Saçların Grileşmesine Neden Olan 5 Yaygın Sebep!

Kafanızda birkaç gri tel veya beyazlık fark etmeniz sizi rahatsız etmemiş olabilir. Ancak bunun altında yatan sebebi öğrenip harekete geçmemeniz durumunda tüm saçınız giderek beyazlayabilir. İster 20’li yaşlarınızda olun isterseniz 30’larınızda, saçlarınızın birçok farklı nedene bağlı olarak beyazlayabilir. Genellikle genetik faktörlere bağlı olarak meydana gelen saç beyazlamaları aynı zamanda vitamin eksikliği, stresli bir yaşam, bağışıklık sisteminin zayıflığı ve sigara tüketimine bağlı olarak şiddetlenebilir.

1. Vitamin eksikliğiniz olabilir.

Her saç folikülü, saçımıza rengini veren melanin adında pigment içerir. Yaşlandıkça daha az pigment üretiriz ve bu da gri saçlara neden olur. Dermatologlar genellikle 50 yaşındaki bireylerin %50’sinde gri veya beyazlamış saçlara sahip olduğunu söylemektedir. Ancak, bazı insanların saçları çok erken yaşta beyaz veya griye döner. Yapılan araştırmalar genç yaşta meydana gelen saç beyazlamalarının vitamin eksikliğine bağlı olarak gerçekleşebildiğini söylemektedir. Özellikle düşük B12 vitamini seviyeleri saç pigmenti kaybına neden olmaktadır. Öte yandan erken griye dönen insanlarda düşük D3 vitamini, serum kalsiyum ve serum ferritin seviyelerine sahip oldukları bilinmektedir.

2. Stres saçlarınızda rol oynayabilir.

Yapılan araştırmalara göre stres saç renginiz de bir değişikliği tetikleyebilir. Stres, savaş veya kaç tepkisinin bir parçası olan sinirleri harekete geçirerek saç köklerindeki pigmentler de kalıcı hasara neden olabilmektedir. Öte yandan stresin tüm vücut fonksiyonlarına zarar verebildiğini ve insan bedenini tahribata uğrattığı bilinmektedir.

3. Bağışıklık sisteminiz ani grileşmeye neden olabilir.

Saçınız rengini foliküllerin içinde yaşayan melanosit kök hücrelerinden geliştirir. Eski saçlarınız döküldüğünde, kök hücreler yeni foliküllere melanositler ekleyerek saçınıza rengini verir. Hücreler çalışmayı bıraktığında, foliküller artık pigment geliştirmez. Bağışıklık sistemi saldırıya uğradığında, melanositlerin çalışmasına yardımcı olan MITF proteinini etkileyebilir. Bu da zayıflamış bir bağışıklık sisteminin ani grileşmeye neden olabileceğini göstermektedir.

4. Gri saç genlerinizde olabilir.

Birçok sağlık probleminde olduğu gibi saç beyazlaması veya grileşmesi de genetik faktörlere bağlı olarak gelişebilir. Eğer ki ebeveynleriniz veya büyükbabanız, büyükanneniz gri saçlara sahipse, sizinde aynı durumu yaşama olasılığınız oldukça yüksektir. Genetik faktörlere bağlı olarak meydana gelen saç beyazlamaları, herhangi bir kozmetik ürün ya da tedavi ile eski rengine dönüştürülemez.

5. Sigara içiyorsunuzdur.

İlk bakışta sigara içmenin saçınızı nasıl beyazlatabileceği konusunda fikir sahibi olmayabilirsiniz. Ancak yapılan araştırmalar sigara içenlerin içmeyenlere oranla daha erken yaşta saçlarının beyazladığı veya grileştiğini gösteriyor. Kısacası sigara dumanında yer alan bazı kimyasallar, saç hücrelerine zarar vererek beyazlama, grileşme, kırılma hatta kelliğe yol açabiliyor.

İlgili Mesajlar

Kuru Saçlara Ne Yapılır? Saçı Nemlendirmenin Yolları

[email protected]

Saçkıran neden olur? Tedavisi nasıl yapılır?

[email protected]

Saç Kırıkları Nasıl Önlenir?

[email protected]

Yorum Yap