Sedef Hastalığına Karşı Saç Sağlığını Korumanıza Yardımcı Olan 7 Yöntem

Saç sağlığını önemli ölçüde etkileyen sedef hastalığı, gümüş-beyaz pullarla kırmızı ve kaşıntılı kafa derisinin oluşumuna neden olmaktadır. Çocuklarda sıklıkla görülen sedef hastalığı özellikle kafa derisini etkilerken aynı durum ergenlik döneminde veya yetişkinlikte de ortaya çıkabilmektedir.

Bireyler sedef hastalığının oluşumunu genellikle kaşıntı sonrasında saçlardan omuzlara dökülen ölü deri pullarıyla fark etmektedir. Aşırı kaşındığında kanama veya akıntı yapabilen bu hastalık, aynı zamanda ağrılı ve sancılı bir kafaya sahip olmanıza neden olabilir.

Kafa derisi sedef hastalığı tedavisinde uygulanan birbirinden farklı yöntemler bulunmaktadır. Her şeyden önce dermatolog tarafından kafa derisinin kontrol edilmesi ve uygun tedavi yöntemine karar verilmesi hastalığın ilerlemesini durdurmada son derece etkili olacaktır.

Kafa derisinde görülen sedef hastalığı tedavilerinde genellikle şampuanlar, köpükler veya losyonlar, katran preparatları, D vitamini formülü, fototerapi ve oral ilaçlar yer almaktadır. Sedef hastalığına karşı saç sağlığını korumanın yolları:

1. Saçlarınızı her yıkadığınızda nemli kalmasına yardımcı olacak ve sedef hastalığı gibi kafa derisinde meydana gelebilen cilt problemlerine karşı özel formüle edilmiş nemlendirici şampuanlar kullanmayı tercih edin.

2. Kafa derisinde meydana gelen kaşıntıları azaltmaya yönelik kremler, merhemler veya losyonlar kullanmayı tercih edin. Aksi taktirde kafa derisine uygulayacağınız çizikler, sedef hastalığının azıtmasına hatta saç dökülmelerine sebep olabilir.

3. Aşırı soğuk ve kuru havaların sedef hastalığı üzerinde olumsuz etki oluşturabileceğini unutmayın. Hava koşulları sedef hastalığında görülen semptomların daha kötüye gitmesine neden olabilir. Bu nedenle kışın kafanızın soğuk hava ve yazın kuru havaya maruz kalmadığında emin olun.

4. Doktorunuzun kafa derisinde iyileşme göstermesine yardımcı olacak reçeteli ilaçlarını belirtilen şart ve koşullar dahilinde düzenli olarak kullanmayı ihmal etmeyin. Bu ilaçlar kafa derisinde olası iltihaplanmaları ve enfeksiyonları engellemeye yönelik olabilir.

5. Stres genellikle sedef hastalığının artış göstermesine hatta kafa derisinde meydana gelen yıpranmalar sonucunda saç köklerinin tahribata uğramasına neden olabilir. Bu da hastalığın ilerlemesine hatta saç döküntülerine sebebiyet verebilir. Her daim stres ve endişeden uzak durmayı deneyin.

6. Aşırı alkol tüketimi sedef hastalığı semptomlarını kötüleştirebilir. Bu nedenle yoğun alkol tüketiminden uzak durmanız önerilmektedir. Sedef hastalığı ilacı kullanıyorsanız alkol almanızın büyük yan etkileri olabileceğini unutmayın.

7. URAW COSMATICS markası altında üretilen “Meyan Kremi” kullanın. Bu ürün alternatif tıbbın cilt sağlığında kullandığı doğal meyan kökü özü ve beraberinde saç sağlığına önemli ölçüde katkı sağlayan sarı kantaron, aloe vera, zerdeçal, yulaf tozu, sandal ağacı, papatya bileşenleri içermektedir.

İlgili Mesajlar

Egzama Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

[email protected]

Yetişkinlerde Sivilce Lekeleri Nasıl Gider?

[email protected]

En İyi Aydınlatıcı Krem: Uraw Leke Giderici

[email protected]

Yorum Yap