Seyrek Saçlar Nasıl Gürleşir? Kel Noktaları Gizlemenin İpuçları

Kel noktalar tipik olarak erkekler için en yaygın saç dökülme türü olan androjenik alopesi nedeniyle oluşur meydana gelmektedir. Androjenik alopesi DHT hormonundaki bir dengesizliğin saç köklerinin büyümesini durdurmasıdır. Erkekler bu durumun semptomlarını 20’li yaşlarında göstermeye başlayabileceği gibi daha sonraki yıllarda da fark edebilir. Diğer saç dökülmesi türleri androjenik alopesiye nazaran daha az yaygındır ve vücuttaki aşırı fiziksel, zihinsel stres, saça fiziksel hasar veya alopesi areata gibi otoimmün durumlardan kaynaklanabilir.

Seyrek Saçlar Nasıl Gürleşir?

Günümüzde birçok bireyin merak ettiği bu soru, hemen hemen her yaştan erkek ve kadın bireyin başına gelen yaygın bir problemdir. Birçok farklı nedene bağlı olarak meydana gelebilen saç seyrekleşmesi, kontrol altına alınmaması durumunda ciddi saç kayıplarına yol açabilir. Saç dökülmesinin en yaygın sebepleri arasında:

 • Yanlış saç bakım ürünü kullanımı
 • Genetik faktörler
 • Cilt problemleri
 • Yanlış beslenme
 • İlaç kullanımı
 • Doğum
 • Stres ve depresyon durumları
 • Vitamin ve mineral eksikliği
 • Hormonal faktörler
 • Hava değişiklikleri
 • Mantar enfeksiyonları
 • Kanser tedavisi

Yukarıda belirtilen durumlar, saç seyrekleşmesinin en yaygın sebepleri arasında gösterilmektedir. Saçınızın eski sağlığına kavuşması için her şeyden önce altta yatan sebebin bulunması son derece önemlidir. Öte yandan seyrekleşen saçları yeniden gürleştirmek için:

Isı kaynaklı cihazlar

Günlük hayatta özellikle kadınların sıklıkla kullandığı fön makinesi, maşa ve düzleştiriciler saç dökülmelerine sebep olabilir. Özellikle yüksek ısı kaynaklı şekillendiricilerin saç köklerine zarar verdiğini unutmamak gerek. Seyrekleşen saçların gürleşmesine yardımcı olmak için ısı kaynaklı aletlerden uzak durmayı deneyebilirsiniz.

Beslenme

Beslenme, başta vücut sağlığı olmak üzere saç sağlığı açısından da oldukça önemlidir. Yetersiz beslenme saç köklerinin ihtiyaç duyduğu besinleri alamamasına, beraberinde saçın güçsüzleşerek kolay kırılabilir ve dökülebilir hale gelmesine neden olmaktadır. Bu nedenle günlük diyetinizde kaliteli besinler (faydalı gıdalar) tüketmeye özen göstermelisiniz.

Saç kesimi

Muhtemelen birçok kadın saçlarının belirli aralıklarla kesilmesi gerektiğini duyduğunda morali bozulabilir. Ancak bu tamamiyle sizin daha sağlıklı saçlara sahip olmanız için önemli bir role sahiptir. Çünkü saç, kırıklar sebebiyle büyüme döngüsünü engellemektedir. Bu da saçın daha fazla kırılmasına ve dökülmesine sebep olacaktır. Düzenli aralıklarla saç kırıklarının kesilmesi sağlıklı saç büyüme döngüsünü kolaylaştırmaktadır.

Saç bakım ürünü

Saçınızın için doğru bakım ürünleri kullanmak oldukça önemlidir. Özellikle saç dökülmesi veya kafa derisi problemlerinin birçoğu yanlış saç bakım ürünü kullanımından kaynaklanmaktadır. Özellikle içerisidne yüksek oranda kimyasal madde içeren saç bakım ürünlerinden uzak durmaya dikkat etmelisiniz. Her daim saç tipinize uygun şampuanlar ve saç kremleri tercih ederek bitki bazlı ürünler kullanmaya özen gösterin.

İlgili Mesajlar

Saçkıran neden olur? Tedavisi nasıl yapılır?

[email protected]

Kuru Saçlara Ne Yapılır? Saçı Nemlendirmenin Yolları

[email protected]

Saç Köklerinin İltihaplanması: Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

[email protected]

Yorum Yap