Saçlar Neden Dökülür? Saç Dökülmesini Tedavi Etmenin Doğal Yolları

Normal bir insan vücudu, günde yaklaşık 50 ila 100 saç teli dökmektedir. Bundan daha fazla saç dökülmesi fark ettiyseniz veya görünür bir saç çizgisi veya kel nokta geliştirmeye başladıysanız, erkek tipi kellik adı verilen bir tür saç dökülmesinden etkilenmiş olabilirsiniz.

Saç dökülmesi erkeklerde yaygın bir sorundur. Aslında istatistikler, tüm erkeklerin yarısından fazlasının 40’lı yaşlarında orta ila yoğun saç dökülmesiyle karşılaştığını göstermektedir. Saç dökülmesi için güvenilir, bilime dayalı tedaviler mevcut olsa da, evde basitçe hazırlayabileceğiniz dolağ saç serumlarıyla saç dökülmesini tedavi edebilirsiniz.

Saç Dökülmesi Nasıl Olur?

Erkeklerde saç dökülmesinin çoğu, androgenetik alopesi veya erkek tipi kellikten kaynaklanır. Bu tip saç dökülmesi genellikle saç çizginizde başlar ve birçok erkeğin 20’li, 30’lu ve 40’lı yaşlarında geliştirdiği klasik M şeklindeki uzaklaşan saç çizgisine neden olur. Erkek tipi kellik, genetiğinizin ve androjen hormonu dihidrotestosteron veya DHT’nin bir kombinasyonundan kaynaklanmaktadır.

Vücudunuz, testosteronun bir yan ürünü olarak DHT üretir. Genetik olarak erkek tipi kelliğe yatkınsanız, vücudunuzda dolaşan DHT saç köklerinizdeki reseptörlere bağlanabilir ve yavaş yavaş yeni saç üremesinin durmasına neden olabilir. Erkeklerde saç dökülmesinin en yaygın nedeni erkek tipi kellik olmasına rağmen tek nedeni bu değildir. Diğer nedenler arasında stres, belirli ilaçların kullanımı, tıbbi durumlar, saç ürünleri yer almaktadır.

Saç Dökülmesine Doğal Tedavi Önerileri

Çay ağacı yağı

Çay ağacı yağının saç büyümesi üzerindeki etkisi üzerine yapılan bilimsel araştırmalar sınırlı olsa da, bazı araştırmalar özellikle çay ağacı yağının minoksidilden daha etkili olduğunu bulmuştur.

Biberiye yağı

Biberiye yağının saç büyümesi üzerindeki etkilerine dair oldukça fazla bilimsel veri bulunmaktadır. Yakın zamanda yapılan bir çalışma, biberiye yağının minoksidil kadar etkili olduğunu ve bu yağın düzenli olarak yedi ay boyunca kullanıldığında saç büyümesini uyardığı bulunmuştur.

A, B12, C, D ve E Vitaminleri

Bu vitaminlerin bir bütün olarak saç uzaması üzerindeki etkileri üzerine yapılan araştırmalar A, B12, C, D ve E vitaminlerinin saç büyümesi ve sağlığının belirli yönleriyde etkilediğini söylemektedir.

Doğal bitki özlü şampuanlar

Saç dökülmesini önleyici doğal şampuanlar, içeriğinde barındırdığı doğal bitki özleri sayesinde saç dökülmesiyle mcüadele etmenize yardımcı olabilir. Bu tarz ürünleri eczanelerden kolayca temin edebileceğiniz gibi olası yan etkileri yok denecek akdar azdır. Aynı zamanda doğal bitki özlü şampuanlar hemen hemen her saç tipine uygun bir kullanıma sahiptir.

İlgili Mesajlar

Saç Dökülmesi Tipleri Nelerdir?

[email protected]

Saç Dökülmesi Menopoz Döneminde Neden Daha Sık Görülür?

[email protected]

Stres Saç Dökülmesine Neden Olur mu?

[email protected]

Yorum Yap