Saçlar Doğal Yollarla Nasıl Daha Kalın ve Güçlü Yapılır?

Şampuan veya saç yağı için her süpermarket reyonu, size daha uzun, daha kalın ve daha güçlü saçlar vermek için sihriyle övünen ürünlerle doludur. Her marka size ürününün sizin için en iyisi olduğunu söyler. Ancak artık saçınızı gür ve güçlü uzatmak için kullandığınız üründen yanı sıra diyetiniz, yaşam tarzınız, saç bakım rutininiz vb. durumların çok daha önemli olduğunu bilmeniz gerekiyor. Bu yazımızda özellikle “Saçlarımı doğal olarak nasıl gür ve güçlü uzatabilirim? Herhangi bir ürün kullanmadan kalın saçlara kavuşabilir miyim? Saç kalitemin iyileşmesine yardımcı olabilecek düzenli olarak farklı ne yapabilirim?” gibi soruları merak eden okurlarımız için hazırladık.

Unutmayın, dengeli bir diyet, disiplinli saç bakım rutini ve dengeli yaşam tarzı; kalın ve güçlü saçların anahtarı! Önce saçınızın neden kalın olmadığına kısaca bir göz atalım. Saç kırılması, incelme ve genel olarak saç dökülmesinin en yaygın yaygın nedenleri arasında yaşlanma, genetik faktörler, beslenme eksiklikleri (kötü beslenme), şekillendirme ürünleri, viral hastalıklar, hormonal dengesizlikler, mantar enfeksiyonları, otoimmün sorunlar, akut stres, kötü saç bakımı, sağlıksız yaşam tarzı ve kötü kafa derisi hijyeni yer almaktadır.

Saçlarınızı doğal yollarla gür ve güçlü uzatmak için yapmanız gerekenler:

Düzenli Yağ Masajı

Saçınızı ve saç derinizi nemlendirir ve besler. İyi bir yağ masajı, saç köklerini uyararak ve kafa derisindeki kan dolaşımını artırarak saç büyümesini hızlandırır. Ayrıca saçın gerilme mukavemetini artırarak, elektriklenmeyi, kırılmayı ve saç dökülmesini azaltır. Lavanta, kekik ve biberiye gibi uçucu yağlar saçların incelmesini ve kelleşmesini önleyebilir. Yağı vücut sıcaklığınıza uyacak şekilde ısıtın ve parmak uçlarınızı kullanarak dairesel hareketlerle saç derinize hafifçe masaj yapın.

Saçınızı doğru şekilde yıkayın ve kurutun

Saçınızı yanlış şekilde yıkamak ve kurutmak saçın zarar görmesine ve kırılmasına neden olabilir. Bu görünüşte basit rutin aktivite doğru uygulanmaması durumunda saçlarınıza zarar verebilir. Saçınızı önce ılık suyla durulamanız, daha sonra seyreltilmiş şampuan uygulamanız gerekir. Saçınızı ileri geri ovalamayın veya kafa derisini tırnaklarla kazımayın ve aşırı sıcak su kullanmayın!

Saçınızı doğru tarayın

Bu sıradan görünen saç tarama ritüeli yanlış yapıldığında saçların dökülmesine ve kırılmasına neden olur. Geniş dişli bir tahta tarak kullanmanız sizin için daha sağlıklı olacaktır. Bunlar plastik tarakların aksine antistatiktir.

Kimyasal içermeyen ürünler kullanın

Kimyasallarla yüklü saç ürünlerinin sık kullanımı, kalın ve güçlü saç arayışınıza tamamen ters düşecektir. Zaten saç veya saç derisi endişeleri olan biriyseniz, bu sadece sorunu daha da kötüleştirecek ve saç dökülmesine yol açacaktır. Saçları boyamak, ağartmak, düzleştirmek veya perma yapmak için ürünlerde kullanılan kimyasallar saç telini kırma eğilimindedir. Bu, saçların incelmesine ve çok nadir durumlarda kalıcı saç dökülmesine neden olabilir . Bu gibi durumlarda saç dökülmesi, zamanında tedavi edilirse tipik olarak geri dönüşümlüdür.

İyi nemlendirin

Kalın, parlak, elektriklenmeyen ve güçlü saçlar hedefliyorsanız, her gün 10-12 bardak su tüketmelisiniz! Çünkü su, saçınızın ihtiyaç duyduğu tüm minerallerle dolu en ucuz, en erişilebilir iksirdir. Su, saç hücrelerinizi nemlendirir, onların olması gerektiği gibi çalışmasını sağlar ve bu da saçınızın uzamasına ve güçlü olmasına yardımcı olur.

İlgili Mesajlar

Parlak ve Sağlıklı Saçlar İçin Bentonit Kili | Evde Saç Bakım Önerileri

[email protected]

Nane Yağının Saç Sağlığına Faydası | Doğal Saç Bakımı

[email protected]

Isırgan Otunun Saç Sağlığına 6 Mucizevi Etkisi

[email protected]

Yorum Yap