Saç Neden Kırılır? Saç Kırılması Nasıl Önlenir?

Saç kırılması, belirli saç ürünleri, diyet ve stres dahil olmak üzere çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Her türlü saç yapısında meydana gelebilen kırılmalar saçın uç kısımlarının, tepesinin veya ortasının kaba bir görünüme sahip olmasına neden olabilir. Özellikle kadınlar için son derece üzücü olan bu durum, doğal yöntemler ve ilave saç bakım ürünleriyle kolayca onarılabilir, eski gücünü yeniden kazanabilir. Öyleyse saç kırılmasına sebep olan en yaygın 10 nedene göz atabilir, ilerleyen süre zarfından meydana gelebilecek kırılma ve saç hasarlarını nasıl tedavi edebileceğinizin yollarını öğrenebilirsiniz.

Saç Neden Kırılır?

Saç ürünleri ve şekillendirme: Saçı renklendirmek, perma yapmak veya rahatlatmak için kullanılan birçok ürün, saçı zayıflatabilecek ve kırılma olasılığını arttırabilecek bir takım kimyasallar içermektedir. Bu durum birçok şampuanda dahi geçerlidir. Bazı şampuanlar saçın kırılmasına, kırılgan hale gelmesine veya kıvırcıklaşmasına neden olabilir. Bunun sebebi bazı saç ürünlerinin alkalik veya bazik olmasına bağlı olarak saç üzerinden negatif bir yüke sahip olmasıdır. Bu durum saç telleri arasındaki sürtünmeyi arttırarak saç kırılmalarına neden olabilir.

1. Aşırı fırçalama

Saçların çok fazla fırçalanması kırılmalara neden olabilmektedir. Sadece saçın şekillenmesine yetecek kadar fırçalama yapmanız saç yıpranmalarını ve kırılmalarını önlemektedir.

2. Isı ve nem eksikliği

Saç üzerine uygulanan yüksek ısı kaynağı, saç şaftlarına zarar verebilir ve saçtaki nemi yok edebilir. Bu da kırılgan saçlara ve saç kırılmasına neden olabilir. Özellikle sıkça kullanılan saç kurutma makineleri, düzleştiriciler ve kıvırma maşaları saçın yüksek ısı almasına sebep olarak kırılmasına neden olabilir. Isıl işlemleri azaltarak saç kırılmalarını önleyebilir, daha sağlıklı ve güçlü bir görünüm kazanmasına yardımcı olabilirsiniz.

3. Havluyla kurutma

Islak saçları havluyla ovalamak saça zarar verebilir, kabarmayı artırabilir ve kırılmaya neden olabilir. Islak saçların kuru saçlara göre daha kolay kırıldığını unutmayın. Saçı ovalamak yerine, nemi emmek için etrafına bir havlu sarmayı veya havada doğal olarak kurumasını sağlayın.

4. Düzenli saç kesimi yapılmaması

Düzenli saç kesimi eksikliği, bölünmüş uçlara neden olabilir. Kırık uçlar, saçın kırılma olasılığını yüksek oranda arttırmaktadır. Saç uzatmalarında dahi düzenli saç kesimi yaptırmak, saçların sağlıklı ve güçlü kalmasına yardımcı olabilir.

5. Diyet

Beslenme, sağlıklı saçların oluşumunda önemli bir rol oynamaktadır. Belirli besin maddelerinin yetersiz kalması durumunda kuru, donuk veya kırılgan görünüme sahip saçlar ortaya çıkabilmektedir. Ciddi besin eksiklikleri de saç dökülmesine neden olabilir. Özellikle omega 3 yağ asitleri, protein, D vitamini, demir ve çinko alımı, saçların güçlenmesine yardımcı olmaktadır.

6. Sıkı saç modelleri

Saçların sıkça sıkı bir şekilde bağlanması veya elastik bant kullanımı saçların kırılmasına yol açabilir. Sıkı saç modelleri saçı kökten uzatabilir veya kırabilir. Sıklıkla yapılan sıkı saç modelleri, çekiş alopesi adı verilen bir tür saç dökülmesine neden olabilir. Bu durum geçici bir saç dökülmesi olsa da ilerleyen süre zarfında kalıcı hale gelebilir.

7. Stres

Aşırı stres saça zarar verebilir ve telojen effluvium adı verilen bir duruma neden olabilir. Şiddetli bir şok veya stres durumu, saç köklerinde zarar görmesine buna bağlı olarak saç kırıklarına ve dökülmelerine neden olabilir.

8. Tiroid bozukluklar

Tiroid bozuklukları saçların kırılmasına neden olabilir. Tiroid bozukluğuna sahip bireylerde çok kırılgan, kuru ve donuk saçlar görülebilir. Beraberinde saçlar incelebilir, aşırı dökülme ve kelliğe yol açabilir.

9. Yeme bozuklukları

Yeme bozuklukları saçın kırılmasına ve saç dökülmesine neden olabilir. Yetersiz beslenmeye bağlı olarak görülen yeme bozuklukları saç büyümesinin doğal dengesini bozabilir. Bu bozulma anajen olarak adlandırılan saç döngüsünün büyüme aşamasında saçların kırılmasına neden olabilir.

Saç Kırılması Nasıl Önlenir?

Saç bakım rutinlerini değiştirmek: Saç bakım rutinlerini değiştirmek saç ürünleri, sert kimyasallar veya ısıl işlemler gibi saça zarar veren durumları düzeltmenize yardımcı olabilir. Daha az sert kimyasal içeren yumuşak ürünler kullanmak, hasarlı saçların yeniden onarılmasına, nemi geri kazanmasına ve güçlenmesine yardımcı olmaktadır.

Saç kremi kullanın: Saçları şampuanla yıkadıktan sonra saç kremi kullanmamak saç hasarına neden olabilir. Saç kremi, saçın yükünü nötralize ederek kabarmayı ve detangle saçları azaltmaya yardımcı olabilir. Saç kremleri ayrıca saçın parlaklık ve pürüzsüzlüğünü arttırmaya yardımcı olarak daha kolay kontrol edilmesine yardımcı olur.

Diyet değişiklikleri: Beslenmeye bağlı saç kırılmaları yaşayan kişiler, saçın tekrardan güçlenmesi için doğru beslenme programı uygulaması gerekmektedir. Bu gıdalar bol miktarda protein, omega-3, demir, biyotin ve çinko içermektedir.

İlgili Mesajlar

Kafa Derisi Ağrısı: Belirtileri, Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

[email protected]

Hormonal Değişiklikler ve Saç Sağlığı Arasındaki İlişki

[email protected]

Saç Sorunlarına Bitkisel Çözüm Önerileri [3 Saç Sorunu 3 Bitkisel Çözüm]

[email protected]

Yorum Yap