Sindirim Bozuklukları Saç Dökülmesine Neden Olur mu?

Kötü sindirim sistemi ve buna bağlı bozukluklar, özellikle düzensiz beslenme, trend olan diyetler, yaşam tarzı düzensizlikleri vb. durumlar günümüzün en popüler alışkanlıkları arasında yer alıyor. Peki zayıf sindirim sistemi nedeniyle saçlarda incelme ve dökülme meydana gelebileceğini söylesek? Unutmayın, sindirim sisteminizdeki kronik problemler de saç büyüme döngünüzü etkileyebilir veya saç dökülmesine neden olabilir. Bu yazımızda okurlarımız tarafından en çok merak edilen sindirim sistemi ve saç sağlığı arasında ki bağlantıları ele aldık. İşte sindirim bozukluklarına vağlı saç incelmesi ve saç dökülmesi arasında ki ilişki…

Soru: Mide sorunları saç büyümesini etkileyebilir mi? Zayıf bir sindirim sistemi saç dökülmesinin nedeni midir?

Evet. Sindirim sisteminizle saçlarınız arasında çok fazla bağlantı var. Sindirim sisteminiz, besin asimilasyonunu yöneten bir sistemden çok daha fazlasıdır. Vücudunuzun içinde kendi başına karmaşık, çeşitli bir ekosistemdir. Sindirim sistemi, vücudunuzun çeşitli bölümleriyle karmaşık bir şekilde bağlantılıdır. Aynı zamanda vücudunuzun iç sistemleri ile dış çevre arasında bir arayüzdür. Tıpkı saçlarınızda olduğu gibi. Vücudunuzun ve saçınızın iyiliği için bağırsak mikrobiyomunun bütünlüğünün sağlam olması ve sindirim sisteminizin iyi çalışması zorunludur!

Bağırsaklarınız, sindirim sisteminiz ve işlev bozukluğunun saçınızı nasıl etkileyebileceği hakkında daha fazla bilgi edinmek için derinlere dalalım.

Sindirim ve Sistemik Enzimlerin Rolü

İnsan vücudundaki hemen hemen her işlem, belirli sonuçlara ulaşmak için kimyasal reaksiyonlara girer. İnsan vücudunu sağlıklı, beslenmiş ve işlevsel tutmaya yardımcı olan katalizörler vardır. Sindirim ve sistemik enzimler, vücuttaki genel dolaşımı iyileştirmenin yanı sıra saç büyümesini uyaran katalizörlerdir. Enzimler, bakım, onarım ve inşa işlevlerinde, besin emilimini sağlamada, doku onarımına yardımcı olmada, bağışıklık sisteminin işleyişini sağlamada ve çok daha fazlasında kilit rol oynar. Bu enzimlerin tükenmesi sağlığınız ve saçınız üzerinde zararlı bir etkiye sahip olabilir.

Sindirim enzimleri bir yandan şişkinlik, hazımsızlık ve gaz gibi rahatsızlıklardan kaçınmanıza yardımcı olurken, diğer yandan sistemik enzimler genel sağlık ve zindeliğe özen gösterir. Alerjenler, fibrin, mukus, pıhtılaşma faktörleri ve vücutta hareket eden ve kan dolaşımını düzenleyen toksinler gibi çeşitli maddeleri parçalarlar. Bu nedenle, bu enzimlerin yetersiz seviyeleri sağlık sorunlarına yol açabilir.

Saç üzerindeki etkisi söz konusu olduğunda, sistemik enzimleriniz saç büyümesi için anahtardır. Kan dolaşımındaki yabancı maddeleri temizler ve kan akışını iyileştirmeye yardımcı olurlar. Bildiğiniz gibi bu, doğru bir saç büyüme döngüsü yani saç büyümesini teşvik etmek için bu son derece önemlidir. Kan dolaşımınız yerinde olduğunda, saç deriniz ve saç kökleriniz ihtiyacı olan kanı (beslenmeyi) alacak demektir. Ve aşağıdaki gibi, eğer kan dolaşımında bir bozulma ya da yavaşlama olursa, saç kökleriniz (ve dolayısıyla saç büyümesi) zarar görür ve saç dökülmesine neden olur.

