Saça İyi Gelen 6 Bitkisel Çözüm | Evde Saç Bakımı

Saç sağlının korunmasına katkıda bulunan ve evde kolayca uygulayabileceğiniz en etkili bitkisel çözüm yöntemlerini listeledik. Alternatif tıbbın yüzyıllardır saç sağlığında tercih ettiği at kuyruğu otu, lavanta, hint sümbülü, meyan kökü, kekik ve hatmi çiçeği size bir saç bakım üründen daha fazlasını verebilir. Öyleyse doğanın insanlığa armağanı en iyi saç sağlığına iyi gelen bitki çeşitlerine göz atabiliriz. İşte saça iyi gelen 6 bitkisel çözüm önerisi…

1. Kırkkilit (At Kuyruğu) Otu

Günümüzde birçok saç bakım ürününün temel bileşenleri arasında yer alan kırkkilit otu bir diğer adıyla at kuyruğu otu, saçı uzamasını teşvik edebilecek özel bir formüle sahiptir. At kuyruğu organik silika formunun zengin bir kaynağıdır. Bu mineral saç tellerinin gerilme mukavemetine katkıda bulunur ve böylece hızlı kırılmasını önler. Bitkinin diğer bileşenleriyle birlikte silika, saçın doğal parlaklığını iyileştirerek hızlı saç büyümesini desteklemeye yardımcı olur.

At Kuruğu Otunun Saç Sağlığına Faydası

At kuyruğu otu, kan dolaşımını arttırarak saç köklerinin sağlıklı kalmasına yardımcı olur.

Kırkkilit otu, gençleştirici özelliği sayesinde saç kalınlığını arttırarak daha hacimli görünmesine yardımcı olur.

At kuyruğu otu, içeriğindeki slika sayesinde saç uzamasını hızlandırır. Ayrıca bitkinin içerisinde yer alans elenyum ve sistein proteinlerde saç büyümesine katkıda bulunur.

Kırkkilit otu, incelen ve zayıflayan saç tellerinin güçlenmesine yardımcı olur.

Atkuyruğu otu, düzenli kullanımlarda gözle görülecek şekilde saç dökülmesini azaltmaktadır.

2. Hatmi Çiçeği

Hatmi çiçeğinin kökleri, laurik asit ve yağ asitleri açısından oldukça zengindir. Bu da onu saçı besleyen ve saç büyümesini destekleyen mükemmel bir bileşen haline getirir. Kolayca evde saç bakım rutininize dahil edebileceğiniz hatmi köklerini suda kaynatarak soğumaya bırakın ve saç kreminize ekleyin. Hatmi suyuyla karıştırdığınız saç kremini kullanmaya başladığınızda saçlarınızın inanılmaz yumuşak, ipeksi ve nemli olduğunu hissedebilirsiniz. Ayrıca hatmi, saçın dolaşmasını önleyen özel bir formüle sahiptir.

Hatmi, bitki proteini açısından zengin olduğu için saç tellerini besler ve kalınlaştırır. Bu bitkinin tutarlı kullanımı saçınızı daha pürüzsüz ve ipeksi hale getirecektir. Hatmi çiçeği tahriş olmuş, kızarık ve pul pul olan kafa derisi rahatsızlıkları olan kişiler için de faydalıdır.

3. Lavanta

Lavanta, kendine özgü eşsiz aromasıyla bilinmektedir. Lavanta tıpkı Aloe verada olduğu gibi antiinflamatuar ve anti-mikrobiyal özelliklerinden dolayı saç bakımında sıklıkla tercih edilmektedir. Hatta birçok saç kremi, saç serumu, şampuan ve saç toniğinin içerisinde temel bileşen olarak yer almaktadır. Bu bitkinin yağı doğal bir böcek kovucu olduğu için saçı bitlerden korur.

Lavanta, saç büyümesini hızlandırmaya yardımcı olan ve kelliği azaltan popüler bitkilerden biridir. Lavanta yağı saç derisindeki dolaşımı canlandırmaya yardımcı olur, yeni saç büyümesini güçlendirir ve saç derisindeki doğal yağ üretimini dengeler. Ayrıca kafa derisindeki tahrişleri ve enfeksiyonları iyileştirmenin yanı sıra yatıştırmaya yardımcı olacak antibakteriyel özelliklere sahiptir. Lavanta yağı kepek, kuru kafa derisi ve pullu saç derisinin tedavi edilmesine yardımcı olur. Tüm bunların yanı sıra lavanta yağının saç dökülmesini azalttığı ve büyümeyi hızlandırdığı bilinmektedir.

