Sigara İçmek Saça Zarar Verir mi?

Bir zamanlar gür olan saçlarınız zamanla incelmeye hatta dökülerek kelleşmeye başladığını fark edebilirsiniz. Dahası, sigara içiyorsanız ve saçlarınız inceliyorsa bu dökülme daha hozlı hale gelebilir. Bildiğiniz gibi, sigara içmek damar hastalıklarına, akciğer kanserine, cildin erken yaşlanmasına ve kalp hastalığına katkıda bulunur. Bu, alışkanlıktan kurtulmak için yeterli bir sebep ama sigaranın da saç dökülmesine neden olabileceğini biliyor muydunuz? Bu yazımızda sigara içmenin saç dökülmesi ve erken grileşme ile nasıl bir bağlantısı olduğundan bahsettik. İşte sigara tüketimi ve saç sağlığı arasındaki bağlantı…

Sigara Saç Dökülmesine Neden Olur mu?

Stres, genetik faktörler ve DHT gibi hormonların saç dökülmesinden sorumlu olduğu bilise de nikotin tüketimi gibi yaşam tarzı alışkanlıkları da saçınızın sağlığına zarar verebilir. Kan akışı sağlıklı bir saç büyümesi için hayati önem taşımaktadır. Yapılan araştırmalar nikotinin kan damarlarınızı daraltırken vücuttaki kan akışını azalttığını göstermiştir.

Saç derisindeki kısıtlı kan akışı , foliküller sağlıklı bir büyüme döngüsünü sürdürmek için yeterli oksijen ve besini alamamasından dolayı saç büyümesini olumsuz yönde etkileyebilir. Geçtiğimiz yıllarda Tayvan’da yapılan bir araştırma, yaşları 40 ile 91 arasında değişen bir grup erkeğin saç sağlığını incelemeye aldı. Aile öyküsüne rağmen günde 20 ve daha fazla sigara içenlerin sigara nedeniyle saç dökülme olasılığının hiç sigara içmeyenlere göre iki kat daha fazla olduğu ortaya çıktı. Bu durumda sigara tüketimi saç sağlığının bozulmasına ciddi ölçüde katkı sağlamaktadır.

Sigaranın Saçınıza Etkileri

  • Sigara içmek kollajeni tüketerek saçı yağlardan mahrum bırakır ve saçın kurumasına neden olur.
  • Saç derisinde birikmeye neden olarak kökleri yağlı hale getirir.
  • Erken grileşmeye neden olabilir.
  • Sigara içmek, salgı bezinin sağlıklı hormon üretme kapasitesini engelleyen endokrin sistemde değişikliklere neden olur.
  • Kolajen üretimi için gerekli olan vücuttaki A ve C vitaminlerini azaltır.
  • Sigara içmek bağışıklığınızı zayıflatır, bu da sizi hastalıklara yatkın hale getirir

Sigara Nasıl Saç Dökülmesine Nasıl Yol Açar?

1. Zayıf Kan Dolaşımı

Saç köklerinizin sağlıklı saçlar üretmek için bol miktarda mineral, besin ve oksijene ihtiyacı vardır. Bir sigarada bulunan toksinler dolaşımınızı etkileyebilir, kan damarlarını küçültebilir ve kan akışını engelleyebilir.

Saçınızın büyüme döngüsü dört aşama görür – büyüme aşaması, geçiş aşaması, dinlenme aşaması ve dökülme aşaması. Yeterli beslenme olmadan, folikülleriniz gerilir ve uzun süreli veya kalıcı bir dinlenme aşamasına girer. Böylelikle saç dökülmesi ortaya çıkar.

2. Zayıflamış Bağışıklık Sistemi

Sigara içmek vücudun bağışıklık tepkisini düşürür ve sizi enfeksiyonlara karşı daha savunmasız hale getirir. Bağışıklık sisteminiz sizi enfeksiyonlardan ve yaygın grip veya kanser gibi hastalıklardan koruyan şeydir. Bağışıklık sisteminiz zayıfladığında, kafa derisindeki bakteri veya mantar enfeksiyonları olasılığı artar ve bu da foliküllerinizin yeni, sağlıklı saçlar üretmesini engeller.

3. Çevresel Faktörler

Saçınız da çevresel faktörler nedeniyle incelebilir. Kirlilik, saçınızı foliküldeki saç büyümesini tetikleyen proteininden uzaklaştırır. Havadaki kirleticiler ve kanserojenlerin varlığı, genetik saç dökülmesini daha da kötüleştirebilir.

4. Stres

Stresin saç dökülmesine neden olabileceğini duymuş olabilirsiniz ve bu doğru. Sigara içmek vücudunuzdaki stresi artırır. Aynı zamanda kan basıncında, kalp atış hızında ve gergin kaslarda artışa neden olur.

5. Sigara İçmek Endokrin Sistemi Bozar

Sigara içmek vücudun endokrin sistemine zarar verebilir ve bu da erkek tipi kellikten sorumlu hormon olan daha yüksek DHT seviyelerine neden olabilir. DHT, saç üretmeyi bırakana kadar foliküllerin küçülmesini sağlayabilir. Ayrıca foliküllerin kırılgan ve zayıf saçlar üretmesine neden olarak saçınızın daha ince görünmesine neden olabilir.

Sigarayı Bırakmak Saç Uzamasına Yardımcı Olur mu?

Sigaranın saç üzerindeki etkilerini tersine çevirmenin en iyi yolu sigarayı bırakmaktır. Yani sigarayı bıraktıktan sonra vücudunuz normal şekilde iyileşmeye ve işlev görmeye başladığında saçlar tekrar uzar. Bununla birlikte, uzun süreli sigara içenler, greft veya saç ekimi gibi saçların yenilenmesine yardımcı olmak için ek tedaviye ihtiyaç duyabilir.

Sigarayı Bırakırsam Saçım Tekrar Uzar mı?

Sigarayı bıraktığınızda, genel sağlığınız ve saçınızın zindeliği iyileşecektir. Sigara saç dökülmenizin birincil nedeni ise, sigarayı bırakmak saç derinizin erken yaşlanmasını ve kurumasını durdurarak sağlıklı hale gelmesine olanak sağlayacaktır. Saçın kendini yenilemesi ve sağlıklı durumuna dönmesi zaman alacak olsa da bu durumda en önemli husus sabırlı olmaktır.

İlgili Mesajlar

Hormonal Değişiklikler ve Saç Sağlığı Arasındaki İlişki

[email protected]

Rapunzel Hastalığı Nedir?

[email protected]

Saçkıran neden olur? Tedavisi nasıl yapılır?

[email protected]

Yorum Yap