Zeytinyağı Saça İyi Gelir mi? | Doğal Saç Bakım Önerisi

Zeytinyağı içeriğindeki sağlıklı yağlar, vitaminler ve antioksidanlarla sayesinde saç büyümesini teşvik etme özelliğine sahiptir.Kıvırcık saç tipine sahip bireyler doğal yağların saç şaftına yavaşça gitmesinden şikayetçidir. Bu da saçı kuru ve hasara meyilli hale getirmektedir. Özellikle kıvırcık saçlar için (4C) en iyi yağlar arasında yer alan zeytinyağı, yoğun nemlendirme özelliği sayesinde kıvırcık saçlarda en etkili sonucu vermektedir. Ayrıca bu yağ saçı kırılmalara ve ısı hasarına karşı koruma özelliğine sahiptir.

Zeytinyağı yüksek oranda bitki kaynaklı antioksidan, vitamin ve fitosterol içerir. Diğer yağlara göre daha az doymuş yağ asitleri içerdiği için en sağlıklı yenilebilir yağlardan biri olarak kabul edilen zeytinyağı aynı zamanda omega-3, omega-6 yağ asitleri gibi klu doymamış yağlara sahiptir. Yağ, cildi zararlı oksijensiz radikallerden korumak için gerekli olan güçlü bir lipid çözünür antioksidan olan E vitamini içermektedir. Zeytinyağı aynı zamanda erken saç dökülmesini önlediği bilinen zengin bir K vitamini kaynağıdır.

Zeytinyağının Saç Sağlığına Faydaları

1. Saçı güçlendirir.

Zeytinyağı saçı nemlendirerek güçlendirir ve içeriğindeki zengin yağ asitleri, vitaminler sayesinde saçları kırılmadan koruyarak saç gövdesini besler. Zeytinyağının ana yağ asitleri o kadar küçüktür ki, diğer yağlara göre emilimi kolaylaştırır. Ayrıca zeytinyağındaki yağ asitleri, kaybolan lipit katmanınızı güçlendirmeye yardımcı olur.

2. Saç büyümesini destekler.

Zeytinyağı saçı hasara karşı koruma özelliğiyle sağlıklı saçlara sahip olmanızı kolaylaştırır. Yağın saça masaj yaparak uygulanması ise kafa derisindeki kan dolaşımını hızlandırarak daha hızlı saç büyümesini teşvik etmektedir.

3. Saç dolaşıklığını ortadan kaldırır.

Birçok kadın sıklıkla dolaşan, karmaşık saçlardan yakınmaktadır. Özellikle duş sonrası saatlerce zaman alan saç açma işlemleri, saça uygulanan baskıdan dolayı saç şaftına zarar vererek kırılmalara neden olabilmektedir. Zeytinyağı yağlayıcı özelliğinden dolayı dolaşan saçların kolayca açılmasına yardımcı olur.

4. Kepekle mücadele eder.

Anti inflamatuar özelliğiyle bilinen zeytinyağı, mantar ve bakteriyel ile savaşarak sağlıklı bir saç derisinin desteklenmesine yardımcı olur. Ayrıca bakteri ve mantar enfeksiyonlarının neden olduğu kepek problemlerinin en aza inmesine de yardımcı olmaktadır.

5. Saçın doğal yağını korur.

Şampuanlar, doğal saç yağlarınızı sıyırarak saç sağlığına ciddi ölçüde zarar verebilir. Düzenli zeytinyağı kullanımı saç şaftınızı ve saç derinizi şampuanların içerdiği sert kimyasallardan koruyacaktır. Bu özelliği sayesinde zeytinyağını saçlarınızı şampuanlamadan önce koruyucu olarak kullanabilirsiniz.

İlgili Mesajlar

Saç Büyümesine Yardımcı Olan Bitki Çeşitleri | Evde Saç Bakımı

[email protected]

Saça İyi Gelen 6 Bitkisel Çözüm | Evde Saç Bakımı

[email protected]

Nane Yağının Saç Sağlığına Faydası | Doğal Saç Bakımı

[email protected]

Yorum Yap