Saç Sağlığı: Evde Saç Yağı Nasıl Yapılır?

Çevresel faktörler ve saç bakım ürünlerine bağlı olarak uzun ve parlak saçlarınız eski canlılığına sahip değil mi? Birçok şampuan ve saç bakım ürünü denemenize rağmen saçlarınızdaki hasar onarılmadı mı? Öyleyse alternatif tıbbın yüzyıllardır saç sağlığında tercih ettiği doğal yağları deneyebilirsiniz. Bu yazımızda daha sağlıklı, daha parlak ve daha canlı saçlara sahip olmanıza yardımcı olacak evde doğal saç yağı önerilerini listeledik.

1. Amla Saç Yağı

C Vitamini açısından oldukça zengin olan amla yağı, saçınızın şekillenmesine, saç dökülmesinin azalmasına ve saç beyazlamasının yavaşlamasına yardımcı olmaktadır. Evde kolayca saçlarınıza uygulayabileceğiniz amla yağı için 120 gram amla tozu, 1 litre su ve 250 ml hindistancevizi yağı veya susam yağını karıştırın.

Yağ nasıl yapılır?

Yaklaşık 100 gram amla tozunu suyla karıştırarak kaynatın. Sıvının yarısı buharlaşana kadar bekleyin. Elde ettiğiniz amla konsantresini bir kaba süzdürün. Daha sonra başka bir kap içerisinde hindistancevizi yağı ile kalan amla tozunu (20 gram) karıştırarak daha önce elde ettiğiniz konsantreyi ekleyin. Daha sonra kaynayana dek ısıtın ve yağın sarı ve şeffafımsı renk almasını bekleyin. Elde ettiğiniz yağı soğumaya bırakın ve saçlarınıza uygulayın.

2. Yer Paskalyası Yağı

“Bitkilerin Kralı” olarak da bilinen Yer Paskalyası, saç derisine kolayca nüfuz ederek kuru saç derisinin tedavi edilmesine yardımcı olmaktadır. Kısacası saçın doğal nemini kazanmasına olanak sağlayan bu mucizevi bitkinin yağı, kuru ve kepekli saç problemlerinin iyileşmesine ve saçın sağlıklı bir hale gelmesine olanak sağlamaktadır. İhtiyacınız olan bir avuç kutsal fesleğen yaprağı veya tozu, bir fincan hindistancevizi yağı ve bir çay kaşığı çemen otu tohumu!

Yağ nasıl yapılır?

Yaprakları doğrayın. Bir fincan hindistancevizi yağını ısıtın ve doğranmış yaprakları veya tozu yağa ekleyin. Karışımı yaklaşık beş dakika ısıtın. Çemen otu tohumlarını ekleyin. Isıyı kapatın ve soğumaya bırakın. Karışımı süzün saç derinize nazikçe uygulayın.

3. Köri Yaprağı ve Hindistan Cevizi Yağı

Saç beyazlamasında doğal boya etkisi yaratan köri yaprağı, saçın doğal siyah rengini veren pigmentlerden melaninin yenilenmesine yardımcı olmaktadır. Ayrıca B vitamini açısından da oldukça zengin olan köri yaprağı, saçın hızlı uzamasına yardımcı olur. Hindistan cevizi yağı ise saçınızı güçlendirir. Bunun için bir avuç köri yaprağı ve yaklaşık 3 ila 4 yemek kaşığı hindistancevizi yağına ihtiyacınız olacak!

Yağ nasıl yapılır?

Köri yapraklarını ve hindistancevizi yağını bir tencereye koyun ve siyah bir tortu oluşana kadar ısıtın. Ardından ısıyı sonlandırarak yağı soğumaya bırakın. Soğuyan yağı saç derinize masaj yaparak sürün. Yaklaşık 1 saat kadar beklettikten sonra soğuk suda durulayın. En iyi sonucu almak için bu karışımı haftada 2 kez deneyin.