Hepimizin bildiği gibi, sağlam bir sindirim sistemine sahip olmak da dahil olmak üzere iyi korunmuş bir diyet sağlığın anahtarıdır. Sindirim sistemi gibi vücut fonksiyonlarınız da doğru yürütülmezse, dolaşım bozulur ve bu da sağlığın bozulmasına neden olur. Kötü sağlık eşittir kötü saçlar! Sindirim bozukluklarından kaynaklanabilecek saç bozukluklarını detaylandırmadan önce, en yaygın sindirim bozukluklarına kısaca göz atalım.

Gastroözofageal Reflü Hastalığı (GÖRH)

Bu, mide asidinizin yemek borunuzda yukarı çıktığı ve göğsünüzde yanma hissi veya ağrınız olduğu zamandır. Bu aynı zamanda yaygın olarak asit reflü olarak da adlandırılır.

Çölyak Hastalığı

Bu, glütene karşı ciddi bir duyarlılığınız olduğu zamanlarda meydana gelen bir durumdur. Böylelikle bu proteini tükettiğinizde bağışıklık sisteminiz saldırır. Durum, ince bağırsağınızdaki besinlerin emilimini engeller.

Safra taşı

Bunlar, sindirim için safra salgılayan organ olan safra kesenizde oluşan tortulardır. Bu ‘taşlar’ safra kesesinden bağırsaklarınıza giden yolu tıkar.

İnflamatuar Bağırsak Hastalığı (IBD)

Bu, kronik inflamasyonla sonuçlanan ve bağırsağı etkileyen yapısal bir hastalıktır. Ayrıca Ülseratif Kolit ve Crohn Hastalığı olmak üzere 2 tipe ayrılır. Her ikisi de şiddetli ishal, karın ağrısı, yorgunluk ve kilo kaybını içerirken, İnflamatuar Bağırsak Hastalığının olası nedeni bağışıklık sisteminin arızalanmasıdır.

İrritabl Bağırsak Sendromu (IBS)

İrritabl Bağırsak Sendromu, olağandışı karın ağrısı ve bağırsak hareketlerine neden olan fonksiyonel bir hastalıktır. Bu sendroma sahip olup olmadığınızı belirleyen belli başlı belirtiler olsa da, asıl neden henüz belirsizdir. Araştırmalar, dünya çapında yüzde 10 ila 15 kadar insanın bu sendromdan muzdarip olduğunu göstermiştir.

Saç Sağlığının Bozulmasına Neden Olan Sindirim Bozuklukları

Saç, kişinin iç sağlık durumunu yansıtır. Kalın ve parlak saçlar sağlığı yansıtırken, ince ve kırılgan saçlar sağlık sorunlarının altında yatan durumların bir göstergesidir. Yiyecekleri iyice çiğnedikten ve enzimler işini yaptıktan sonra bile, mide asidinin parçalayamadığı bazı lif türleri vardır. Ayrıca, vücudunuz gıdalardan maksimum miktarda besin çıkarmaya yardımcı olan hayati bağırsak florasından yoksunsa, sağlık sorunları yaşayabilirsiniz.

Bağırsaklarınız, biyotin, K vitamini, B12, niasin ve folik asit gibi vücudunuzun aksi takdirde elde etmek için mücadele edeceği hayati mikro besinlerin sağlanmasına yardımcı olur. Ayrıca, saçınızla bağlantılı olarak, sağlıklı bir saç lifi bileşimi, bağırsak mikrobiyotasının yardımıyla doğal sindirim proteolitik enzimleri tarafından sindirim sisteminizde makro besinlerin uygun şekilde parçalanmasını gerektiren amino asit metabolizmasına dayanır. Diyetiniz zengin ve dengeli olsa da, sindirim sürecindeki herhangi bir rahatsızlık saçınızı etkiler. Zayıf bir bağırsak florası saçın incelmesine ve nihayetinde saç dökülmesine neden olur.

İlgili Mesajlar

Stres Saç Dökülmesine Neden Olur mu?

[email protected]

Saç Dökülmesi ve Kalp Sağlığı Arasındaki İlişki

[email protected]

Stres Saç İncelmesine ve Dökülmesine Neden Olur mu?

[email protected]

Yorum Yap