Stres Saç Dökülmesine Neden Olur mu?

Saç dökülmesi klinik olarak alopesi olarak bilinir. Hem erkekler hem de kadınlar yaşamları boyunca saç dökülmesi yaşayabilir. Saç dökülmesi yaşıyorsanız, stresten kaynaklanıyor olabilir. Stresin saç sağlığınızı nasıl etkileyebileceğini, etkilerinin kalıcı olup olmadığını ve yeniden büyümeyi teşvik etmek için neler yapabileceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.

Strese bağlı saç dökülmesi türleri

Saç dökülmesinin tamamı stresten kaynaklanmaz. Yüksek stres seviyeleriyle ilişkili üç tür saç dökülmesi vardır :

Telogen effluvium

Telogen effluvium (TE), aslında saçı büyüten saç köklerinin sayısında bir değişiklik olduğunda ortaya çıkar. Bu değişiklik, saç büyümesinin telojen veya dinlenme aşamasında meydana gelirse, dökülmeye neden olabilir. Bu incelme başın her yerinde görülmeyebilir. Genellikle yamalar halinde, özellikle kafa derisinin merkezine doğru görülür. TE’den etkilenen kişiler genellikle saçlarının tamamını kaybetmezler.

TE, dermatologlar tarafından en sık görülen ikinci saç dökülmesi türü olabilir . Her yaşta erkeklerin ve kadınların başına gelebilir. TE’den kaynaklanan saç dökülmesi tamamen geri dönüşümlüdür . TE, saç köklerine kalıcı olarak zarar vermez.

Alopesi areata

Alopesi areata (AA), otoimmün bir hastalıktır. Bağışıklık sisteminiz saç köklerinize saldırdığında gelişir. Bu stresle tetiklenebilir ve saç dökülmesine neden olabilir. Saç, kafa derisinde yuvarlak yamalar halinde veya tüm kafa derisi boyunca kaybedilebilir. Alopecia universalis olarak bilinen daha şiddetli bir alopesi areata formunda saç tüm vücuttan dökülür. Normal görülen alopesi areata durumunda saçlar bir süre sonra tekrar uzayabilir ve dökülebilir.

Trikotilomani

Trikotilomani, saç çekme bozukluğu olarak da bilinmektedir. Saç derinizden veya vücudunuzun diğer bölümlerinden saçı çekme dürtüsüne verilen isimdir. Bu dürtü kontrol bozukluğu olarak kabul edilmektedir. Saç çekme alışkanlığı genellikle sıkıldığınızda ortaya çıkan bir durum olarak bilinmektedir. ancak , bazen kasıtlı olabilir ve stresi veya diğer olumsuz duyguları azaltmak için bir araç olarak kullanılabilir. Bu, bozukluğun döngüsünü devam ettiren ek strese neden olabilir.

Strese bağlı saç dökülmesi kalıcı mıdır?

Saç dökülmeniz stresten kaynaklanıyorsa, zamanla saçınızın tekrar uzaması mümkündür. Yeniden büyüme oranı herkes için farklı olacaktır. Saç büyümesi 4 aşamalı bir döngüde gerçekleşmektedir. Ortalama bir insanın derisinde 100.000 saç folikülü bulunmaktadır.

 • Anajen fazı: Bu saçın uzama aşamasıdır. İki ila yedi yıl sürer.
 • Katajen fazı: Bu, saç folikülü küçülmeye başladığında ortaya çıkan iki haftalık kısa bir aşamadır.
 • Telojen fazı: Bu üç aylık bir dinlenme aşamasıdır.
 • Ekzojen fazı: Bu aşama, folikül saçı döktüğünde ve yeni büyümeye başladığında ortaya çıkar.

Saç dökülmesi probleminizin temel nedeni stresten kaynaklıysa, stresinizi yönetmeyi denemek daha sağlıklı bir saç uzamasına yardımcı olabilir.

Stres Yönetimi

Stres seviyenizi nasıl etkili bir şekilde yöneteceğinizi öğrenmek, daha fazla saç dökülmesi riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir. Tabii ki, bunu söylemek genellikle yapmaktan daha kolaydır. Sizin için neyin işe yaradığını bulmadan önce birkaç farklı stres yönetimi tekniğini denemeniz gerekebilir. Stresi azaltmanın popüler yolları:

Egzersiz yapmak: Egzersiz, stresi ortadan kaldırmanın harika bir yoludur. Günlük hafif bir yürüyüş yapmayı, bir dans kursuna kaydolmayı veya bahçede biraz yürümeyi deneyebilirsiniz.

Hobiler: Kendinizi yapmaktan zevk aldığınız bir şeyle meşgul etmek, stresle savaşmanın harika bir yolu olabilir.

Yazmak: Her gün birkaç dakikanızı duygularınız ve strese neden olan durumlarınızı yazmakla geçirebilirsiniz. Bu işlem hem sizi rahatlatacak hem de stresinizi tetikleyen öğeleri gözden geçirmenize olanak sağlayacaktır.

Nefes alma ve meditasyon: Meditasyon ve nefes egzersizleri, stresten kurtulmanın en iyi yolları arasında yer almaktadır.

Ya iyileşme görülmüyorsa?

Saç dökülmenizin stresle ilgili olmaması mümkündür. Saçınızı kaybetmenize neden olabilecek birçok faktör ve durum vardır. Saç dökülmesinin diğer yaygın nedenleri şunlardır:

 • yaşlanma
 • genetik
 • bazı kan sulandırıcılar veya antidepresanlar gibi ilaçlar
 • kemoterapi
 • hastalık veya son ameliyat
 • doğum veya menopoz gibi hormonal değişiklikler
 • yetersiz protein veya demir eksikliği gibi beslenme yetersizliği

Yukarıda belirtilen durumlara sahip olmanız durumunda doktora başvurmanız gerekmektedir. Doktorunuz sizin için en sağlıklı kararı vererek nasıl bir yol izlemeniz gerektiği hakkında detaylı bilgi verebilir.

İlgili Mesajlar

Saç Dökülmesi ve Kalp Sağlığı Arasındaki İlişki

[email protected]

Saçlar Neden Dökülür? Saç Dökülmesini Tedavi Etmenin Doğal Yolları

[email protected]

Elma Sirkesi Saç Dökülmesini Önler mi?

[email protected]

Yorum Yap