4. Hardal Yağı ve Hint Yağı

Hint yağı, risinoleik asit ve omega-6 esansiyel yağ asitleri içerir, bu da saç derisine kan dolaşımını hızlandırmaya ve böylece saç büyümesini artırmaya yardımcı olur. Ayrıca yüksek protein içeriği sayesinde kafa derisini besler ve saç köklerini güçlendirir. Hardal yağı ise çinko, kalsiyum, demir, magnezyum ve selenyum ile doludur. Bu mineraller saç derinizin beslenmesine yardımcı olmaktadır. İhtiyacınız olan tek şey 1 yemek kaşığı hint yağı ve 2 yemek kaşığı hardal yağına!

Yağ nasıl yapılır?

Her iki yağı bir tencerede karıştıdıktan sonra birkaç saniye ısıtın. Isınan karışımı saç derinize ve saçlarınıza eşit şekilde uygulayın. Yaklaşık 10 dakika masağ yaptıktan sonra yağı saçınızda 1 saat kadar bekletin. Arından saçlarınızı normal şampuanla yıkayarak ılık suda durulayın. (Yağın aşırı ısınmadığından emin olun. Bu yalnızca yağı yakmakla kalmaz aynı zamanda gerekli besinlerin yok olmasına da neden olur.)

5. Çörek Otu ve Zeytinyağı

İnsan sağlığına birçok faydasıyla bilinen zeytinyağı, aynı zamanda saçların beslenmesi konusunda da oldukça ünlüdür. Öte yandan çörek otu yağı saç dökülmesini durdurmada olağanüstü bir özelliğe sahiptir. Bu iki yağın karışımı yalnızca saçlarınızı beslemekle kalmaz, aynı zamanda parlak, pürüzsüz ve güçlü saçlara sahip olmanıza yardımcı olur. Tek yağmanız gereken 1 çorba kaşığı zeytinyağı ile bir çorba kaşığı çörek otu yağını karıştırmak.

Yağ nasıl yapılır?

Her iki yağı bir kapta iyice karıştırın ve karışımı saç derinize, saçlarınıza nazikçe uygulayın. Yaklaşık 1 saat kadar beklettikten sonra saçlarınızı su ve şampuanla iyice durulayın.

6. Kutsal Fesleğen Yağı

Kutsal fesleğen yağı olarak bilinen tulsi bitkisi, özellikle hasar görmüş saç derisinin onarılmasında ve kepek sorunlarının giderilmesinde oldukça etkilidir. Kutsal Fesleğen Yağı, kafa derisinde ki kan dolaşımını hızlandırmaya yardımcı olurken kaşıntı ve kepek gibi sorunların giderilmesine olanak sağlamaktadır. Tek yapmanız gereken 2-3 demet Kutsal Fesleğen yaprağını yarım fincan hindistancevizi yağı ve 3 yemek kaşığı çemen otu tohumu ile karıştırmak.

Yağ nasıl yapılır?

Kutsal fesleğen yapraklarını macun haline getirin ve üzerine hindistancevizi yağı ekleyin. Karışımı kısık ateşte ısıtın ve çemen otu tohumunu ekleyin. Yaklaşık 5 dakika daha ısıttığınız karışımı soğumaya bırakın ve yağı süzdürün. Bu ılık yağı saç derinize ve saçlarını uygulayarak 30 dakika bekletin. Sonrasında hafif bitkisel bir şampuanla iyice durulayın. Kepekten ve kuru saçlardan kurtulmak için karışımı haftada en az iki kez saçlarınıza sürün.

İlgili Mesajlar

Argan Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

[email protected]

Saçlar Doğal Yollarla Nasıl Daha Kalın ve Güçlü Yapılır?

[email protected]

Hızlı Saç Uzamasını Destekleyen 5 Doğal Öneri | Evde Saç Bakımı

[email protected]

Yorum Yap