Saçkıran neden olur? Tedavisi nasıl yapılır?

Saç derisinde görülen saçkıran hastalığı bir çeşit mantar enfeksiyonu sonucunda ortaya çıkmaktadır. Tinea capitis olarak da adlandırılan bu enfeksiyon, kafa derinizi ve saç şaftlarınızı etkileyerek kaşıntılı, pullu ve rahatsız edilici cilt lekelerine neden olmaktadır. Genellikle kişiden kişiye temas yoluyla veya tarak, havlu, şapka vb. kişisel eşyaların paylaşılmasıyla kolayca bulaşabilmektedir. Genellikte çocuklarda görülen saçkıran hastalığı aynı zamanda yetişkin bireylerde de sıkça rastlanmaktadır.

Saçkıran Nedenleri

Dermatofitler adı verilen mantarlar kafa derisinde saçkıranlara neden olur. Mantarlar, tırnaklar, saç ve cildinizin dış katmanları gibi ölü dokularda gelişen organizmalardır. Dermatofitler sıcaklığı ve nemi tercih eder, bu nedenle terli ciltte gelişirler. Aşırı kalın saçlar ve kötü hijyen, saçkıranın yayılmasını artırır.

Saçkıran, özellikle çocuklar arasında kolayca yayılır. Enfekte bir kişinin cildine dokunarak saçkıran kapabilirsiniz. Enfekte bir kişi tarafından kullanılmış tarak, yatak takımı veya diğer nesneleri kullanmanız durumunda risk artmaktadır.

Kedi ve köpek gibi ev hayvanları da saçkıranı yayabilir. Keçiler, inekler, atlar ve domuzlar gibi çiftlik hayvanları da taşıyıcı olabilir. Bununla birlikte, bu hayvanlar herhangi bir enfeksiyon belirtisi göstermeyebilir.

Saçkıran Belirtileri

Saçkıranın en yaygın semptomu kafa derisindeki kaşıntılı lekelerdir . Saç kısımları kafa derisinin yakınında kırılarak pullu, kırmızı alanlar veya kel noktaların oluşumuna sebep olabilir. Saçın kırıldığı yerde siyah noktalar görebilirsiniz. Tedavi edilmeden bırakıldığında bu alanlar yavaş yavaş büyüyebilir ve yayılabilir. Diğer kafa dersi saçkıran belirtileri:

  • kırılgan saçlar
  • ağrılı kafa derisi
  • şişmiş kafa derisi

Daha şiddetli vakalarda, irin boşaltan kerion adı verilen kabuklu şişlikler geliştirebilirsiniz. Bunlar kalıcı kel noktalara ve yara izlerine yol açabilir.

Saçkıran Nasıl Teşhis Edilir?

Bir doktorun kafa derisinin saçkıranını teşhis etmesi için genellikle görsel bir muayene yeterlidir. Doktorunuz kafa derinizi enfeksiyon belirtilerini belirlemek için özel bir ışık kullanabilir. Doktorunuz ayrıca teşhisi doğrulamak için bir deri veya saç örneği alabilir . Örnek daha sonra mantarların varlığını belirlemek için bir laboratuvara gönderilir. Bu, mikroskop altında saçınıza bakmayı içerir. Bu işlem üç haftaya kadar sürebilir.

Saçkıran Nasıl Tedavi Edilir?

Doktorunuz mantarları temizlemek ve enfeksiyonun yayılmasını önlemek için ilaçlı bir şampuan önerebilir. Şampuan, aktif antifungal bileşenler içerir. İlaçlı şampuan, mantarın yayılmasını önlemeye yardımcı olur, ancak saçkıranı öldürmez. Doktorunuz size bu şampuanı bir ay boyunca haftada birkaç kez kullanmanızı söyleyebilir. Öte yandan doktorunuz mantarın ölmesi için oral bir ilaç tedaviside uygulayabilir. Aynı zamanda saç köklerini besleyen ve saç dökülmelerini önleyen bitkisel özlü Uraw Cosmetics şampuan ve saç bakım ürünleri kullanabilirsiniz.

İlgili Mesajlar

Saç Kırıklarının 10 Yaygın Nedeni

[email protected]

Beyaz Saçlar İçin Evde 6 Pratik Çözüm

[email protected]

Bağışıklık Sistemi Bozuklukları Sağlıksız Saçlara Neden Olur mu?

[email protected]

Yorum Yap