4. Hint Sümbülü

Yüzyıllardır Çin, Nepal ve Himalayan’larda sıklıkla saç sağlığının korunmasında kullanılan Hint Sümbülü, özellikle saçı besleyerek uzamasına yardımcı olmasıyla popülerlik kazanmıştır. Aynı zamanda saç uçlarında meydana gelen kırılmaların onarılmasına da yardımcı olan bu bitki, kuru kafa derisinin yeniden nemini kazanmasına yardımcı olur.

Hint Sümbülü, kafa derisi enfeksiyonları, mantar, kepek ve pullanmaları önleme özelliğine sahiptir. Öte yandan içeriğindeki bileşenler sayesinde saç dökülmesini azaltarak saç derisi ve saç teli sağlığını koruyarak güçlendirmektedir. Özellikle beyaz saç tellerini gidermesiyle bilinen bu bitki, saçın daha genç, parlak ve sağlıklı görünmesine yardımcı olur.

Hint Sümbülü Saç Sağlığına Faydası

Hint Sümbülü, incelen saç tellerinin onarılmasına ve kalınlaşmasına yardımcı olur.

Hİnt Sümbülü kepek, mantar ve pullanma gibi kafa derisi enfeksiyonlarının iyileşmesine yardımcı olur.

Hint Sümbülü saçların erken beyazlamasını önlemekle kalmaz aynı zamanda beyazlayan saçları yok eder.

Hint Sümbülü, kuru kafa derisi ve cansız saç tellerini onararak nemli kalmasına yardımcı olur.

5. Meyan Kökü

Meyan kökü, saç dökülmesi, kepek ve kimyasal hasar gibi yaygın saç problemlerini tedavi etmek için uzun yıllardır kullanılan bir bitkidir. Meyan kökü, kafa derisine besin ekleyen ve mantar enfeksiyonunun neden olabileceği herhangi bir hasarı iyileştiren triterpen saponinler, flavonoidler ve glikozitlere sahiptir. Çok etkili bir temizleyici özelliğe sahip olan meyan kökü, kafa derisinde kapanan gözeneklerin açılmasına ve fazla yağın atılmasına yardımcı olur. Aynı zamanda meyan kökü kuru, tahriş olmuş, kepekli ve kabuklanan kafa derisinin yatışmasına yardımcı olur. Ayrıca yumuşatıcı özelliği sayesinde saçın daha parlak görünmesine olanak sağlar.

Meyan Kökünün Saç Sağlığına Faydası

Meyan kökü, içeriğindeki bileşenler sayesinde saç uzamasına yardımcı olur.

Meyan kökü, güneşin zararlı ışınları ve UV ışınlarından kaynaklanan saç hasarının onarılmasına yardımcı olur.

Meyan kökü, kuru kafa derisi ve cansız saç tellerinin yeniden nemini kazanmasına olanak sağlar.

Meyan kökü, kellik problemiyle başa çıkmanıza yardımcı olur.

6. Kekik

Kekik otu potasyum, magnezyum ve selenyum açısından zengindir. Bu bileşenler saçın yeniden uzamasına neden olan folikülleri uyarır. Ayrıca kekik saç derisinin sağlığını koruyan antiseptik ve mantar önleyici özelliklere sahiptir. Birçok farklı kullanıma sahip olan kekiği taşıyıcı yağ ile karıştırabilir, doğrudan suyunu kullanabilir veya yağı ile kafa derisine masaj yapabilirsiniz. Lavanta yağı ile karıştırarak kullanıldığında saç uzamasına katkıda bulunabilirsiniz. Ayrıca kekik çayı ile saçlarınızı durulayarak kepek ve pullanmayı önleyebilirsiniz.

Kekik Otunun Saç Sağlığına Faydası

Kekik, kan dolaşımını arttırarak saç köklerinin güçlenmesine ve sağlıklı saç uzamasına yardımcı olur.

Kekik, kepek ve kaşıntı gibi kafa derisi problemlerinin tedavi edilmesine yardımcı olur.

Kekik, keskin kokusu sayesinde kafa derisini bit vb. böceklere karşı korur.

Kekik, saç derisindeki kan dolaşımını arttırarak saç dökülmesi problemiyle başa çıkmanıza yardımcı olur.

Kekik, kafa derisindeki bakteri, mantar ve mikropların üremesini önleyerek egzama ve sedef hastalığıyla mücadele etmenize yardımcı olur.

İlgili Mesajlar

Daha Güçlü Saçların 5 Sırrı

[email protected]

Limon Saça İyi Gelir mi? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

[email protected]

Evde Yapabileceğiniz Saç Bakım Maskeleri

[email protected]

Yorum Yap