Stres Saç İncelmesine ve Dökülmesine Neden Olur mu?

Stres, iş yerindeki zorlu bir programdan travmatik bir olaya veya hayatınızdaki büyük bir değişikliğe kadar vücudunuzun zorlu durumlara verdiği doğal tepkidir. Herkes zaman zaman stresli hissederken, şiddetli stres hem fiziksel hem de zihinsel sağlığınıza ciddi zararlar verebilir. Uzun süreli stres durumları ise yaşam kalitenizi ciddi şekilde etkileyebileceği gibi aynı zamanda belirli sağlık sorunları geliştirme riskinizi artırabilir.

Stres, erkek tipi kelliğe neden olmasa da yüksek düzeyde stres durumu geçici olarak saç dökülmesine neden olabilir. Stresli olduğunuzda, kafa derinizde yaygın incelme veya başınızın belirli kısımlarından saç dökülmesi fark edebilirsiniz. Bu yazımızda stresin saç dökülmesine nasıl neden olabileceğine ve hem stres hem de strese bağlı saç dökülmesinin nasıl kontrol altına alınabileceğinden bahsettik.

Stres Saç Dökülmesini Nasıl Tetikler?

Erkeklerde görülen saç dökülmesinin en yaygın nedeni , genetik ve hormonal faktörlerin bir kombinasyonu sonucunda ortaya çıkan erkek tipi kelliktir. Genetik olarak erkek tipi kelliğe yatkınsanız, vücudunuz tarafından üretilen dihidrotestosteron veya DHT adı verilen bir hormon , saç köklerinizin yavaş yavaş zayıflamasına ve kalıcı saç dökülmesine neden olabilir. Stres, erkek tipi kelliğe neden olmazken DHT gibi hormonlar üzerinde gerçek bir etkiye sahip değildir. Bununla birlikte stres saçınızın doğal büyüme şeklini bozarak geçici saç dökülmelerine neden olabilir.

Strese Saç İncelmesini Nasıl Tetikler?

Stres, potansiyel olarak birkaç farklı saç dökülmesine neden olabilir. Strese bağlı en yaygın saç dökülmesi türlerini arasında Telogen Effluvium ve Trikotillomani (saç yolma hastalığı) yer almaktadır.

Telogen Effluvium

Telogen effluvium , vücuttaki şok edici olaylar veya değişikliklerle ilgili geçici bir saç dökülmesi şeklidir. Ameliyattan veya büyük fiziksel travmadan sonra, hastalık dönemlerinde veya belirli bir olay nedeniyle aşırı stresli hissettiğiniz zamanlarda telogen effluvium ortaya çıkabilir. Telogen effluvium kaynaklı saç dökülmesi genellikle stresli veya travmatik bir olaydan yaklaşık üç ay sonra başlar. Genellikle oldukça ani olarak gelişen ciddi saç kayıplarına neden olmaktadır.

Trikotillomani

Trikotilomani veya saç çekme bozukluğu, bir kişinin kendi saçını çekip incelmesine ve saç dökülmesine neden olduğu bir tür obsesif-kompulsif bozukluktur. Trikotillomani doğrudan stresten kaynaklanmasa da, trikotillomani hastalarının çoğu, stresli oldukların bu hareketi daha sık yaptığını söylemektedir.

Strese Bağlı Saç İncelmesi ve Dökülmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Her şeyden önce strese bağlı saç kaybı yaşadığınızı düşünüyorsanız vakit kaybetmeden bir doktora başvurmanız oldukça önemlidir. Telogen effluvium genellikle fiziksel muayene ve ailenizin saç geçmişinin incelenmesi ile teşhis edilebilmesine rağmen, bazı durumlarda kesin teşhis için biyopsi istenebilir. Öte yandan doktorunuz saç dökülmesiyle mücadele etmenizi kolaylaştıracak bir takım topikal ve oral ilaçlar ön görebilir. Bunun dışında stresi azaltmak için bir takım yaşam tarzı değişiklikleri yapmanız gerektiğini unutmayın.

İlgili Mesajlar

Sindirim Bozuklukları Saç Dökülmesine Neden Olur mu?

[email protected]

Saç Dökülmesi Tipleri Nelerdir?

[email protected]

Saç Dökülmesi Menopoz Döneminde Neden Daha Sık Görülür?

[email protected]

Yorum Yap