaz başlı sivilceler,
  • İrin dolu yaralar,
  • Huysuz yaralar,
  • Kırmızı kafa derisi,
  • İltihaplı cilt,
  • Kaşıntı, yanma ve hassasiyet,
  • Ağrı, şişme ve hafif ateş

Saç Köklerinin İltihaplanması: Nedenleri

Saçlı deri folikülitinin kesin nedeni tam olarak bilinmesede genellikle saç bileşenlerine bir enflamatuar tepki olarak mikro organizmaların neden olduğu saptanmıştır. Bu duruma sebebiyet veren nedenler arasında bakteriler, mayalar ve akarlardır.

Saç Köklerinin İltihaplanması: Komplikasyonlar

Saçta meydana gelen kıl kökü iltihaplanması yaşamı tehdit etmese de bazı komplikasyonların ortaya çıkmasına neden olabilir. Bunlar genellikle yara izleri veya koyu lekeler, selülit, kalıcı saç dökülmesi, diğer alanlara yayılan enfeksiyonlar ve tekrarlayan folikül enfeksiyonlardır.

Saç Köklerinin İltihaplanması: Teşhis

Doktorunuz kafa derisini yakından inceleyerek kıl kökü iltihabını teşhis edebilir. İltihaplanmaya hangi bakteri veya mantarın neden olduğunu öğrenmek için enfekte deriden pamuklu çubuk yardımıyla örnek alabilir. Nadir görülen bir başka teşhis yöntemide kafa derisinden alına deri biyopsisidir.

Saç Köklerinin İltihaplanması: Tedavisi

Folikülitten etkilenen kafa derisi, normal forma sahip şampuanlarla yıkanarak kolayca iyileşebilmektedir. Öte yandan antifugal ajanlar içeren kepek önleyici şampuanlarda hastalığın tedavisine yardımcı olabilir. Tüm bunların yanında saç köklerinin iltihaplanmasını tedavi etmek için:

1. İlaç Tedavisi

Topikal antibiyotik kremler, oral antibiyotikler, topikal antifugal kremler, antifugal şampuanlar, oral antifugallar, steroid kremler.

2. Işık tedavisi

Bazı araştırmalara göre ışık tedavisi veya fotodinamik terapi, derin kıl kökü iltihaplarının semptomlarını iyileştirmeye yardımcı olabilir. Işık tedavisi bazen sivilceyi tedavi etmek için kullanılır ve bakterilerin, mantarların, virüslerin ölmesine yardımcı olur.

3. Lazer epilasyon

Lazer tedavisi kıl kökü iltihaplanmasını azaltmaya ve enfeksiyonu iyileştirmeye yardımcı olabilir. Lazer işlemi saç köklerini tahrip ederek iltihaplanma ve enfeksiyonu ortadan kaldırmaktadır.

4. Evde tedavi

Hafif iltihaplanmaya sahip bireylerin en sık tercih ettiği bu tedavi yöntemi, genellikle kafa derisine sıcak bir kompleks uygulamak, ılık suya batırılmış bir bezle kafaya masaj yapmak, krem, jel ve şampuanlar kullanmak, etkilenen bölgenin günde iki kez sabunla nazikçe yıkanması, sert kimyasal içeren saç bakım ürünlerinden uzak durmak ve son olarak her daim kafa derisinin temiz kalmasına özen göstermek gerekmektedir.

İlgili Mesajlar

Kafa Derisi Ağrısı: Belirtileri, Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

[email protected]

Sigara İçmek Saça Zarar Verir mi?

[email protected]

Seyrek Saçlar Nasıl Gürleşir? Kel Noktaları Gizlemenin İpuçları

[email protected]

Yorum Yap