Saçlarda Kepek Neden Olur? Kepek Giderme Yöntemleri

Kepeklenme sorununun altında yatan nedenler arasında kuru cilt, seboreik dermatit, saç ürünleri ve kafa derisinde meydana gelen mantarlar yer almaktadır. Kepeği tedavi etmek için üretilen çok sayıda kozmetik malzeme ve doğal yöntem bulunmaktadır. Genellikle kepek önleyici şampuanların düzenli kullanılmasıyla sorunun ortadan kalkacağı bilinse de aynı zamanda doğal yöntemlerde son derece başarılı sonuçlar göstermektedir.

Saçlarda Kepek Neden Olur?

Kepeklenme problemi kafa derisinde ve saçta beyaz veya gri pulların görülmesiyle ortaya çıkmaktadır. Saç derisinde kuruluk ve kaşıntı hissi oluşturabileceği gibi ağrıya da sebep olabilir. Öte yandan kepeklenme genellikle saç hijyenine bağlı olmamakla beraberinde saçların düzenli yıkanmaması durumunda riski arttırabilir. Beraberinde stres ve hava koşulları da kepek oluşumuna sebep olabilir.

Seboreik Dermatit

Seboreik dermatit durumu, kafa derisinde, yüz ve vücudun diğer bölgelerindeki ciltte pullaşma, kaşıntı ve kırmızı leke oluşumlarıyla kendini göstermektedir.

Saçkıran

Saçkırana bağlı olarak meydana gelen kepeklenme problemleri kafa derisinde kırmızılık veya grimsi döküntülerle bazen saç dökülmelerine neden olabilir.

Egzama

Egzamadan kaynaklanan kepeklenme sorunları genellikle vücudun herhangi bir bölgesinde kuruluk, kırmızılık, pullanma ve aşırı kaşıntı durumuyla kendini göstermektedir.

Kontakt Dermatit

Alerjik reaksiyonlara bağlı olarak meydana gelen kontakt dermatit, kafa derisinde kırmızılık, iltihaplı tahriş, kabarcıklar veya çatlaklarla kendini göstermektedir. Bu durumun ortaya çıkmasındaki temel problem saç boyaları, spreyleri, joleler ve köpükler olabilir.

Sedef Hastalığı

En sık görülen cilt hastalıkları arasında yer alan sedef hastalığı, saç derisinin grimsi pullarla kaplanmasına ve pul pul dökülmesine sebep olabilir. Ağrılı ve kaşıntılı cilt derilerine sebep olan bu hastalık, kepeklenme riskini arttırmaktadır.

Beşik Kapağı

Konak olarak da bilinen beşik kapağı, tipik olarak bebeklerde görülen kafa derisinin beyaz ve sarımsı pullanması veya kabuklanması durumudur. Beşik kapağı kafa derisinin yanı sıra bebeklerin kaş bölgelerinde de görülebilmektedir.

Kepek Giderme Yöntemleri

Kepek sorunu insanların %50’sini etkileyen genel bir problemdir. Genellikle kaşıntılı kafa derisine, pulluklara ve lekelere neden olmaktadır. Doğru şampuan kullanımıyla kolayca düzelebilen kepek sorunlarını gidermenin yöntemleri arasında:

1. Çay Ağacı Yağı

Alternatif tıbbın vazgeçilmez ilaçları arasında yer alan çay ağacı yağı, tarih boyunca akne ve sedef hastalığı gibi cilt problemlerinin tedavisinde kullanılmıştır. Çay ağacı yağı aynı zamanda kepek semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilecek güçlü anti-mikrobiyal ve antienflamatuar özelliğe sahiptir.

2. Hindistan Cevizi Yağı

Coconut oil with fresh coconut half on wooden background

Çoğu sağlık sorununa iyi gelen hindistan cevizi yağı, kepek giderme özelliği sayesinde doğal bir ilaç özelliğine sahiptir. Hindistan cevizi yapı cildin nemlenmesine ve beraberinde kuruluğun önlenmesine yardımcı olabilir. Bu da ilerleyen kepek artışlarını durdurmada son derece etkili bir yöntemdir.

3. Aloe Vera

Aloe vera; cilt merhamlarınde, losyonlarda, şampuanlarda ve nemlendirici ürünlerde olmazsa olmaz bitkiler arasında yer almaktadır. Cilde uygulandığında yanıkları, sede hastalığını ve uçukları iyileştirme özelliğine sahip aloe vera, antibakteriyel ve antifugal özelliği sayesinde kepeklenmeyi önleyebilir.

4. Elma Sirkesi

Elma sirkesi, özellikle insülin duyarlılığını iyileştirmeye ve zayıflamaya yardımcı olan doğal bir gıdadır. Aynı zamanda içeriğinde ki asitler sayesinde ölü deri hücrelerinin kafa derisinden dökülmesine yardımcı olan elma sirkesi, kepek problemini en aza indirgeyerek yok olmasına yardımcı olabilir.

İlgili Mesajlar

Saç Köklerinin İltihaplanması: Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

[email protected]

Saçların Grileşmesine Neden Olan 5 Yaygın Sebep!

[email protected]

Bağışıklık Sistemi Bozuklukları Sağlıksız Saçlara Neden Olur mu?

[email protected]

Yorum Yap